Atla terapiye tam destek!

AT SEVGİSİNİ AŞILAYACAĞIZ Çocuklara at sevgisini aşılamak, atları sürme, sevme, binme fırsatı bulan çocukların psikolojilerinin de olumlu yönde etki...

AT SEVGİSİNİ AŞILAYACAĞIZ

Çocuklara at sevgisini aşılamak, atları sürme, sevme, binme fırsatı bulan çocukların psikolojilerinin de olumlu yönde etkilendiği ve bu durumdan duyulan memnuniyeti önem arz ediyor. Zayıflamanın haricinde zihin de beden de güçleniyor, dirayetli oluyorsunuz, ruhunuz dinleniyor ve ayrıca keyif alıyorsunuz.

 

HİPOTERAPİ…

Mehmet Ellibeş, atla terapi konusunda şu bilgileri verdi: “Bugün ‘Hipoterapi’ diye adlandırılan bir yöntemle, zihinsel engelli çocukların yanı sıra pek çok sağlık problemi olan insanlara atlarla tedavi uygulanmaktadır. Atın insan vücudundan 1,5-2 derece daha sıcak olması, binen kişinin denge kurmak için gayret sarf etmesi, bu sayede kasların gelişmesi, ata hükmedebilmenin verdiği özgüven, beceri kazanmanın mutluluğu gibi durumlar çok olumlu sonuçlar vermektedir. 10 yaşına kadar hiç konuşmamış olan bir çocuğun atlarla tanışmasından kısa bir süre sonra konuşmaya başlaması ve ilk söylediği kelimenin de ‘at’ olması oldukça manidar.

 

OTİZM TEDAVİSİ İÇİN ÖNCELİKLİ…

Hipoterapinin özellikle otistik çocukların bedensel algılarının ve duygularının gelişmesinde çok büyük bir rolü var. Felç, konsantrasyon eksikliği, hiperaktivite, omurga rahatsızlıkları, mongolizm, zekâ geriliği, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, enfarktüs sonrası, güven problemi ve psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra işitme-görme bozuklukları gibi daha pek çok hastalığın tedavisinde atlar doğal bir şifa kapısı olabiliyor.

 

STRES ATMAK İÇİN BİRE BİR

Ayrıca Gölcük’te ve diğer bölgelerden iş yoğunluğundan uzaklaşmak adına At binmeye gelen vatandaşlarımız doğayla iç içe olan Gölcük Belediyesi Rahvan At Bakım ve Konaklama Tesisindeki Atlarla ilgili aktivitelerle stres atıp, terapi görecek. 7’den 70’e çok sayıda vatandaşımızın huzur bulduğu ve vücudunun her bölgesini çalıştıran, fiziksel açıdan da büyük yarar sağlayan, çocuklarımızın gelişimine büyük katkı sağlayan ve özellikle bir Hipoterapi Merkezi görevi gören Rahvan At Sporunun önemini ve yararlarını iyi anlamalıyız.”

06 Kasım 2015 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR