Topaca: “Kentsel dönüşümde özel sektör etkin olmalı”

‘Kentsel Dönüşümde Sektörler Buluşuyor’ adlı program dün Ramada Plaza Otel’de gerçekleştirildi. Programa gelmesi planlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı...

BÜYÜT

‘Kentsel Dönüşümde Sektörler Buluşuyor’ adlı program dün Ramada Plaza Otel’de gerçekleştirildi. Programa gelmesi planlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yoğun programı dolayısıyla toplantıya katılamadı. Kentsel dönüşümün değerlendirildiği toplantıda söz alan Vali Ercan Topaca ise hasarlı binaları tespit edecek lisanslı şirketlerin ilimizde olmadığını ve kurulması gerektiğini vurgulayarak, “Paramız var ama bu işi özel sektörler yapmalı” dedi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yoğun iş temposu nedeniyle programa katılım gösteremezken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, kentimizde bulunan odalar, firmalar ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

“AMAÇ, İNSAN HAYATINI KORUMAK”
İlk olarak açılış konuşmasını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, Bakan Bayraktar’ın işleri nedeniyle gelemediğini açıklayarak, “Kendisinin sizlere selamını getirdim. Sektörün farklı kesiminden paydaşları burada görmek sevindirici” dedi. Kentsel dönüşüm hakkında da kısaca bilgi sunan Uzun, “Kentimizin çevre değerlerine uygun, sağlıklı bir kent yaratma amacındayız. Ülkemizde birçok afet yaşandığını biliyoruz. Bu kayıpların sebebi de riskli yapılar. Deprem değil bu riskli yapılar insanları öldürür. Dönüşümün en önemli amacı da insan hayatını korumak.

“ÇÖZÜM KENTSEL DÖNÜŞÜM”
Zaman, afetlerden sonra yara sarma zamanı değil afetler öncesi tedbir alma zamanı. Bu kanun can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik kanundur. Bu sürecin başarıya ulaşacağına inanıyoruz. Sürece en çok destek vermesi gereken illerin başında da Kocaeli geliyor. Tüm paydaşların bu sürece destek olması da önem arz ediyor. Çözüm kentsel dönüşümde” ifadelerini kullandı.

“DÖNÜŞÜM KOLAY BİR İŞ DEĞİL”
Sonrasında söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Dönüşüm kolay bir iş değil. Sabır ve zaman isteyen bir olay. Sağlıksız ve riskli olan her şeyden korkmamız lazım. Bu kent sanayi kenti. Nerede risk varsa önce onları bertaraf etmek akıllı toplumların görevidir. Yaptığımız binalara güvenmiyoruz. Bu yüzden de bizleri korkutuyorlar. Toplumu yönetenler bunu düşünmeli. İşadamlarımızı da bu dönüşüme davet ediyoruz. Kocaeli Türkiye’de öncü ve model bir kent olacak” dedi.

“GENİŞ KAPSAMLI ÇALIŞMA”
Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan İlyas Şeker, “Dönüşüm, gelişimle birlikte anılır. Ülkemizde de ciddi anlamda bir dönüşüm var. Maalesef ülkemizde yapılan çalışmalar planlı olamamıştır. Kocaeli’de de zamanında planlama yapılamadığı için çarpık bir kentleşme olmuş, şimdi de düzeltilmeye çalışılıyor. Kentsel dönüşümün verimi sonradan ortaya çıkıyor. O yüzden çok riskli bir durum. Bu işe bu risk göze alınarak kalkışıldı. Yasa sadece bina kontrolleriyle ilgili de değil. Çok geniş kapsamlı bir çalışma. Eksiklikler süre içerisinde giderilecektir” ifadelerini kullandı.

“NERESİNDE RANT VAR?”
Kocaeli’nin bu projeyle diğer büyükşehirlere de örnek olacağını ekleyerek sözlerini sürdüren Şeker, “Bu yasanın neresinde rant olduğunu da sormak istiyorum. Hayat kurtarmak mı rant? İnsanlar hayatını kaybetmesin. Baştan reddetmek doğru değil. Mutlaka bu konuda binalar kontrol edilmeli. Mahalleler mezarlığa dönüşmemeli. Devlet şefkat elini uzattı. Vatandaş da el vermeli. Yaşam hakkını 3-5 kuruş parayla yok etmemeliler” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“İLK MÜŞTERİLERİ BİZ OLURUZ”
Son olarak bir konuşma gerçekleştiren Vali Ercan Topaca da şunları vurguladı; “Bir kentin refahı ile o kentteki binalar arasında doğru orantı vardır. Zamanla dönüşüm yaşadık ve kentlerimiz hızla yoğunlaştı. Artık bu kent bize dar geliyor. Bize dar gelen kentleri sosyal imkanları fazla olan kentler haline getirme amacındayız. 3 bin civarında olan orta hasarlı binaların acilen ele alınması gerekiyor. Bunun ilacı da bu yasa. Hasarlı binaları tespit edecek lisanslı şirketler ilimizde maalesef yok. Bu şirketlerin de kurulması gerekerek bu işe özel sektör el atmalı. Kamu bu işi yapmamalı. Özel sektöre yardım etmeliyiz. Bu şirketleri desteğimiz doğrultusunda kurduklarında da ilk müşterileri de biz oluruz. Paramız var; ama yine de özel sektör bu işe girmeli. Dış estetiğe önem vererek kimlikli yapıların olmasını istiyoruz.”

10 Ekim 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR