İhracatımız yüzde 8 arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre eylül ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artışl...

BÜYÜT

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre eylül ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artışla 13 milyar 294 milyon dolar oldu. 9 aylık toplam ihracat ise yüzde 5,7 artışla 118 milyar 225 milyon dolar seviyesine yükseldi. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 4,2 artışla 157 milyar 654 milyon dolara yükseldi.

 

AB’YE İHRACAT ARTTI

İhracat rakamlarına göre Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerine yönelik ihracatında artış yaşandığı belirtildi. Bu arada yılın ilk 6 ayında AB’ye ihracatını artırabilen sadece 5 ülkenin olduğu, Türkiye’nin de bu 5 ülke arasında ikinci sırada bulunduğu açıklandı. Bu ülkeler ise Güney Kore, Türkiye, Çin, İsviçre ve ABD olarak açıklandı.

 

YÜZDE 8,4 ARTIŞ

Öte yandan Kocaeli de geride kalan eylül ayında yine ihracatını artırdı. İlimizin son 1 aylık önemdeki ihracatı 1 milyar 85 milyon 475 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde ise rakam 1 milyar 1 milyon 751 bin dolardı. Buna göre 2013 ve 2014 yılı eylül aylarındaki ihracat rakamının yüzde 8,4 oranında arttığı gözlendi.

 

ÜÇÜNCÜLÜĞE GERİLEDİK

Eylül ayındaki ihracat lideri ise yine İstanbul oldu. 6 milyar 24 milyon 2 bin dolarlık ihracatı ile ilk sırada yer alan İstanbul’u 1 milyar 139 milyon 645 bin dolar ile Bursa takip etti. Kocaeli ise iki aylık aranın ardından yeniden üçüncülüğe geriledi. İlimizin ihracatı bir önceki aya göre ise yaklaşık 212 milyon dolar tutarında geliştiği açıklandı.

 

9 MİLYAR DOLAR AŞILDI

Bu arada Kocaeli’nin yılın 9 aylık döneminde ihracatında ise ihracat rakamı 9 milyar doları aştı. Kocaeli, 2014 yılının ocak-eylül döneminde toplam olarak 9 milyar 200 milyon 17 bin dolar ihracat yaptı. Ancak bu rakam 2013 yılının aynı dönemine göre 350 milyon dolardan fazla gerileme anlamına geliyor. İlimizin bu dönemdeki kaybının ise yüzde 4 seviyesinde olduğu belirtildi.

05 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR