Büyükşehir’de sözleşme imzalandı

Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da çalışan 2.500 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesinin imzaları atıldığı törende konuşan Hak-İş Konfederasyonu Mahmu...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da çalışan 2.500 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesinin imzaları atıldığı törende konuşan Hak-İş Konfederasyonu Mahmut Arslan “Bu toplu iş sözleşmesi Türkiye’nin en iyi toplu iş sözleşmelerinden biri” dedi


Yaklaşık 2 bin 500 işçiyi ilgilendiren Büyükşehir Belediyesi ve İSU Toplu İş Sözleşmesi imza töreni önceki gün Antikkapı Restoran’da gerçekleştirildi. Törene işveren sendikasını temsilen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mustafa Çöpoğlu, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Yerel Sen Genel Sekreteri Av. Mümtaz Uzun; işçi sendikasını temsilen ise Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet İş Genel Mali Sekreteri Fahrettin Kütükçü ve Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy katıldı.

“BİR YIL GECİKTİ”
Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü’ndeki Toplu İş Sözleşmesi kapsamındaki çalışanların ücretlerinde birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 9, üçüncü yıl enflasyon artı 1 puan zam yapıldı. Sosyal yardımlara da aynı oranda zam yapıldı. İlk olarak konuşan İdris Ersoy, “Toplu sözleşmemiz Belediye-İş’in itirazı nedeniyle bir yıl gecikti. Büyükşehir Belediyesi çalışanları alın terlerini şehrin her noktasına akıtıyor. Ne derece zor şartlarda çalıştıklarını biliyorum. O yüzden aldıkları ücretler analarının ak sütü gibi helal olsun” dedi.

“TÜRKİYE’YE ARMAĞAN ETMELİYİZ”
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Kocaeli gibi Türkiye’nin önemli bir merkezinde iki yıl toplu iş sözleşmesi yapılamadan yaşamanın güçlüğünü çektik. Bu toplu iş sözleşmesi Türkiye’nin en iyi toplu iş sözleşmelerinden biri. Bu bir zihniyet meselesi. Biz şirkette de yetkiyi aldık. İnşallah ilerleyen günlerde belediyemizin şirketlerinde de toplu iş sözleşme imzalayacağız. Taşeron firmaların sendikalaşmasının önündeki engeller konusunda da başkanımızın çabasını biliyoruz. Kamuda çalışan taşeron işçilerin sayısı bir milyona yakın” şeklinde konuştu. Taşeron işçilerin belediye çalışanı olmak istediğini belirten Arslan, “Bunlar bizim insanlarımız. Bunların mevzuattan kaynaklı engelleri varsa bunu kaldırma konusunda çabamız olmalı. Haklarını güvence altına alacak bir modeli taşeron işçilerimiz için de sağlamamız gerekiyor. Büyükşehir’de çalışan arkadaşlarımız ile taşeron çalışan işçilerimizin koşulları bizim ilimizde daha iyi. Öncelikli olarak İhale Yasası’nda değişiklik yapmamız gerekiyor. Bu modeli Türkiye’de armağan etmek zorundayız. Çünkü iş barışı tehlike altında. İnsan hayatını emanet ediyoruz ama haklarını vermiyoruz” dedi.

“ZİNCİRLERİMİZİ KIRDIK”
Arslan’ın ardından söz alan Karaosmanoğlu, “Sözleşmemizin bereketli olmasını diliyorum. Bizim inandığımız hak diye bir şey var. Allah’ın da güzel isimlerinden bir tanesi hak. Bizim medeniyetimizde hak verilir. Verilmediği yerde kavga başlar. Yaşama, inanç, özgürlük haklarımız var. Bunların tartışma konusu olmaması lazım. Allah’a şükür son 10 yılda birçok hakkımızı kazandık” şeklinde konuştu. Belediye başkanlığının ilk dönemlerinde maaş veren başkanların kahraman olduğunu kaydeden Karaosmanoğlu, “Maaşını zamanında veren başkan sayısı bir elin parmakları kadar azdı. Çalışan emeğinin karşılığını zamanında alamazsa problem başlar. Çalıştım karşılığını alamadım, emekli oldum ikramiyemi alamadım. Bu ezici ve kötü bir şey. Avanta vererek maaşını alanlar vardı. Bu onur kırıcı bir şey. Biz arkadaşlarla bunu planladık. Çalışan arkadaşlarımız maaşını da, mesaisini de aldı” diye konuştu.

“HİZMET ZİNCİRİ”
Bizim çalışanın emeğini vermek gibi bir önceliğimiz var diyen Karaosmanoğlu, “Böyle gelmiş böyle gider deseydik ayıp olurdu. Bunun hesabı bir gün sorulur. Kul hakkı ile gitmek kötü bir şey. Biz kente temiz su getiriyoruz, kentin her tarafını yeşillendiriyoruz. Ben bütün çalışma arkadaşlarımdan kaliteli ve verimli iş yapmalarını istiyorum. Herkes işinin en güzelini yapacak. Buna inanarak Türkiye’ye örnek olduk. Şu an Türkiye’deki tüm büyükşehirlerin modeli Kocaeli. Artık yaşanabilir bir Kocaeli oluştu. Bazıları bunu görmeyebilir. Bu kişinin kalbiyle, bakış açısı ile alakalıdır” açıklamasında bulundu.

29 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR