Serdaroğlu: İşçiler sarı sendika istemiyor

Birleşik Metal-İş Kocaeli Şubesi, önceki akşam Antikkapı Restoran’da işyeri temsilcileri ile iftar programında bir araya geldi. Programa Sendika Genel...

Birleşik Metal-İş Kocaeli Şubesi, önceki akşam Antikkapı Restoran’da işyeri temsilcileri ile iftar programında bir araya geldi. Programa Sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Sekreter Selçuk Göktaş, Genel Örgütlenme Daire Başkanı Özkan Atar, Genel Eğitim Daire Başkanı Seyfettin Gülengül, Birleşik Metal-Sen Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı ve işyeri temsilcileri katılım gösterdi.

 

“EN FAZLA İŞ CİNAYETİ TÜRKİYE’DE”

İftar yemeğinin ardından ülke ve metal işçilerinin gündemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, “Her yıl bu sektörde çalışan yüzlerce işçimizi kaybediyoruz. Aslında son yıllarda duyarlılık biraz fazlalaştı. İş cinayetlerinin ardından Türkiye’deki algı yükseldi. Çözümün bulunamamasının tek sebebi bu yönde bir istek yok. İşsizlik sorunu da var. Şimdi tüm bunların değişmesi için bir umut var. Türkiye’de umuyoruz ki bir koalisyon hükümeti olur. 13 yıllık bir AKP iktidarı dönemi Türkiye’de çalışma hayatı açısından oldukça olumsuz şeyler yaşattı. Partilerin vaatlerinin takipçisiyiz” dedi.

 

“GREV HERKESİ CESARETLENDİRDİ”

İşçilerin ücretlerinin çok ciddi oranda düşürüldüğünü dile getiren Serdaroğlu, “Bunun nedeni ekonomik kesintilerin iş gücünden yapılmak istenilmesi. Metal sektöründe ortaya çıkan sorunlar, bu fiyat politikalarıyla da alakalı. 29 Ocak’ta greve çıktık, ancak bu alınan büyük çaplı karar ile durduruldu. Bu grev sektörün önünü açtı. En son Arçelik-LG fabrikalarında sarı sendika–Koç işbirliğinde işçileri işten attı. Özellikle Türk Traktör ve Ford’da Türk Metal’e sahip çıkmak için büyük bir baskı uygulanıyor” diye konuştu.

 

“İŞÇİLER BİRLİK OLMALI”

Yeni bir sendikanın kurulmasından söz edildiğini ifade eden Serdaroğlu, “Ancak bu durumun bizden daha demokratik olma şansı yok. Bizim tüzüğümüzü işçiler hazırlıyor. Koç’a bağlı işyerlerinde çalışan işçiler, 35 yıldır devam eden düzeni yıkmak için direniş sergiledi. İşçilerin yapması gereken, DİSK ve Birleşik Metal-İş ile güçlerini birleştirmesidir. Başka bir sendika ile 2 yıllık sözleşmelerinin olması bir şeyi değiştirmez. İşçilerimiz birlik olmalıdır” dedi.

 

“ÖNCELİĞİMİZ İŞÇİLERİMİZDİR”

Türkiye’de sarı sendikacılık dönemi bitmiştir” diyen Serdaroğlu şöyle konuştu: “İşçilerimiz artık kuşak sindirilmeyi kabul etmiyor. Yaşananlardan ders alınmalı. Bu olmazsa Çelik-İş de sendikal mücadeleden tokadı yiyecektir. Sermaye zaten sendika istemiyor. Olursa da sarı sendika olsun diyor. Biz işçilerin hizmetindeyiz. Şu anda işçilerin bize doğru ciddi bir yönelimi var. 5 bine yakın işçimiz, sarı sendikadan ayrılarak bize geldi. Bizim önceliğimiz işçilerin mutlu olacağı sözleşmeler imza atmaktır.”

 

FORD MOBBING UYGULUYOR”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Bey’den defalarca randevu istediklerinin altını çizen Serdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu güne kadar olumlu yanıt alamadık. Uluslararası hukuka göre bin 500 üyemizin olduğu bir kurumunda yetkili kişi ile görüşme hakkımız var. Kendisinin bizi geri çevirmemeli. Ford’da işçiler üzerinde işten atılma yönünde ciddi bir mobbing uygulanıyor. İşten çıkarma korkusu salmak için sürekli 400–500 işinin işe alınacağı söyleniyor. Ancak biz bunların hepsinin üstesinden geliriz. Yeter ki işçiler birlik olsun.” Öte yandan şube başkanı Hami Baltacı ise bayramın ikinci gününde şubelerinde bayramlaşmanın yapılacağını söyledi. Hilal GÜDÜCÜ

11 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR