Emzirmek kadınlarda diyabet riskini azaltıyor

Araştırmacılar emzirmenin annenin vücudundaki fazla yağ ve şekerin kullanılmasını sağlayarak onu diyabetten koruduğuna inanıyorlar. Ayrıca anne sütüyl...

Araştırmacılar emzirmenin annenin vücudundaki fazla yağ ve şekerin kullanılmasını sağlayarak onu diyabetten koruduğuna inanıyorlar. Ayrıca anne sütüyle beslenen bebeklerin obez olma riskleri de azalıyor.
Kanadalı bilim insanları bulgularının emzirmenin kadınlar ve bebekleri için bilinen pek çok yararına ek kanıt teşkil ettiğini belirtiyorlar. Manitoba Üniversitesi'nden Profesör Gary Shen o bölgede 24 yıl içinde doğan 334.553 bebeğin kayıtlarını analiz etmiş. Annelerin emzirme sürelerine ve daha sonra kendileri ve çocuklarında diyabet gelişip gelişmediğine bakmış.
Sonuçlar emzirmeye başlayan kadınların 24 yıllık zaman diliminde diyabet geliştirme risklerinin %23 daha az olduğunu göstermiş. Çocuklarında diyabet gelişme riskinin ise hazır mamayla (formula milk) beslenen çocuklara göre %18 daha az olduğu görülmüş.
Sonuçlarını Vancouver'daki Dünya Diyabet Kongresinde sunan Profesör Shen bunun açıklamasından tam olarak emin olmadıklarını ancak bazı olası nedenler üzerinde durulabileceğini belirtmiş.

Bunlardan biri tip 2 diyabeti tetikleyen fazla vücut yağı ve şeker, kadın emzirdiği zaman vücut tarafından kullanılıyor. Aynı zamanda günde 200 - 500 kalori yakıldığı için obeziteyi de önlüyor. Anne sütü içeriğinin formül mamadan daha farklı olması nedeniyle bebeklerin de obez olma riskleri azalıyor. Son zamanlarda dünyada patlama yapan diyabetin büyük ölçüde obezite nedeniyle tetiklendiği biliniyor. Bu durumda obeziteden koruduğu için emzirmek diyabetten de korumuş oluyor.

Daha önce anne sütüyle beslenen çocukların annelerinden aldıkları bağışıklıkla yaygın olan öksürük, nezle gibi çocukluk hastalıklarıyla astım, alerji gibi çeşitli hastalıklardan korunduklarını gösteren pek çok araştırma vardı. Bu çalışma obezite dolayısıyla diyabetten de koruduğunu gösterdi. Profesör Shen bebeklerin anne sütüyle beslenmelerinin toplumda teşvik edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynaklar:  (1) http://www.dailymail.co.uk/health/article-3345353/Breastfeeding-slashes-woman-s-risk-diabetes-Chance-developing-condition-reduced-quarter.html

(2) http://www.express.co.uk/life-style/health/624070/Breast-fed-children-reduced-risk-diabetes

 


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR