Sarıbay: Ben CHP’ye ahlakı getireceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 1 Kasım seçimlerine kısa bir süre kala göreve getirilen İl Başkanı Cengiz Sarıbay, 27 Aralık Pazar gü...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 1 Kasım seçimlerine kısa bir süre kala göreve getirilen İl Başkanı Cengiz Sarıbay, 27 Aralık Pazar günü yapılacak olan kongre öncesinde adaylığını ilan etti. Sarıbay’ın parti binası önünde yaptığı açıklamaya il yönetimi, ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

 

“KAPIM HERKESE AÇIK OLDU”

Destekçilerinin oluşturduğu kalabalığın arasında adaylık açıklamasını yapan CHP İl Başkanı Cengi Sarıbay, özgeçmişini partililerle paylaştı. Sarıbay, “Ben okuma yazma bilmeyen bir anne babanın çocuğuyum. 47 senedir İzmit’teyim. Doğma büyüme İzmitliyim. Herkese elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, her gelene kapım açık oldu” dedi.

 

“KÜÇÜKKAYA BENİM YANIMDA”

Adaylık gerekçesini de partililerle paylaşan Sarıbay, şöyle konuştu: “Partinin bütünlüğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum ve bunu sağlayacağım. Benden olan, olmayan diye kimseyi ayırmayacağım. İzmit İlçe Başkanım benim yanımda, daha önce karşımdaydı. Kendisine bir kere bana neden ol vermediğini sormadım. Oy alamıyorsam suçu kendimde ararım” sözleri ile tepki gösterdi.

 

“AHLAKI DÜZELTECEĞİM”

“Kocaeli’de SODEP’i kurduğumuzda partideki tek kadın Perihan Abla’mızdı” diyen Sarıbay, sözlerine şöyle devam etti: “Daha sonra ben eşimi getirdim, diğer arkadaşlarım da getirdi. Bu partiye ilk önce biz kendi çocuklarımızı ve eşlerimizi getireceğiz. Ben bu partinin kara kutusuyum. Her şeyi biliyorum, herkesi tanıyorum. Ama partiye ihanet eden adamı, başka partiye çalışan ve CHP’yi sırtından bıçaklayan adamı affetmiyorum. Bunun otoriteyle değil, ahlakla, dürüstlükle ilgisi var. Bu partide bir yerlere aday olacaksınız, ortalıkta gezineceksiniz, aday olamadığı ve istediğini alamadığı zaman da partiyi kötüleyecek ve sırtından vuracaksınız. Hiç kimseye böyle bedava kabadayılık yaptırmazlar. Ben bu partiye ahlakı getireceğim. İlk önce düzgün adam olacağım, sonra partideki ahlakı düzelteceğim” dedi.

 

“PARTİYİ HALKLA BULUŞTURMALIYIZ”

Seçilerek göreve gelmesi durumunda yapacaklarından söz eden Sarıbay, “Partimizi halkla buluşturmalıyız. Önümüzdeki iki yıl seçim yok. Partiyi yenileme zamanımız var. Biz partimizi iktidar yapamadık. Başarı için çok ve programlı çalışmalıyız. Program yapacak komisyon kurmalıyız, komisyonlarımız milletvekillerimize de yol göstermeli. Önce ben çalışacağım. Kentteki başarısızlığımızın ana sebebi Gebze ve Dilovası bölgelerindeki oylarımızın düşmesidir. Bunun için haftanın en az iki gününü bu ilçelerde geçireceğiz. Seçilmezsem ben de partiye küsmeyeceğim. Yine burada olacağım” şeklinde konuştu.

 

“NANKÖR OLMAYALIM”

Partiye hiç gelmeyen kişilerin küsme hakkının olmadığını da vurgulayan Sarıbay, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir kişinin partiye küsme hakkı var, o da benim. Ben küsmüyorum, hakkımı da bu partiye helal ediyorum. Partide ‘Bazı arkadaşlarımız belediye başkanı, bazı arkadaşlarımız milletvekili oldu, Sarıbay çok çalıştı bir şey alamadı’ diyenler var. Hayır, bu parti bana çok şey verdi, ben şehirde yürürken 50 kişiyle selamlaşabilen bir insanım. Bunu bana partim sağladı. Nankör olmayalım. Hiçbirimiz partinin üzerinde değiliz. İl başkanlığına aday olacak başka arkadaşlarımız varsa onarla da başarılar dilerim. Gerekli imkanlar onlara da sağlanacaktır.” Hilal GÜDÜCÜ

 

CENGİZ SARIBAY KİMDİR?

Cengiz Sarıbay, 1951 yılında Hatay’ın Hassa kazasında dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Hatay’da okuyan Cengiz Sarıbay, lise öğrenimini ise İzmit Lisesi’nde tamamladı. 1973 yılında ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1974 yılında da İzmit’te avukatlık yapmaya başladı. 1975 yılında CHP’ye üye olarak resmen siyasi hayatına atılmış oldu. 1984-1989 yılları arasında İzmit Belediyesi meclis üyeliği, 1987 yılında SHP İl Başkanlığı, yine 1989-1991 yılları arasında İzmit Belediyesi meclis üyeliği, 2009 yılında ise CHP İl Başkanlığı görevlerini üstlendi. 1988 yıllında SHP döneminde girdiği kongrede Mustafa Küpçü’ye, 2010 CHP döneminde düzenlenen kongrede ise Ferhan Şensoy’a karşı kaybeden Sarıbay geçmiş dönem il başkanı Cihat Altunyuva’nın istifa etmesinin ardından Ekim 2015 tarihinde il başkanı olarak yeninden göreve atandı.

14 Aralık 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

ahlak - demek oluyorki parti içinde büyük ahlaksızlıklar ve ahlaksızlar var bunlarıda temizlemek sanamı düştü saygı değer avukatımız senin izmitte güzel bir kariyerin ve ismin var bence bırak bu ahlaksızları emeklilik dönemini yaşa

Yanıtla . 0Beğen 14 Aralık 14:07
02

engin - fotoğrafa baktımda bunlar türklere hiç benzemiyor

Yanıtla . 0Beğen 14 Aralık 14:07
01

yakışır sana - yakışır sana çok çalıştın bu parti için

Yanıtla . 0Beğen 14 Aralık 14:07
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR