Zeytinoğlu: Yüksek cari açık sürpriz değil

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı açıklama ile beklentilerin üzerinde çıkan mart ayı cari açık rakamlarını değerlendirdi....

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı açıklama ile beklentilerin üzerinde çıkan mart ayı cari açık rakamlarını değerlendirdi. Cari açıktaki yükselmenin sürpriz olmadığını dile getiren Zeytinoğlu, “Ben böyle bir beklenti içindeydim” dedi. Cari dengedeki bozulmanın kendini şubat ayından bu yana gösterdiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, “Asıl etki olan dış ticaret dengesindeki bozulma şubatta belli oldu. İhracatın ithalattan daha hızlı düştü ve bu durum mart ayında da devam etti.

 

“ALTIN İHRACATI DÜŞTÜ”

Merkez Bankası’nın açıklamalarını değerlendiren Zeytinoğlu, “Yılın başından itibaren artışta olan cari açık, mart ayında 4,96 milyar dolara ulaştı. Yıllık bazda ise 45,5 milyar dolara yükseldi. Bu artıştaki en büyük neden mart ayındaki yüksek dış ticaret açığıdır. Ayrıca altın ihracatındaki gerilemenin ve doğrudan yatırımlardaki düşüşün de etkilerini görüyoruz” diye konuştu.

 

“TEK ÜMİT TURİZM”

En büyük sorunun açığın finansmanı ile ilgili olduğunu belirten Zeytinoğu, şöyle konuştu: “Ne yazık ki yılın başından bu yana doğrudan yatırım tutarı artış göstermiyor. Geçen yılın ilk çeyreğine göre 805 milyon dolar tutarda azalma var. Dolayısıyla mart ayında rezervlerden 6,6 milyon dolar kullanmışız. Umarız yaz aylarındaki turizm ile giren döviz ile rezervlerdeki düşüşü telafi ederiz.”

12 Mayıs 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR