Gebzezspor’un bayan Başkanvekili’nden ilginç açıklama

Futbol sporda artık bir spor dalı olmaktan çıkmış, devasa rakamların döndüğü bir sektör. Amatör liglerin amatörlüğünün dahi kelime veya tanımlamada k...

BÜYÜT

Futbol sporda artık bir spor dalı olmaktan çıkmış, devasa rakamların döndüğü bir sektör. Amatör liglerin amatörlüğünün dahi kelime veya tanımlamada kaldığı, Bölgesel Amatör Lig’in yanı sıra illerin süper amatör liglerinde dahi şampiyonluğu hedefleyenlerin önemli bir bütçe ayırmak zorunda kaldığı bir iş kolu ve istihdam sahası aynı zamanda. Bununla birlikte kadınlar da varlığını iyi kötü hissettirmeye başlasa dahi erkek egemen bir yapı. Bu kabuğun kırılması daha ne kadar süre alınır bilinmez ama 59 yıllık bir mazisi olan Gebzespor’un yönetimine ikinci kadın yönetici kuruluşunun 59’ncu yılında giriyorsa özellikle Gebze ölçeğinde kırılması hayli uzun süreç alacak olsa gerek. Serap Çakır, Gebzespor tarihinin yarım asrı aşkın süreçten sonra ilk kadın yöneticisi ama sorumluluk anlamında ise ilk başkanvekili.

 

DARICA’DA BAŞKANLIK YAPTI

1.5 yıldır iş hayatının içinde girişimci olarak yer alan, işçilik veya memurluk deneyimleri olmaksızın işveren olan Çakır, sivil toplumculukta ise biraz daha deneyimli. Değil herhangi bir siyasi parti, memleketi Samsun veya eşi, Gebzespor Kulüp Başkanı İlker Çakır’ın  memleketi Artvin dahil olmak üzere hemşeri derneklerine de üyeliği yok. Sivil toplum deneyimini ise oğlunun öğrencilik yıllarında Darıca İlköğretim Okulu’nun okul aile birliğinde, bir yıl süreyle başkanlık yaparak edinmiş.

 

EŞİM SEÇENEK BIRAKMADI

Eşi İlker Çakır’ın Gebzespor Kulüp Başkanlığı’nda isminin geçtiği ilk süreçte kendisine direkt, “Ben başkan olacağım. Sen de yardımcın olacaksın” dediğini belirten ve kendisine seçenek bırakmadığını kaydeden Serap Çakır, futbolla hayli ilgili. Çocukluk yıllarında sokak aralarında futbol oynayan, Tayfunspor’da top koşturan oğullarının maçlarını tribünden izleyen Serap Çakır bir Fenerbahçe taraftarı olarak gönlündeki takımı televizyondan izleyerek desteklemekle yetinmiş. Bugüne kadar cezalardan ötürü sadece kadın ve çocuklara tribün açılan maçlara dahi çok istemesine rağmen gidemediğini belirten Çakır kadınların tribünlere estetik ve çeki düzen kattığına inanıyor: “Gerçi (Söylem dönemi itibariyle) Başbakan  Erdoğan sadece kadınlara açık olan maçlarda kadınların erkeklerden daha çok küfrettiğini söyledi ama oğullarımın maçlarını izlediğim esnalardan esasla biliyorum. Etrafta kadın taraftar varsa daha hassas ve dikkatli olabiliyorlar.”

 

ÇAĞRI VAR ÖZEL DAVET YOK

Gebzespor’un bu dönem mutlak hedefi olan şampiyonlukta cinsiyet farkı gözetmeksizin taraftar desteğine büyük ihtiyaç olduğunu kaydeden Çakır kadınların tribünlere gelmesi için bir dizi özel ziyaretler gerçekleştirmek gibi niyeti olmadığını belirtip şunları söyledi: “Taraftara yönetim ölçeğinde gerek basın aracılığı gerekse farklı kanallar üzerinden destek çağrımız elbette olacaktır. Siyasi partilerin kadın kolları başta olmak üzere kadın merkezli sivil toplum örgütlerine yönelik özel ziyaretlerim olmayacak. Ancak özellikle şunu ifade etmek isterim. Gebzespor’a destek olmak davet gerektirmez. Gelene hayır demeyiz. Örneğin herhangi bir partinin kadın kolları yönetimi bu konuda çalışma yapıp yöneticileri ve üyeleri ile tribüne gelip ortak değerimiz olan Gebzespor’u desteklerse bundan ancak mutlu oluruz, teşekkür ederiz.”

 

“ANNELERİ, ABLALARI OLACAĞIM”

Gebzespor’da başkanlığa seçilen İlker Çakır’ın yönetimi şirket yöneticileri ve çok yakın tanıdıklarından oluşturduğunu belirten Serap Çakır, yönetim kurulu toplantılarında ağız alışkanlığı gereği yöneticilerin kendisine, ‘Yenge’ diye hitap ettiğini buna karşın makamının karşılığı olan tanımlamanın beklentisi içinde olduğunu kaydetti. Serap Çakır, “Gebzespor yönetimi olarak bir araya geldiğimiz toplantılarda bana, ‘Başkanım’ diye hitap edecek olmaları daha hoşuma gider” dedi.  Takım ve taraftar ile de sıcak ve samimi diyaloglar içinde olacağını belirten Çakır, “Takım ve futbolcularla çok yakından ilgileneceğim. Yeri geldiği zaman anneleri, ablaları olacağım. Aynı tutumum takımın 12’nci oyuncusu, çoğunluğu gençlerden oluşan taraftarlar için de geçerli olacak” diye konuştu.

 

EN İYİSİ İÇİN ÇABA SARF EDECEĞİM

Görevi süresince en iyisini yapmak için çaba sarf edeceğini belirten Serap Çakır başarının futbol takımının maçlarda veya sezon boyunca edineceği sonuçlarla sınırlı olmadığını belirtip önceliğin kulübün başarısı olduğunu kaydetti. Gebzespor’un bugünkü konumuna çok üzüldüğünü belirten Serap Çakır’ı en çok son üç yıllık sürece dair karar defterinde en ufak bir kararın yazmaması şaşırtmış. O defterin Gebzespor’un bugünkü konumunun gerekçesine dair önemli bir delil olduğunu kaydeden Çakır, “Yeni yönetim kurulu olarak biz kulübü birlikte yönetecek ve başarıya tüm camiayla birlikte ulaşacağız” diye konuştu.

05 Ekim 2014 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR