İzmit 2050'de 3 milyon olacak

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan önceki gün Dünya Mimarlar Haftası nedeniyle Kocaeli Mimarlar Odası'nın konuğu oldu. Mimarlar Odasına ait tarihi ta...

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan önceki gün Dünya Mimarlar Haftası nedeniyle Kocaeli Mimarlar Odası'nın konuğu oldu. Mimarlar Odasına ait tarihi taş binada gerçekleşen söyleşiye katılım oldukça düşük olurken söyleşiye Doğan'ın yanı sıra Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin, TMMOB Eski İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arsal Arısal, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

 

'DAHA GÜZEL BİR İZMİT OLSUN DİYE'

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin programa katılım gösteren İzmit Belediyesi Başkanı Nevzat Doğan'a teşekkür ederek, "Mimarlar haftası sebebiyle düzenlenen programımıza hoşgeldiniz. Gönül isterdi ki bugün yapacağımız söyleşiye katılım beklenenin üstünde olsun. Ancak maalesef öyle olmadı. Bugün bizleri kırmadan gelen İzmit Belediye Başkanımız sayın Nevzat Doğan'a teşekkür ederim. Kendisinin mimarlara bakışını çok yakınen bilen biriyim. Biz inanıyoruz ki bu kentin tüm bileşenleri olarak bu kenti daha da güzelleştirmek için bir arada olmalıyız. Hep birlikte daha iyi bir İzmit yaratmak istiyoruz. Tüm amacımız budur" dedi.

 

'BİR ÇOCUK GİBİ GÖRÜYORUM'

Öztekin'in ardından konuşmasına başlayan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan özellikle kentimizde devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili çok önemli bilgiler verdi. Konuşmasının başında mimarlık haftasını kutladığını dile getiren Doğan, Kocaeli Mimarlar Odası tarafından düzenlenen program içinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Doğan, "İzmit'in Belediye Başkanı olarak burada olmaktan mutluyum. Ben İzmit'i bir çocuk gibi görüyorum. Nasıl ki çocuğumuza bir şey olmasın diye özeniyorsak kentimize de aynı hassasiyetle davranmalıyız" açıklamasında bulundu.

 

'KENTİN RUHU BOZULMASIN İSTİYORUZ'

Doğan konuşmasının devamında 52 yıldır İzmit'te yaşadığını belirterek, "Şehirler fiziki değişime uğruyorlar ama bu fiziki değişimin yanında bir şehrin ruhu denilen bir olay var. Yani, bir yeri yeninden yapılandırmak istediğiniz de orada yaşayan insanlar orada yaşadıkları anılarının yok olmasını istemiyor. Bizler de çalışmalarımızı yaptığımız zaman böyle durumlarla karşılaşabiliyoruz. Onun için özellikle kentsel dönüşüm noktasında yaptığımız çalışmalarda hem daha iyi bir fiziki alt ve üst yapımız olsun istiyoruz hem de kentin ruhu bozulmasın istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

'2050'DE 3 MİLYON OLACAĞIZ'

"Bu kentte yaşayan herkes bu kentin sahibidir" diyen Doğan," İnanın bu kentte herhangi bir çarpık yapı ile karşılaştığımda en çok benim canım sıkılıyor. Bu yanlışı düzeltmek içinde elimden gelen ne varsa yapıyorum. Çünkü şehirler bir çocuk gibidir. Kentimize bir bebeğin büyüme hassasiyeti ile yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum. Bundan yıllar önce nüfusumuz bugün mevcut olan nüfusun çok çok altındayken bugün 1 buçuk milyon nüfusumuz var. İstatistik verilen bu sayının 2050'li yıllarda 3 milyona ulaşacağını söylüyor. Haliyle bizlerde tüm planlarımızı buna göre yapmalıyız" dedi.

 

'GEÇMİŞTE YANLIŞLAR YAPILMIŞ'

Doğan, "Geçmişte planlamalar adına çok eksiklikler, yanlışlar yapılmış. Bu eksiklikler ve yanlışlar konusunda hepimizin payı var. Şimdi yapmamız gereken bana göre daha çağdaş bir kent yaratmak olmalı. Kentimizde hala çarpık yapılaşmalar maalesef ki var. Ama bunların giderilmesi, kentimizin daha çağdaş ve modern bir görünüme kavuşması için hem Büyükşehir hem de İzmit Belediyesi olarak çalışmalarımız sürüyor. Şuanda kentimizin planlama çalışmalarının yüzde 95'i bitmiş durumda" dedi.

 

'ÖZEL SEKTÖR DE BU HAKLARI KULLANMALI'

Konuşmasında kentimizde devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Doğan, "Kentsel dönüşüm noktasında kentimizde çok ciddi çalışmalar yapıldı. Ama bana göre yeterli değil. Daha da kötüsü bence bu kentsel dönüşüm çalışmaları yavaş gidiyor. Daha da hızlanmalı diye düşünüyorum. Bu hızla giderse 50 yılda falan biter. Bu açıdan bizler sistemin önünün açılması gerektiğini düşünüyoruz. Ve diyoruz ki; TOKİ ve Kent Konut'a verdiğimiz hakları özel sektöre de vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

 

'SOSYAL DÖÜŞÜMDE OLMALI'

İzmit Belediyesi olak ilk kentsel dönüşüm çalışmalarına Cedit Mahallesi'nde başladıklarını ifade eden Doğan, "Cedit Mahallesi bizim için çok önemli bir mahalle idi. 126 dönüm bir alana sahip ve zor bir yapısı var. Orada çok ciddi bir çarpık kentleşme var. Bunun ötesinde orası sosyal yaşam anlamında da çok sıkıntılı bir bölgemiz. İnsanlar mahallede yaşananlar nedeniyle mahalleye girmeye korkuyorlar. O açıdan bizler kentsel dönüşümün sosyal dönüşümü de beraberinde getirmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

 

'SAMİMİYET ÇOK ÖNEMLİ'

Cedit Mahallesi'nde süren kentsel dönüşüm projesinin Avam proje aşamasında olduğunu belirten Doğan," Proje için gerekli olan tüm anlaşmaları yaptık. İhaleler tamamlanmış durumda. Bölgenin zemin etüdü de yapılmış durumda. Tabi amacımız ve niyetimiz daha yaşanabilir bir kent. Hata yapmak istemiyoruz. Bu açıdan her kesimin görüşlerine, değerlendirmelerine kulak vereceğiz. Tabii, burada karşılıklı samimiyet çok önemli. Samimiyetle yaklaştığımız zaman bence o zaman çok daha güzel olacak" şeklinde konuştu.

 

'VATANDAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYOR'

Doğan konuşmasının sonunda, "Bizler duran, boş bir arsaya birşeyler yapmaya çalışmıyoruz. Öyle olsaydı işimiz çok daha kolay olurdu. Ama bizler yaşayan bir şehirde yeni bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yaşayan ve hareket eden bir şehirde dönüşüm yapmaya çalışıyoruz. Şuanda kentin ana görüntüsü ortaya çıkmış durumda. İzmit Belediyesi olarak bu kentsel dönüşümü tamamen vatandaşın memnuniyetine göre yapıyoruz. Ayrıca yaptığımız araştırmalarda kentte yaşayan vatandaşlarımızın yüzde 90 civarı kentsel dönüşümü istiyor" ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

09 Ekim 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Medeni - İzmit olamaz ama KOCAELİ olur.Şu an 1,5 değil 1.820.000 nüfüs var Kocaelide.

Yanıtla . 0Beğen 09 Ekim 12:57
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR