Pehlivan: Matrah artışında profesyonellerden görüş alın

İZGİAD’ın Torba Yasa’yla ilgili düzenlediği seminerde konuşan Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan, mükellefleri “Matrah artışında profesyonel...

BÜYÜT

İZGİAD’ın Torba Yasa’yla ilgili düzenlediği seminerde konuşan Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan, mükellefleri “Matrah artışında profesyonellerden görüş alın” diyerek uyardı.

İzmit Genç İş Adamları Derneği (İZGİAD) önceki akşam Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’nda Torba Yasayı konu alan bir seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan katıldı. İZGİAD ve KOTO üyelerinin hazır bulunduğu seminerde açılış konuşmasını İZGİAD Başkanı Nurhayat Güldüren yaptı. Güldüren, Arızlı Kulfallı köy okulunun onarımını üstlendiklerini belirterek, “Malzemeleri biz aldık, köy halkı okulun ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu tarz sosyal çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

EN YÜKSEK RAKAM
Ardından Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan, 2010 yılı Aralık ayı itibariyle 27.5 milyar TL vergi tahsilatı yaptıklarını hatırlatarak, “Kocaeli’de oluşabilecek en yüksek rakama ulaştık” şeklinde konuştu. Torba Yasayla ilgili mali idareyi ilgilendiren bilgileri vereceğini belirterek konuşmasına devam eden Pehlivan şunları söyledi “31.12.2010 tarihine kadar vergi mükelleflerine, ‘Ben senin anaparana karıştırmıyorum. TEFE ve ÜFE olarak yeniden hesaplıyorum ve senin borcun olarak sana yine çıkartıyorum. Eğer ödemezsen 36 aya kadar vade yapıyorum her yılda 2 ay aksatma imkanı veriyorum’ diyor. Mükellef 36 değil 24 ay ya da daha farklı rakamlar belirleyebilir. Diyelim ki vergi dairesi mükellefini incelemeye tabi tuttu, belli bir vergi aslı çıkarıyor, mükellef kabul etmeyip vergi mahkemelerine gidiyor.

MÜKELLEFLERİ UYARDI
Buna karşılık olarak yasa diyor ki, ‘Sen davadan vazgeç. Eğer vergi aslını kabul etmiyorsan 100 liralık cezanın 50’si gidiyor. 300 lira gibi bir risk yaklaşık 80 liraya düşüyor. Bu yargı merciinde bulunan mükellefler için geçerli. Eğer yargı mercii bizi haklı görürse vergi aslına bağlı fiyat çıkıyor ama aleyhine oluyor.” Pehlivan son olarak, “Matrah artışında bu böyle olmayacak. Matrah artışından yararlanıp yararlanmamak mükellefin kendi inisiyatifindedir. Matrah artışında seni inceleyeceğiz demeyeceğiz. Matrah artışında profesyonellerden görüş alın. Boş yere mali yükle karşı karşıya kalmayın” diyerek mükellefleri uyardı.

10 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR