Türk Firmaları’na CERN anlatıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Sanayi İrtibat Ofisi, Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Kocaeli Ticaret O...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Sanayi İrtibat Ofisi, Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ve Kocaeli AB Bilgi Merkezi ve işbirliği ile düzenlenen ‘Türk Firmalarına CERN’de İş Fırsatları Semineri, dün Leyla Atakan Kültür ve Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

KATILIM GENİŞ OLDU

 Seminere Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra; KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ, Türk Hızlandırıcı Merkezi Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ömer Yavaş, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkant Ali Çetin, Sönmez Transformatör Genel Müdürü Oğuz Sönmez, EAE Machinery Genel Müdürü Selçuk Baydar, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz, CERN Türkiye Sanayi İrtibat Görevlisi M. Hakan Kızıltoprak katılım gösterdi.

 

21 ÜYESİ BULUNUYOR

Saat 13.00’te başlayan seminerde ilk sunumu Prof. Dr. Ömer Yavaş, “CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN'in günümüzde 21 tam üyesi ve 2 tam üyelik adayına ilaveten, 1 de ortak (asosiye) üyesi (Türkiye) vardır” dedi.

 

3000 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Yavaş’ın ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkant Ali Çetin Temel Araştırmaların Tetiklediği Endüstri Uygulamaları konulu sunum gerçekleştirdi. CERN'ün yüzlerce bina ve 3000 personele sahip olduğunu belirten Çetin, “CERN personelinden 100 kadarı kuramsal fizikçilerdir. Diğerleri ise, çeşitli kuramların araştırıldığı deney düzeneklerinin projelerini hazırlayan, yapımını sağlayan ve deneyleri yürüten deneysel fizikçiler ve mühendislerdir. CERN'ün kendi personeline ek olarak dünyanın yüzden fazla ülkesinden yaklaşık 12 bin kadar fizikçi ve mühendis de CERN'ün kadrosunda yer almaktadır” sözleri ile CERN hakkında bilgiler verdi.

 

İNTERNET PERSONEL İLETİŞİMİ İÇİN BULUNMUŞ

Buluşların ihtiyaçtan doğduğunu somut örneklerle anlatan Çetin, “İnternet CERN’de keşfedildi.  Yaklaşık 5 bin personeli buluna CERN, personellerin arasındaki iletişimde zorluk yaşıyordu. Bu amaçla www’yi geliştirdi. O zaman yalnızca personel iletişimi için geliştirilen internet kavramı, şimdi günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Şimdi olmazsa olmazımız olan dokunmatik ekranın buluşu da 1973 yılına dayanır. CERN’de ki SPS kontrol odasında duyulan ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır. CERN personeli Bent Stumpe ilk dokunmatik ekranı icat etmiştir” dedi.

 

HER ZORLUK BİR FIRSAT

Bir buluşun ortaya çıkması için araştırma, yenilik, işbirliği, bilim ve ihtiyacın vazgeçilmez noktaları olduğunu ve biri olmadan diğerinin olmayacağını vurgulayan Çetin, “Yenilikler endüstriyi besler, endistri de temel bilimler için daha güçlü araçlar sunar. 2023 yılında Türkiye’nin 500 milyon ihracat hedefine ulaşabilmesi için devlet, bilim ve sanayi el ele vermeli ve bu ortak amaca doğru yürümelidir. Devletin en başta hızlandırıcı ve parçacık fiziği olmak üzere temel bilimleri desteklemesi, bilim insanlarının biriktirdikleri bilgi ve deneyimlerden ürettikleri yenilikleri sanayiye aktarması, sanayinin de uzun vadeli düşünerek her zorluğu bir fırsat, her fırsatı da büyümek ve gelişmek adına bir adım olarak görmelidir” şeklinde konuştu. Seminer saat 17.30’da sona erdi. Hilal GÜDÜCÜ

26 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR