Kocaeli Tıp’tan sedef hastalarına müjde

İlimizdeki özel hastaneler içinde ilk kez böyle bir tedaviyi uygulamaya sokan Kocaeli Tıp, bugün hasta kabulüne de başlıyor.   İlimizdeki sedef ve v...

İlimizdeki özel hastaneler içinde ilk kez böyle bir tedaviyi uygulamaya sokan Kocaeli Tıp, bugün hasta kabulüne de başlıyor.

 

İlimizdeki sedef ve vitiligo hastaları için PUA ve darband UVB tedavisini uygulamaya sokan Körfez Mahallesi Şehit Rafet Karaca Bulvarı No:50 (Real Yanı) İzmit adresinde bulunan Özel Kocaeli Tıp Merkezi dün bu tedaviyi kamuoyuna duyurmak adına bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Kocaeli Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Yaşar Ellialtı, Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Songül Bulca, PUA ve darband UVB tedavisinden sorumlu Teknisyen Aycan Dombaycı ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Cennet Caylan katıldı.

 

CİHAZ YENİ ALINDI

Kahvaltı ardından tedavinin uygulandığı cihazların yanında basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı yapan Songül Bulca, bu tedavinin Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulandığını fakat özel hastaneler içerisinde ilk kez Kocaeli Tıp’ın uygulayacağını belirterek, “Cihaz hastanemize yeni alındı. Pazartesi günü (bugün) itibariyle de hasta alımına başlıyoruz” dedi.

 

KONTROLLÜ IŞIK TEDAVİSİ

Bulca, “Dünya nüfusunun ortalama yüzde 1,5 ila 2’sini etkileyen, ülkemizde ise yaklaşık 700 bin kişide bulunan sedef (psoriasis) hastalığı, yaşam kalitesini hem fiziksel hem de ruhsal açıdan etkilemesiyle toplum sağlığı bakımından ciddi bir sorun teşkil ediyor. Kontrolümde ışık tedavisi alan hastalar artık özel sağlık kuruluşunda da sağlıklarına kavuşma imkanı bulabilecekler” şeklinde konuştu.

 

SUNİ GÜNEŞ IŞIĞI

PUVA’nın sedef hastalığı ve vitiligonun yanı sıra liken planus, prurigo, pleva, kronik egzama, atopik dermatit, kronik kaşıntı, üremik pruritus, MF (bir tür deri kanseri) olmak üzere pek çok deri hastalığının tedavisinde de kullanılan suni güneş ışığı vererek tedavi eden güvenilir ve etkili bir tedavi yöntemi olduğunu vurgulayan Songül Bulca, “Tedavi süresi hasta ve hastalığın şiddetine göre ortalama 2-3 ay sürmektedir” dedi.

 

SEANSLAR HAFTADA ÜÇ GÜN İLE BAŞLIYOR

Tedavi programının haftada 3 gün olarak başlayıp, hastalığın seyri boyunca haftada iki, haftada bir, on beş günde bir şeklinde azaltılarak sonlandırılmakta olduğunu da ekleyen Bulca, “Seanslar başlangıçta birkaç saniye olarak başlayıp, her seans bu süre artırılıp hasta için uygun doz tespit edildiğinde sabitlenip o dozda devam etmektedir.

Özel Kocaeli Tıp Merkezi, Kocaeli’de bu hizmeti sağlayan tek özel sağlık kuruluşu ve bu konuda da hastaların yanında olduğunu gösteren tek adres olmuştur” diyerek sözlerini bitirdi. Seda DEMİRAL

09 Kasım 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR