Antibiyotik Kullanımı Hakkında Halk Bilinçlendirilmeli

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu...

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu, Tüketici Hakları Derneği’nin reçetesiz antibiyotik kullanımı artışı ile ilgili yaptığı çalışma hakkında, antibiyotiğin ne olduğu ve bilinçsiz kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ayşe Willke Topçu, antibiyotikler ile ilgili bilgi vererek, antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanıldığını kaydetti. Topçu, antibiyotiklerin viral virüsler olarak bilinen grip gibi hastalıklarda işe yaramadığını, sadece bakteriyel enfeksiyonlarda etkili olduğunu ifade etti. 

Prof. Dr. Topçu, bilinçsiz şekilde aşırı dozda kullanılan antibiyotiklerin alerji ve mantar oluşumu gibi yan etkilerinin olabileceğini belirterek, “Sebze, meyve ve süt ürünleri de antibiyotiklerin yanında enfeksiyonlarla mücadele edebilir. Fakat bu besinler yine de enfeksiyonu tam anlamıyla tedavi edemiyor. Bu nedenle antibiyotiklerin doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor” dedi.

Kocaeli üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu, Klinik Mikrobiyoloji Enfeksiyon Hastaklıkları Kulubü tarafından antibiyotik kullanımı hakkında çalışmalar yapıldığını ve doktorların konu ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirildiğini söyledi. Topçu, reçetesiz kullanılan antibiyotiklerin önüne geçmek için halkın da bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi. 

26 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR