Rektör Komsuoğlu“Her ilde bir üniversite olsun”

    Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası’nın başkanı seçilen KOTO yönetim kurulu üyesi Mustafa Kurt, yönetimden ve oda meclisinden ayrıldı. İki odanın...

 

 

Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası’nın başkanı seçilen KOTO yönetim kurulu üyesi Mustafa Kurt, yönetimden ve oda meclisinden ayrıldı. İki odanın yönetiminde olunamayacağı için KOTO Meclisi ile vedalaşan Kurt, helallik istedi. Kurt’un yerine yönetime Mehmet Temizel, meclise ise yedekten Ali Polat geldi. Mustafa Kurt’a katkılarından dolayı teşekkür edilerek hediye takdim edildi.

 

HER İLDE BİR ÜNİVERSİTE

Öte yandan Kocaeli Ticaret Odası’nın (KOTO) dün yapılan meclis toplantısına KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu da katıldı. Komsuoğlu ‘İş Dünyası-Üniversite İşbirliği ve Uluslararasılaşma’ konularıyla ilgili bilgi aktararak sunum yaptı. Komsuoğlu, her ilde bir üniversite fikrinin eleştirilmemesi, hatta desteklenmesi gerektiğini söyledi.

 

44’ÜNCÜ SIRADAYIZ

Komsuoğlu ülke çapındaki 185 üniversiteden yılda 550 bin genci mezun verdiklerini söyleyerek, “2013 yılında Türkiye dünyanın 15’inci, AB’nin 6’ncı büyük ekonomisi, G-20’nin faal bir üyesidir. Fakat rekabet gücünde 148 ülke arasında 44’üncü sırada yer alıyor” diyerek rekabet gücünün artması konusuna dikkat çekti.

 

PERFORMANS OLARAK

53’NCÜ SIRADAYIZ

Teknolojik altyapı bileşenine göre en yüksek performans gösteren ülkeler ve Türkiye sıralamasını açıklayan Komsuoğlu, “Birinci sırada İsveç, ikinci sırada Lüksemburg, üçüncü sırada Danimarka, dördüncü sırada Hong Kong, beşinci sırada Singapur ve maalesef 53’ncü sırada Türkiye yer alıyor” ifadelerine yer verdi. Edelman 8095 araştırmasından bahseden Komsuoğlu, Türkiye’deki gençlerin yüzde 62’sinin ülkelerinin dünyada daha etkili olduğunu düşündüklerini söyledi ve oranın azlığından dert yandı.

 

GENÇLER İŞ KURMAK İSTİYOR

11 ülke araştırmasında kendi işini kurmak isteyen gençlerde Türkiye’nin 1’nci sırada olduğunu söyleyen Komsuoğlu bu durumun oldukça iyi olduğunu da ifade etti. Komsuoğlu, “Türkiye’de gençler kendi işini kurmak istiyor. Bu konuyla alakalı yabancı dilin de üzerine gitmemiz lazım. İngilizce’ye herkesin önem vermesi gerekiyor” diyerek yabancı dilin önemini vurguladı.

26 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR