DOÇ. DR. Nursu Çakın Memik: Planlı çalışmak stres ve kaygıyı azaltıyor

Kocaeli Üniversitesi’nin yayın organı olan Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’ta “Sınav Döneminde Ailelerin ve Çocukların Psikolojik Yak...

Kocaeli Üniversitesi’nin yayın organı olan Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’ta “Sınav Döneminde Ailelerin ve Çocukların Psikolojik Yaklaşımları” hakkında konuşuldu. Kübra Akçelik ve Mesmi Özer Korkutan’ın sunduğu Güne Bakış programına Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nursu Çakın Memik konuk oldu.

 

SINAV ZAMANLARI

Sözlerine kaygı ve stres hakkında açıklamalarda bulunarak başlayan Memik, kaygının insanın karşısında somut, korkulacak bir nesne olmadığı halde kişinin yaşadığı gerginlik ve huzursuzluk durumu olduğunu belirtirken kaygı ve strese sadece sınav zamanlarında değil yaşamın her alanında rastlandığını söyledi.

 

STRESLE BAŞAÇIKMA

Doç. Dr. Memik, stresle baş edebilme biçiminin kişiden kişiye değiştiğini ve kişinin stresle baş edebilme becerisinin yüksek olması durumunda stresten daha az etkileneceğini vurgularken, stresin insanlarda hem ruhsal hem fiziksel etkiler bıraktığını belirtti. Memik, ayrıca stresin bir sigara kadar kalp krizi riskini arttırdığını söylerken, stresle baş edebilme yöntemlerinin bulunması gerektiğini ifade etti.

 

PLANLI ÇALIŞMAK

Strese karşı yapılması gerekenleri anlatan Doç. Dr. Memik “Öncelikle stresin etkenini belirlemek lazım. Örneğin; sınav stresine karşı sınava planlı çalışmak, iyi bir şekilde hazırlanmak, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak gerekiyor. Fakat bunların uzun sürede yapılması gerekli, sınava kısa bir süre kaldığında değil. Ayrıca sınav kavramının iyi algılanması oldukça önemli. Sınav sadece bilgilerimizin sınandığı bir yer, kişiliğimizin sorgulandığı bir yer değil” sözlerini kullandı. 

26 Şubat 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR