Hülagü, adliye'ye gitti

15 Temmuz’da ki başarısız olan darbe girişiminin ardından tüm kamu kurumlarında operasyonlar yapılmış. Bu kapsam YÖK Türkiye genelindeki tüm dekanlar...

15 Temmuz’da ki başarısız olan darbe girişiminin ardından tüm kamu kurumlarında operasyonlar yapılmış. Bu kapsam YÖK Türkiye genelindeki tüm dekanların istifasını etmişti. Bunun üzerine Kocaeli Üniversitesi’nde 16 dekan istifa ederek çağrıya cevap vermişti. Tüm bu yaşanan gelişmeler üzerine rektör Saadettin Hülagü, sabah saatlernde Kocaeli Adliyesi’ne gelerek Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük ile görüştü.

 

AKADEMİSYENLER ARAŞTIRILIYOR

Adliye çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan rektör Sadettin Hülagü, Başsavcı Küçük ile hukuki süreç hakkında görüştüğünü belirterek,” İncelemeler devam ediyor. Hassas bir şekilde dikkat ederek devam ediyor. Sayın Başsavcımızla da görüştük. Darbe girişimine destek verdiği iddia edilen akademisyenlerle ilgili bir araştırma yapılıyor. Genel bir inceleme mevcut. Ancak elimizden bir delil olmadan şu bu demek doğru değildir.Gerek üniversitedeki yönetimdeki arkadaşlarla ilgili inceleme yapılıyor ve incelemeler sonunda gerekli adımlar atılacaktır." İfadelerinde kullandı.

 

HASSAS BİR DÖNEME GİRDİK

Rektör Hülagü, "Rektörün uktesinde toplanmış oldu şuanda dekanlık yetkileri ama bugün sabah saatlerinde faksla tekrar bir görevlendirme yapacağız. 16 fakülte mevcut. Fakültelerin ataması YÖK ataması ile oluyor. Bizim önerdiğimiz 3 aday oluyor. Onların içerisinden seçiliyor. Şuanda bir sıkıntı yok. Vekalaten devam ediyorlar zaten görevlerine. Devlette devamlılık esas zaten yeniden gözden geçiriyorlar. Hassas bir döneme girdik. Devletimizin bekasına göz dikenler ve saldırılar, kılıfa girmiş asker ve sivil elbiseli devlet içerisinde barınmasına izin vermemiz mümkün değil. Başsavcımızla da hukuk dışına çıkmasın diye görüştük " diye konuştu.

 

MUTLAKA GEREĞİ YAPILACAKTIR

Üniversite içerisinde yuvalanmış paralel yapının temizlenmesinde kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirten  Rektör Hülagü, "Bilgi kirliliği ve cadı avı şeklinde yapılmaması lazım. Hassasiyet gösteriyoruz.Gerek emniyet birimleri ile gerek MİT’le ayrıtnılı bir şekilde değerlendirip ona göre işlem yapacağız. Buna çok dikkat ediyoruz.Öğretim üyesine bu yönde bir işlem yaptığımızda onun da haklarını gözetmemiz gerekiyor. Devletin bekasına milli iradeye karşı yapılmış olan hiçbirşeyin hoşgörülmesi mümkün değil. Mutlaka gereği yapılacaktır” ifadelerinde bulundu.

Ahmet HAZER

22 Temmuz 2016 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR