Hamilelikte astım ve alerji riskine dikkat!

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Seha Akduman  hamilelikte astım ve alerji konusunda soruları yanıtlayarak birtakım bi...

BÜYÜT

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Seha Akduman  hamilelikte astım ve alerji konusunda soruları yanıtlayarak birtakım bilgiler verdi. Alerji ve astımın hamilelik döneminde en sık görülen hastalıkların başında geldiğini kaydeden Akduman, “Kontrol altına alınmayan astım ve alerji, düşük riskini artırırken bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Hamilelik sırasında sigara kullanımı, meslek, dış ve iç hava kirliliği, polen dönemi, evde hayvan beslemesi ve stres astımı tetikleyen en önemli faktörlerdendir” dedi.

 

“ETKİLERİ DEĞİŞKENDİR”

Astım ve alerji nedir?

Astım, tedaviyle ya da kendiliğinden düzelebilen, tüm solunum yollarında daralmayla seyreden iltihabi bir hastalıktır. Alerjiyse vücudun kendi dokularına veya yabancı maddelere karşı geliştirdiği bir aşırı reaksiyondur. Astım hastalarının yaklaşık olarak yarısı alerjiktir.

 

Gebelik döneminden önce astım ve alerji rahatsızlığı bulunmayanların bu sorunlarla karşılaşma olasılığı nedir?

Gebeliğin astım ve alerji üzerine olan etkileri değişkendir ve önceden tahmin edilemez. Bazen astım ve alerjiyi ilk tetikleyen ve başlatan gebelik olabilir. Bunun yanı sıra bazı astımlı hastaların, gebeliği sırasında şikâyetleri azalır ve gebelik boyunca çok rahat ederler, şikayetler gebelik sonlandıktan sonra yeniden ortaya çıkabilir. Bazı hastaların ise gebeliği sırasında şikayetleri artar, bazılarının ise şikayetleri değişmez.

 

“SOSYO-EKONOMİK DÜZEYLE DOĞRU ORANTILI”

Astım ve alerji genetik bir hastalık çeşidi mi yoksa yaşla birlikte değişen yaşam şartları bu hastalıklara yakalanma riskini arttırır mı?

Astım ve alerjinin genetik olduğu bilinmektedir. Fakat bu hastalıklar kişisel özellik gösterebilmektedir. Herhangi bir yaşta hastalık ortaya çıkabilir. Kişinin yaşadığı çevre, sosyo-ekonomik durumu ve beraberindeki diğer hastalıklar hastalığın ortaya çıkışını hem de gidişatını etkileyebilmektedir. Astım ve alerji genellikle sosyo-ekonomik düzeyin yüksek olduğu bölgelerde daha sık görülmektedir. Bunun da nedeni daha az enfeksiyona maruz kalmak hipotezi ile açıklanmaktadır.

 

Hamilelik döneminde yaşanabilecek alerji türleri nelerdir?

Normal bir insanla hamile bir insanın karşılaşabileceği alerjenler arasında fark yoktur. En sık karşılaşılanları; ev tozu akarları, polenler, hayvan epitelleri, küf mantarları ve besinlerdir.

 

“KASTI KONTROL ALTIDA TUTULMALI”

Gebelik döneminde kontrol altına alınamayan astımın hamileliğe etkisi nedir?

Kontrol altında olmayan astımın gebeliğe olumsuz etkileri bulunmaktadır. Astımın şiddeti ne kadar büyükse bebeğin oksijenlenmesi o kadar zayıf olur ve bu da rahim içi büyümeyi olumsuz etkiler. Bu gibi gebeliklerde düşük riski fazladır ve sık solunum yolu enfeksiyonları gözlenmektedir. Dolayısıyla gebelikte astım mutlaka tedavi edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır.

 

Gebelik döneminde solunum yollarında değişiklik olur mu?

Gebelik döneminde tüm vücutta olduğu gibi solunum yollarında da değişiklikler olur. Özellikle üst solunum yollarında ödem ve sekresyon artışı gebeliğin üçüncü döneminde (6 – 9 aylık) oluşmaktadır. Gebeliğin ilerlemesi ile rahmin büyümesi ve karın içi organları yukarı itmesi ile diyafram kası yukarı çekilmekte bu da akciğerler üzerine baskı oluşturmaktadır. Özellikle son 3 ayda nefes darlığı sık karşılaşılan bir durumdur.

 

Astımı tetikleyen çevresel faktörler nelerdir?

Hamilelik sırasında sigara kullanımı, meslek, dış ve iç hava kirliliği, polen dönemi, evde hayvan besleme, çeşitli kokular, ilaçlar ve psikolojik faktörler astımın en önemli tetikleyicileridir.

 

“FARKLI BELİRTİLER GÖSTERMEZ”

Astım veya alerjinin hamilelik dönemindeki belirtileri nelerdir?

Astım ve alerji hamilelik döneminde farklı belirtiler göstermez. En sık karşılaştığımız belirtiler öksürük, nefes darlığı, hışıltılı solunum, göğüste baskı hissi, sık hapşırmadır.

 

Hamilelik döneminde yaşanan astım veya alerji rahatsızlıkları. Doğumdan sonra bebekte görülme riski nedir?

Ailesinde astım veya alerji olan bir kişide alerji veya astım gelişme riski normal topluma göre 4-5 kat daha fazladır. Dolayısıyla astımlı bir anneden doğan bir kişide ilerde astım gelişme riski bu oranda artar.

 

“İLAÇLAR KESİLEMEMELİ”

Hamilelikte astım ve alerjiye yakalanmamak için anne adayları ne tür önlemler alması gerekiyor?

Eğer daha önceden astım veya alerji öyküsü yoksa herhangi bir önlem almaya da gerek yoktur, yalnız şikayetler gelişecek olursa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Önceden bilinen bir hastalık varsa hamile olduğu anlaşıldığı zaman hemen kontrol olması, ilaçlarını düzenli kullanması, sigara içmemesi ve ev içi ortam temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. İlaçların kesinlikle kesilmemesi lazım. Alerji ilaçlarının bazıları hamilelik döneminde kullanılmaz. Bu dönemde hangi ilaçların nasıl kullanılacağına doktorun karar vermesi ve hastanın da buna uyması şarttır.

26 Ağustos 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR