Kutlu Doğum Haftası coşkuyla kutlanacak

09-21 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası’nın kutlamaların bu sene teması "Tevhid ve Vahdet Gelin Birlik Olalım" olarak belirlendi....

09-21 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası’nın kutlamaların bu sene teması "Tevhid ve Vahdet Gelin Birlik Olalım" olarak belirlendi. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında okullar ve müftülük arasında işbirliğine gidildi. Bu birliktelik çerçevesinde Kocaeli İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmit İlçe Müftülüğü tarafından İzmit İlçe sınırları içerisinde görevli İzmit İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi ile diğer okullarda görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri     ne yönelik “Tanışma ve İstişare” toplantısı Antikkapı’da yapıldı.

 

KUTLU DOĞUM TEMALARI

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu yıla kadar belirlemiş olduğu temalar ise;

2011 Yılı Kutlu Doğum Haftası Teması "Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi

2012 Yılı Kutlu Doğum Haftası Teması "Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku"

2013 Yılı Kutlu Doğum Haftası Teması “Hz. Peygamber ve İnsan Onuru”

2014 Yılı Kutlu Doğum Haftası Teması “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet”

2015 Yılı Kutlu Doğum Haftası Teması ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’

 

GENİŞ KATILIM

Antinkapı’da düzenlenen program Mehmet Ali Paşa Cami İmamı Ahmet Oruç tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Programa İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç, KİHMED Başkanı Sabahattin Yamak, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, İzmit İlçe sınırları içerisinde görevli İzmit İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi ile diğer okullarda görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri ve imamlar katıldı.

 

GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Programın açılış konuşmasında İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç “Aynı işi yapıyoruz. Bizlerin etkili olamadığımız yer gençlerdir. Güç birliği yapmalıyız, güçleri birleştirmekte geç kalmayalım. Muallimler Efendimizin yolundadır. İnsan her şeye mehillidir. Muallimler insanları iyiliğe yönlendirir. Zaman zaman endişeye düşmekteyiz” dedi.

 

SORUMLULUK YOKMU?

Son günlerde yaşanan olaylara da değinen İlçe Müftüsü Bilgiç “Bakıyorsunuz Özgecan, Beratcan olayları ilimizde babası tarafından öldürülen kanser hastası genç. Bu kişilerin bizim sıralarımızdan geçtiğini düşünürsek sorumluluğumuzun daha fazla artmasını anlamak gerekmiyormudur?” açıklamasında bulundu.

 

KARDEŞLİK SORUNU

Kutlu Doğum haftası etkinlikleri kapsamında her yıl farklı bir konu seçilmektedir diyen Bilgiç “Seçilen konu üzerinden insanlarımıza bilgiler verilmektedir. Bu yılda sorunların değişmediğini görmekteyiz. Kardeşlik benzeri, birlik ve beraberlik sıkıntıları olduğu için bu yıl ki konumuzda “Tevhid ve Vahdet Gelin Birlik Olalım” seçilmiştir. Kutlu Doğumların camilerde, Kuran Kurslarında kutlanması önemli değildir. Asıl önemli olan dışarıda kutlanmasında gereklidir. Ulaşamadığımız kitlelerce kutlanması önemlidir” şeklinde konuştu.

 

ÜNİVERSİTELERDE ATEİSTLİK ÇALIŞMASI

Dünyanın önemli bir sorunla boğuştuğuna dikkati çeken İlçe Müftüsü Bilgiç “Dünya genelinde yüzde 16 seviyesinde ateistliğe yönelmiş rabbimizle sorunu olan bir insan kitlesi vardır. Bunun etkilerini üniversitelerde görmekteyiz. Özellikle bazı üniversitelerde hocalar işi gücü bırakıp Anadolu’dan gelmiş çocuklarımızın Allah ile aralarını nasıl açabilirim. Nasıl onları Allahsız yapabilirim? Nasıl ateist yapabilirim? Yolunda çalışan maalesef sözde hocalar vardır” dedi.

 

ŞEHİTLERİMİZ GELİYOR

Bizler din adamları olarak üniversite öncesi sizin çok rahat bir şekilde ulaşabildiğiniz, bizimde ailelerine ulaşabildiğimiz bu kitlelere Tevhid bayrağının kalplere yerleştirilmesi gerekiyor diyen Bilgiç “Tevhid’in ikinci boyutu birlik ve beraberliktir. Ülkemizde akan kan vardır. Kalplerin ayrışması meselesi vardır. Şehitlerimiz gelmeye devam etmektedir. Kalpler ayrışıyor yaralar ortaya çıkmaktadır. Bu yaraları sarmak kalpleri birleştirmek, gönülleri birleştirmek, insanları kardeşliğe sevk etmek bizim en büyük görevlerimizden biri olsa gerek” açıklamasında bulundu.

 

FARKLI OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim müfredatında Kutlu Doğum Haftası etkinlilerinin alındığını belirten Müftü Bilgiç “Bizler bu konuda sizlerle birlikte hareket etmek istiyoruz. Çalışmalarımıza sonuna kadar destek vermek istiyoruz. Yardımlaşmak istiyoruz sizinde gücünüzden istifade etmek istiyoruz. Bu yıl ki Kutlu Doğum farklı kutlanacaktır. Şehrimizin kalkınmasında gelişmesinde önemli katkı verecektir” ifadelerini kullandı. 

 

710 İRŞAD İNSANIMIZ VAR

Sizler ve bizler gönül hizmeti yapmaktayız diyen Bilgiç “İşimiz maddi bir eşyayı bir yere taşımak olsaydı işimiz çok kolaydı. O eşyayı hep beraber taşırdık. En zor olanı gönüllere hitap etmektir. Ama tesiri de sevabının da çok büyük olduğunun bilincindeyiz. Sizlerle bu istişareler başlangıçtır. Biz sizlerle beraber hareket etmek istiyoruz. Sizin gücünüze inanıyoruz. İzmit İlçe’de 510 personelimiz bulunmaktadır. 200 ilahiyatçımız var. 710 tane irşat insanı ortaya çıkmaktadır. El ele vererek çok şeyler değişecektir” şeklinde konuştu.

 

“SENİN BAŞKA İŞİN YOKMU?”

1982 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak Artvin’de görev yapıyordum diyen İl Müftüsü Yusuf Doğan “Sizlerin meslektaşlarınızdan birisiyim. O dönemde ihtilalden yeni çıkmıştık. Cuma namazında öğrenciler kalabalık olarak geliyordu. Sonrasında bir sorgulama başladı. “Senin başka işin yokmu?” o günlerden bu günlere geldik. Biz aynı yolun yolcusuyuz. Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında sizlerin teklifleri çok önemlidir” dedi.

 

CAMİ MERKEZLİ HAYAT

Biz sizlerin hizmetlerinin bizlerin alanında yer tutmasını bekliyoruz diyen Doğan “Hocamız çalıştığı okulda, gittiği camilerde daha fazla irtibat içerisinde olmalıdır. Bir kısım görevlilerimiz sizlerle birlikte görev yapmaktadır. Bizler cami merkezli bir hayatın insan topluluğunun olmazsa olmazı olarak hayatımıza girmesini önemli olduğunu düşünüyoruz. Cami merkezli hayatın oluşması için eğitimin caminin merkezine oturmasına inanmaktayız. Cami hayatımızın merkezinde eğitiminde caminin merkezinde olması gereklidir. Bu durum konusunda sadece bizlerin değil sizlerin aktif olması gerektiğini düşünüyoruz. Okul öncesi eğitimden yetişkinlere eğitime kadar çalışmak durumundayız” açıklamasında bulundu.

 

AYRILMAZ KURUMLARIZ

İl Müftüsü Fehmi Rasim Çelik “İl Milli Eğitim ile Müftülüğü birbirinden ayırmak mümkün değildir. İkisi de birbirini tamamlayan kurumlardır. Bizim hemen hemen her evde bir velimiz, müftülüğünde hemen hemen her evde cemaati vardır. Birbirimizi tamamlamak gerekir. Birlikte hareket etmek gerekiyor. Bu birlikteliğin pekiştirilmesi gerekiyor. Bu toplantıların devamı olacaktır. Birlikte ortak hareket etmeliyiz. Kutlu Doğum Haftası etkinliği bundan dolayı çok önemlidir. Bu birliktelik ile ülkemizi parçalamak isteyenlere izin vermemiş oluruz. Bizim yetiştirdiğimiz çocuklar yarının büyükleri yarının anne ve babaları, toplumun idarecileri olacaktır. Biz onları ne kadar İslam üzerine yetiştirirsek o karşımıza çıkacaktır. Ne ekersek onu biçeceğiz. Ortak hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Burada toplanmamızın sebebi sizlerin fikirlerini dinlemektir” açıklamasında bulundu.  

 

KUTLU DOĞUM ETKİNLİKLERİ

2 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da Antikkapı’da Kocaeli hafızları bir araya gelecek.

10 Nisan Pazar günü sabah namazı sonrasında Yeni Cuma Camii’nde başlıyor.

13 Nisan Çarşamba SDKM’de Kutlu Doğum Haftası etkinliği

15 Nisan Cuma Günü Atatürk Spor Salonu’nda Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri düzenlenecek. 

bayanlar-(1).jpg

31 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR