Ergün; Cevap üretemeyen rekabette geri kalır

Ergün, tasarımın ve icadın önemini vurgulayarak, ''Hayal kurmanın sınırı yok. Hayallere çizilebilecek bir hudut yok. Hayallerin gerçekleşmesinin önünd...

BÜYÜT

Ergün, tasarımın ve icadın önemini vurgulayarak, ''Hayal kurmanın sınırı yok. Hayallere çizilebilecek bir hudut yok. Hayallerin gerçekleşmesinin önünde bir engel de bulunmuyor'' dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, tasarımın ve icadın önemini vurgulayarak, ''Hayal kurmanın sınırı yok. Hayallere çizilebilecek bir hudut yok. Hayallerin gerçekleşmesinin önünde bir engel de bulunmuyor'' dedi.

Bakan Ergün, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda düzenlenen ''Düş Çizgisi 8. Uluslararası Tasarım Olimpiyatı Proje Yarışması'' ödül törenine katıldı.

Organizasyona destek veren, Turkcell, Bank Asya, THY, TRT, KOSGEB, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Türk Patent Enstitüsü, Ankamall ve Atlantik Eğitim Kurumları yetkililerine plaket veren Ergün, daha sonra yaptığı konuşmada, katıldıkları etkinliklerde gençliğe ve geleceğe yönelik olanlar ile sevgi ve kardeşlik yönü öne çıkanların kendilerini daha çok etkilediğini söyledi.

Tasarım Olimpiyatlarının geleneksel hale gelmesinin ve 34 ülkeden öğrencilerin katılmasının önemli olduğunu ifade eden Bakan Ergün, şunları kaydetti:

''Bu tür organizasyonlar, genç zihinlerin insan hayatının önemini ve insan ihtiyaçlarının değerini kavramalarını sağlıyor. Ayrıca, geleceğin teknolojinin daha sağlam bir zeminde ilerlemesine de kapı aralıyor. Zira teknoloji yapıcı özelliklerinin yanında yıkıcı özellikleriyle de hayatımızı etkiliyor. Teknolojideki bir gelişme insanların birbiriyle yakınlaşması ile hak arayışında kullanıldığı gibi savaşın ve katliamın boyutunu artırmak için de kullanılıyor. Bu nedenle, genç zihinlerin şimdiden iyi faydalı ve güzel olana yönelmeleri geleceğimiz açısından önemli.''

CEVAP ÜRETEMEYEN REKABETTE GERİ KALIR
Günümüz yaşamının geçmişle kıyaslanmayacak oranda değiştiğini, icat ve buluşların insan hayatının her geçen gün daha da kolaylaştığını dile getiren Ergün, icat ve buluşların sorunları çözdüğünü ama yaşamın insanın karşısına yeni sorun ve ihtiyaçları çıkarttığını söyledi.

Bakan Ergün, hayatın kendini yenilemesinden dolayı teknolojide durulacak noktanın olmadığını vurgulayarak, ''Bisiklet ya da radyo gibi şeyler icat olduğunda belki de artık teknolojinin son aşamasına gelindiğini düşünenler olmuştur. Hayal kurmanın sınırı yok. Hayallere çizilebilecek bir hudut yok. Hayallerin gerçekleşmesinin önünde bir engel de bulunmuyor. Bu yarışmaya her katıldığımızda genç arkadaşlarımız projelerini incelediğimizde bu gerçeği bir kere daha fark ediyoruz. Bugün hayatımızın gerçeği haline dönüşen birçok buluş aslında bir hayal olarak ortaya çıkmıştır. Dünyamız hep 'imkansız' denen hayallerin gerçekleşmesiyle değişmiştir, ilerlemiştir'' diye konuştu.

Sürekli değişen ihtiyaçlara cevap üretemeyen ülke ya da firmaların rekabet yarışında geri kaldığını ifade eden Bakan Ergün, genç, dinamik ve büyük bir nüfusa sahip olduğu için Türkiye'nin yenilik, farklılık, teknoloji ve tasarım gibi alanlarda önemli avantajlarının olduğunu, bunu açığa çıkartmanın en kestirme olmasa da en kesin yolunun eğitim olduğunu dile getirdi.

17 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR