100 semazen 100 sazende ile sema...

Haberin foto galerisi için tıklayınız İzmit Belediyesi ve Tasavvuf Vakfı Kocaeli Temsilciliği işbirliği ile gerçekleşen Şeb-i Arus etkinliği Yahya...

Haberin foto galerisi için tıklayınız

İzmit Belediyesi ve Tasavvuf Vakfı Kocaeli Temsilciliği işbirliği ile gerçekleşen Şeb-i Arus etkinliği Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu'nda yapıldı. 100 semazen ve 100 sazende ile gerçekleşen etkinliğe katılan 6 bin kişi salonu tıklım tıklım doldurdu. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe İzmit Müftüsü Musa Bilgiç, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Semih Barış, Tasavvuf Vakfı Kocaeli Temsilcisi Özer Yılgın, Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağ, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum örgüt temsilcileriyle binlerce vatandaş katıldı.

 

ÇOK İDDİALI BİR ŞEYİ SÖYLEDİK

İzmit Belediyesi Mehteran Bölüğünün gösterileriyle başlayan programda açılış konuşmasını yapan Vakfı Kocaeli Temsilcisi Özer Yılgın, 743 yıl geçmesine rağmen böyle bir kalabalıkla aşkın piri, hoşgörünün piri, Mevlana'yı böyle bir programla anmanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek İzmit Belediyesi'ne işbirliği ve desteği için teşekkür etti. Gecede konuşan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ise zor dönemden geçen Müslüman coğrafyası için gecede birlik mesajları verdiklerini belirterek, "Bu akşam vuslatın 743. yıldönümünde büyük bir heyecan içerisindeyiz. Halkımız binlerce kişiyle katılarak her yıl olduğu gibi büyük bir ilgi gösterdi. Biz buradan çok iddialı bir şeyi söyledik, söylemeye de devam ediyoruz. Türkiye’nin Konya da dahil katılım açısından 100 semazen ve 100 sazende ile birlikte en büyük Şeb-i Arus’unu burada yapıyoruz. Güzel bir sevgi, birlik ve beraberlik şöleni gerçekleştirmiş oluyoruz” dedi.

 

ZULÜMLERE TEPKİ GÖSTERDİ

Müslüman coğrafyasında devam eden zulümlere de tepki gösteren Başkan Doğan, “Hele tarihimizin en zor dönemlerinden birini geçirmeye çalıştığımız şu dönemlerde, böyle gecelere çok ihtiyacımız var. Bilindiği gibi şu an dünyada birçok Müslüman kardeşimiz ki en yakınımızda Halep’te soğukta, karda kışta büyük bir zulüm görmektedir. Canlarını kaybetmektedir çoluk, çocuk, kadın, ihtiyar. Ve dünyadaki zalimler yine zalimliğini, zulmünü göstermektedirler. İnsanlıktan çıkmış bir şekilde Müslümanları yok etmektedir. Ama yüzyıllardır Türk milletinin hamurunda olan o inanç değerleri işte Mevlana, Hacı Bektaşi Veli, yunus Emre gibi değerlerin hamurumuza kattığı o insani değerlerle bizler, birlik beraberlik içerisinde her tür koşulda sadece Türkiye’deki insanımıza değil bütün gönül coğrafyamızdaki tüm Müslüman ve Müslüman olmayanlara kol kanat geröeye devam ediyoruz. Müslüman alemine kast edenlere buradan bir güç, bir olma, iri olma, diri olmasını diliyorum” diye konuştu. Başkan Doğan’ın ardından gece Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağ’ın Hz. Mevlana'nın yaşamından kesitler içeren sohbetiyle devam etti. Sohbetin ardından ise 100 sazende eşliğinde sahne alan 100 semazen yaptıkları gösteriyle izleyenleri adeta büyüledi.

17 Aralık 2016 Kocaeli- Kültür-SanatYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR