1 saat işi boş vermenin, ekonomiye yıllık kaybı 15 milyar TL

İşletmelerde, genelde verimli insan kaynakları yönetiminin yapılmadığına işaret eden AL Danışmanlık Genel Müdürü, Marka Yönetimi ve İnsan Kaynakları...

BÜYÜT

İşletmelerde, genelde verimli insan kaynakları yönetiminin yapılmadığına işaret eden AL Danışmanlık Genel Müdürü, Marka Yönetimi ve İnsan Kaynakları Danışmanı Ayşen Laçinel şunları söyledi:

“Günde ortalama 8 saat çalışan bir kişi, eğer her gün ortalama 1 saat işini boş verirse; ayda 20 saat, yılda 240 saat çalışmamaktadır. Bu tabloya göre, 12 ay işe gidiliyor, ama yaklaşık 11 ay çalışmış olunmaktadır.  Ülkemizdeki yaklaşık 10 milyon çalışan, her gün 1 saat işini boş verse, bunun ekonomiye kaybı 15 milyar TL’yi bulacaktır” dedi.

 

Çalışanı motive et, yüksek verimlik yarat

Çalışanını motive eden işletmelerin, yüksek verimlilik yaratacağını anlatan Ayşen Laçinel, konuşmasın söyle devam etti:

“İş yerlerinde; çalışanın sürekli eleştirilmesi, sadece uyarı ve disiplin sistemlerinin kullanılması, ödüllendirme ve prim sistemlerinin hayata geçirilmemesi, organizasyon semasının ve görev tanımlarının net ve yalın olmaması, yanlış seçme ve yerleştirme yapılması, sorumluluk bilincinde olmayan çalışanların her fırsatta arkadaşlarıyla uzun sohbetlere veya günlük olaylara takılı kalması gibi nedenlerden dolayı, şirketlerin verimliliği ve karlılığı  düşmektedir. Bunun önüne geçmek için şirketlerde ilk olarak, liderlik ve yetenek yönetimi sağlayan insan kaynakları yöneticisine ve bu yönetim anlayışına sahip olunması gerekir. Bu yaklaşımla, doğru seçme ve yerleştirme yapılarak, eğitim ve motivasyon süreçleri etkin kullanılarak; hem işini seven, hem işinin sorumluluğunun farkında olan, hem de mutlu ve verimli çalışan insan kaynağı yaratılacaktır. Çalışanını motive eden işletmelerde, yüksek verimlilik ve karlılık sağlanacaktır” diye konuştu.

10 Aralık 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR