‘Kösem Sultan’ Şehir Tiyatroları’nda

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yeni sezona muhteşem bir oyunla giriş yapacak. Osmanlı tarihinin ünlü ve etkili kadınlarından Kösem Su...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yeni sezona muhteşem bir oyunla giriş yapacak. Osmanlı tarihinin ünlü ve etkili kadınlarından Kösem Sultan’ın hayatı Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenecek.  Oyunda Şehir Tiyatroları’nın oyuncu ve teknik ekibinden oluşan 50 kişilik dev bir kadro görev yapacak. Turan Oflazoğlu’nun eseri olan oyunu Devlet Tiyatrosu sanatçısı Murat Atak yönetecek. Oyun Ekim ayında tiyatro sezonun açılmasıyla birlikte prömiyer yapacak.
 
KÖSEM SULTAN SAHNE’DE
Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Şehir Tiyatroları yeni sezonda yine iddialı oyunlarıyla seyircisini selamlamaya hazırlanıyor. Ekim ayında perdelerini açacak olan Şehir Tiyatroları’nda oyun provaları başladı. Tiyatro, bu yıl son derece önemli bir oyun ile çıkış yapmaya hazırlanıyor. Osmanlı tarihinde kadınlar saltanatı olarak geçen dönemin önemli karakterlerinden Kösem Sultan’ın yaşamı sahneye aktarılacak.
 
MURAT ATAK YÖNETECEK
Turan Oflazoğlu’nun yazdığı oyunu, aynı zamanda Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki Başbakan rolü ile tanınan Devlet Tiyatrosu sanatçısı Murat Atak yönetecek. Dönem oyunu olan Kösem Sultan’ın dekorlarını, Tayfun Çebi, kostümlerini ise Funda Çebi Bozdoğan yapacak. Oyunun ışık tasarımı Ersen Tunççekiç, müzikleri Murat Gedikli, koreografisi ise Ferdi Yıldız’a ait.
 
HERKES SAHNEDE OLACAK
Oyunda Şehir Tiyatroları’nın oyuncu ve teknik ekibinden oluşan 50 kişilik bir kadro görev yapacak. Kösem Sultan’ı Şehir Tiyatroları’nın başarılı kadın sanatçılarından Zuhal Gencer oynayacak. Esra Bezen Bilgin’in Turhan Sultan’ı canlandıracağı oyunda Sultan Mehmet’i Tan Küçükbalkan oynayacak. Oyunda ayrıca Mehmet Beyazıt, İbrahim Şahin, Mehmet Serimer, Bülent Baytar, Şafak Karali, Levent Muratoğlu, Arzu Bigat Baril,  Aysel Yılmaz, Numan Ertuğrul, Hüseyin Sirmen, Serhat Güzel, Salih Mat, Onursal Yıldırım, Çiğdem Saruhan Benli, Çağrı Mengüç, Melih Düzenli, Koray Onur, Sarper Saydam, Yusuf Dinçer, Erdoğan Ünlü  rol alacak. Oyunda sipahi ve yeniçeri rollerini ise Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri canlandıracak.
 
ATÖLYE VE TERZİHANEDE HUMMALI ÇALIŞMA
Provaları tüm hızıyla süren oyunun tarihi kimliği nedeniyle her ayrıntı titizlikle değerlendiriliyor. Bu çerçevede özellikle kostüm ve dekorlar döneme uygun şekilde hazırlanıyor. Şehir Tiyatroları’nın terzihane ve dekor atölyeleri gece gündüz çalışmalarını sürdürüyor. “Kösem Sultan” Ekim ayında tiyatro sezonun açılmasıyla birlikte ilk gösterimini yapacak.
 
KÖSEM SULTAN’IN ÇABASI
 “Kösem Sultan” ,Turhan Oflazoğlu’nun” Deli İbrahim” ve “4.Murat” tan sonra kaleme aldığı iktidar üçlemesinin son oyunudur. Kösem Sultan’ın hırsı, neler yapabileceği hangi kötülük kapılarını açabileceği anlatılır. Oyun boyunca Kösem Sultan’ın devlet erkine, geleneğine karşı kendi erkini var etme çabasını görürüz.

20 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR