Fındık üreticilerinin yüzü güldü

      MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, fındık üreticilerinin yüzünün güldüğünü söyledi. Odabaş yaptığı açıklamada, “ Yaklaşık 7 yıl önce Fındık 1.5 TL ye...

 

 

 

MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, fındık üreticilerinin yüzünün güldüğünü söyledi. Odabaş yaptığı açıklamada, “ Yaklaşık 7 yıl önce Fındık 1.5 TL ye düşünce fındık üreticileri fındıklarını yollara döküp yol kesmiş ve hükümeti protesto etmişti. Başbakan o günlerde ‘devletin fındık alımından çekileceğini işi özel sektör ve tüccara bırakacağını’ ifade ettiği zaman herkes karşı çıkmış, fındık üreticisine ihanet edileceğini söylemişti. MARSİAD olarak biz, devletin fındık alımından çekilmesinin çok geç kalmış bir karar olduğunu, bunun uygulandığı takdirde 3 yıl içinde kabuklu fındığın 7.00 TL, ondan 2 yıl sonra 10.00 TL olacağını, fındığın gerçek değerinin bu olduğunu ifade ettiğimiz zaman eleştirildik ve çoğu kişi ve kurum gülmüştü” dedi.

FINDIK 12 LİRA

Odabaş, “MARSİAD olarak 7 yıllık ARGE çalışması sonucu fındıktan 41 çeşit ürün geliştirerek Kocaeli’den start verdik,  kısa zamanda ürünlerimiz yurt içinde ve yurt dışında talep görmeye başladı. Bizim projemizi gören yüzlerce firma bizim açtığımız ufuktan yararlanarak fındığı işlemeye ve değerlendirmeye başlayınca iç ve dış piyasalarda fındığa talep artı. Şimdi bir don olayı nedeni ile daha pratik yansıması eylül ayında olacakken nisan ayında fındık 12 liraya kadar yükseldi’’ dedi.

 

“DESTEK ALAMADIK”

“İşte yeni fikir ve projenin önemi bu” diyen Odabaş, “Fakat MARSİAD olarak bu projeyi tanıtmak ve hayata geçirebilmek için ne siyasetçilerimizden ve ne de devletten destek alamadık, sadece İzmit Belediye Başkanı Nevzat doğan ilk tanıtım noktamızın açılışını yaptı. Teşekkür ediyorum, fakat 1 yıl sonra açtığı o fındık tanıtım mobunu vinçle kaldırdı. Belediye başkanlarından ve başbakandan sadece talebimiz, İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi illerde bu projeyi tanıtmak ve insanlarımızın yararlanmaları için kent merkezlerinde kirası mukabili 3 metrelik bir boş alan göstermeleri idi, olmadı. Sonuç olarak milyonlarca fındık üreticisinin yüzünün gülmesinde katkımız olduğu için biz mutluyuz,” dedi. 

25 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

sadık - marsiad başkanını kutluyorum,inandığı işin peşini bırakmıyor.umarım ak parti yöneticileri engelleri bırakıp marsiadın projelrinin önünü açar da hem kendileri ve hem de yüzbinlerce işsiz iş sahibi olur.

Yanıtla . 0Beğen 25 Mayıs 13:10
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR