30 ay boyunca tren seferi duruyor

Hızlı tren projesi kapsamında Adapazarı – Haydarpaşa arasında seferler duracak. 2011 yılında başlanacak olan çalışmalar 30 ay sürecek. Bu süre zarfınd...

BÜYÜT

Hızlı tren projesi kapsamında Adapazarı – Haydarpaşa arasında seferler duracak. 2011 yılında başlanacak olan çalışmalar 30 ay sürecek. Bu süre zarfında İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri tarafından yolcular taşınacak.

İl Koordinasyon Kurulu toplantısı valilik 100.yıl toplantı salonunda yapıldı. Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Güni başkanlığında yapıldı. Yapılan yatırımların gündeme geldiği koordinasyon toplantısında kamuoyunun yakından takip ettiği hızlı tren projesi gündeme geldi. Köseköy-Gebze arasında yapılacak olan hızlı tren projesi çalışması hakkında TCDD Bölge Müdürü Hasan Gedikli bilgi verdi. Bölge Müdürü Gedikli “Ankara-Eskişehir arasında hızlı tren projesi 1.5 senedir faaliyette. Eskişehir – Bozöyük arası tamamlanmak üzere” dedi.

250 KM HIZ
Gedikli “Gebze-Köseköy arasında ki hızlı tren hattının ihalesi yapıldı. Sakarya – Bilecek illerinde tünellerin yüzde 60 hazır hale getirildi. Köseköy – Gebze arasında AB ve Dünya yatırım Bankası ile yüzde 85 kredi yüzde 15 yerli katkı ile 154.5 Milyon auro bedelle ihalesi yapıldı. Hazine de onay beklemektedir. 2011 yılı sonu itibariyle hazine onayı il eyer teslimi yapılacaktır. Proje süreci 30 ay olarak belirlendi. Bu zaman içerisinde hatların tamamı yenilecektir. Köseköy’e kadar trenle hızlı olarak gelecek. 250 km hızla gelecekler. Köseköy’den sonra mevcut hat üzerinden 160 km hızla yolcular taşınacaktır” açıklamasında bulundu.

HATLAT YENİLENECEK
Gedikli “Bu süre zarfında Avrupa’dan gelen yük trenleri kapıkule, muratlı, Tekirdağ limanına gelecek. Tekirdağ limanından Derince limanına gelecek. Buradan Köseköy’e merkeze ayrı bir hatla gelecek. Yolcu trenlerinin hatları komple sökülecek. Yeninden yapılacak. Bu süre zarfında yolcu taşımacılığı yapılmayacak. Çünkü banliyo hatları da yenilenecektir. Gebze-Halkalı arasında banliyo hatları 3’e çıkıyor. Bu hattın ihalesi de yapıldı neticelenmesi bekleniyor. Gebze-Pendik arası Pendik-Haydarpaşa arası kapatılacak bu sayede hat tamamen yenilenecek. Alt yapıyla yenileneceği için hat komple kapatılacaktır. Yapılan yerler uzatılmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

TOPLU TAŞIMA
Genel Müdür Gedikli “Bu süre zarfından yapılan çalışmalar sırasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşımalar sağlanacak. Karayolu veya deniz yoluyla taşımacılık yapılacaktır. 2011 yılı sonunda Adapazarı – Haydarpaşa tren seferleri yapılmayacak. Bütün istasyonlar yeninden yapılacak. İzmit Gar’a kalkmayacak. Burası engelliler için düzenleme yapılmaktadır. Kocaeli’nin kuzeyinden yeni bir hızlı tren projesi var. Bu tamamen yüksek hızla olacak. Kuzey yan yol projesi kapsamında yapılacaktır. Onun Kocaeli’de ki orada ki garı Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve müdürlüğümüz tarafından ortaklaşa yer belirlenecektir” dedi.

13 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR