Sirmen tüm davalardan ‘AK’landı

Büyükşehir Belediyesi tarafından İZGAZ’da yolsuzluk yaptığı iddiasıyla dava edilen, eski belediye başkanı Sefa Sirmen ve beraberindeki 13 kişi beraat...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi tarafından İZGAZ’da yolsuzluk yaptığı iddiasıyla dava edilen, eski belediye başkanı Sefa Sirmen ve beraberindeki 13 kişi beraat etti. Sirmen, bu davayla birlikte hakkında açılan tüm davalardan aklandı.

1994-1999 yılları arasında İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan, 2007 genel seçimlerinde CHP’den milletvekili seçilen Sefa Sirmen, hakkında açılan 36 davanın 36’sından da beraat etti. Son olarak Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından dönemlerinde İZGAZ’ı zarara uğrattığı gerekçesiyle dava edilen eski milletvekili Sefa Sirmen, milletvekili Hikmet Erenkaya ve beraberindeki 12 CHP’li Yargıtay kararıyla aklandı. Böylelikle Sefa Sirmen’in Yuvacık davası da dahil aklanmadığı dava kalmadı.

YARGITAY ONADI
Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından 1996-99 yılları arasında doğalgaz şebekesi için yapılan ödemelerle ilgili yolsuzluk ve emniyeti suiistimal iddialarıyla açılan dava 12 Aralık 2005 tarihinde Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlanmış, sanıklar ceza almamıştı. Büyükşehir Belediyesi avukatları kararı temyize götürmüştü. Yargıtay yerel mahkemenin kararını onayarak, dava dosyasını geri gönderdi.

KARAR DURUŞMASI
İzmit Doğalgaz Projesi’nin 61 milyon dolara mal olması gerekirken, 101 milyon TL’ye mal edilerek kamunun zarara uğratıldığı iddiasıyla açılan davanın karar duruşması dün görüldü. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 14. celseye sanıklar Sefa Sirmen, Murat Sirmen, Hikmet Erenkaya, Şeref Şeneller, Tahir Metin Alan, Mustafa Birik, Gültekin Hacıoğlu, Osman Asaf Tuncay, İlker Özben, Veysi Adnan Yavuz, Kenan Yenilmez, Seyfettin Kule ve Ali Kemal Yaşar katılmazken, Kadri Veziroğlu hazır bulundu. Yapılan duruşmada Büyükşehir Belediyesi’ni Avukat Seda Salman, Hazine Müşteşarlığı’nı Av. Birsel Dede temsil ederken, sanıkları ise Av. Bora Uluç, Av. Enver Arsal Yıldırım, Av. Barış Cem Yavuz ve Av. Kamil Sert savundu.

ERENKAYA YARGILANAMADI
Görülen davada Savcı mütalaalısında, “Her ne kadar sanıklar hakkında hizmet nedeniyle emniyeti suistimal suçlamasıyla kamu davası açılmış, bilahare eylemlerin zimmet suçunu oluşturabileceğinden görevsizlik kararı verilerek dosya mahkememize gönderilmişse de öncelikle Hikmet Erenkaya’nın halen milletvekili olduğu anlaşılmakta, Anayasamızın 83. Maddesi uyarınca dosyadan tevkifine, diğer sanıkların eylemlerinde ise zimmet suçunun unsurları oluşmadığından bu husus bilirkişi raporlarıyla da sabit olduğundan ayrı ayrı beraatlarına karar verilmesi mütalaa olunur” dedi.

TÜMÜ BERAAT ETTİ
Sanık avukatları savcının mütalaasına ayrı ayrı katıldıklarını belirten savunmalar yaptı. Davaya katılan sanıklardan Kadri Veziroğlu’na son sözü soruldu. Veziroğlu, “Bir diyeceğim yoktur” dedi. Mahkeme heyeti dosyaların incelendiğini ve araştırılacak bir hususun kalmadığını beyan ederek dosyayı kapattı. Mahkeme heyeti savcının mütalaası doğrultusunda karar vererek Hikmet Erenkaya’nın Anayasa’nın 83. maddesi gereği yargılanamayacağına ve tevkifine karar verdi. Diğer sanıklar Murat Sirmen, Hikmet Erenkaya, Şeref Şeneller, Tahir Metin Alan, Mustafa Birik, Gültekin Hacıoğlu, Osman Asaf Tuncay, İlker Özben, Veysi Adnan Yavuz, Kenan Yenilmez, Seyfettin Kule, Ali Kemal Yaşar ve Kadri Veziroğlu’nun ayrı ayrı beraatlarına ve kararın 7 gün içinde şahıslara bildirilmesine karar verdi.

SİRMEN’İN DAVASI KALMADI!
36 davadan yargılanan eski belediye başkanı Sefa Sirmen’in İZGAZ davasıyla birlikte sonuçlanmayan davası kalmadı. AKP’li yöneticiler tarafından sürekli suçlanan Sirmen, tüm davalardan aklandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da yaptığı bir konuşma da Yuvacık Barajı’ndan beraat eden Sefa Sirmen’i yine suçlamıştı. Yuvacık Barajı’nda usulsüzlük yaptığı iddia edilen Sefa Sirmen bu davadan beraat edince eski AKP İzmit İlçe Başkanı ve AKP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Nedim Arsal, “Gönüllerde beraat etmedi” diyerek yargı kararını tanımamıştı. Sefa Sirmen ise yaptığı açıklamada, “AKP suçsuz olduğum davaları kullanarak seçim malzemesi haline getirdi, beni seçimlerde başarısızlığa uğrattı” demişti.

18 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR