Cevap ve düzeltme

KOCAELİ Gazetesinde M. Tanzer Ünal imzasıyla 18/10/2015 tarihinde “ALİ ŞAFAK AKMİL DOSYASINI NEDEN AÇIYORUZ?”, 19/10/2015 tarihinde “ELİMİZDE ALİ ŞA...

KOCAELİ Gazetesinde M. Tanzer Ünal imzasıyla 18/10/2015 tarihinde “ALİ ŞAFAK AKMİL DOSYASINI NEDEN AÇIYORUZ?”,

19/10/2015 tarihinde “ELİMİZDE ALİ ŞAFAK AKMİL’LE İLGİLİ 176 SAYFA BELGE VAR”,

20/10/2015 tarihinde “ALİ ŞAFAK AKMİL’İ SORUŞTURAN O MÜFETTİŞ BANA DEDİ Kİ...” ve

21/10/2015 tarihinde “ALİ ŞAFAK AKMİL’E 2 YIL 11 AY HAPİS CEZASI” başlıkları altında yayımlanan yazı dizisi ile Denizatı Petrokimya Tesisleri sahibi Ali Şafak Akmil hakkında gerçeğe aykırı ve kişilik haklarını ihlal eder mahiyette ifadelere yer verilmiştir.

Ali Şafak Akmil’in saygın ve girişimci kişiliğinin gölgelenmeye çalışıldığı yazılarda, hayali ihracattan resmi evrakta sahteciliğe, akaryakıt ve vergi kaçakçılığından naylon fatura düzenlemeye birçok kirli işe bulaştığı iddia edilmek suretiyle, Ali Şafak Akmil’in suç işleyen ve bu şekilde servetine servet katan biri olduğu, hakkında yapılan soruşturmalar neticesinde hukuksal süreç başlatılarak cezalandırılmasını gerektirecek veri elde edilmesine rağmen, devlet büyükleri tarafından korunduğu, “Türkiye’nin dokunulmaz kişileri” arasında olduğu ve hatta ödüllendirildiği zannı oluşturacak gerçek dışı ifadelere yer verilmiştir.

Asılsız ithamlar halen görev yapmakta olduğu belirtilen sözde müfettişin beyanlarına dayandırılmışsa da, hakaret ve iftira içeren söylemlerin hiçbir temelinin olmadığı gayet açıktır.

Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi güvencesi altında bulunan Masumiyet karinesine göre; “adalet önündeki bir kişi hakkında tahkikat ve dava sonuçlandırılarak verilen yargı kararı bütün itiraz ve temyiz mercilerinden de geçerek kesinleşmedikçe o kişinin masum olduğu kabul edilir”. Ali Şafak AKMİL hakkında açılmış davalar henüz devam ederken resmi makamlar veya görsel ve yazılı basın tarafından sanığın kendisinin olduğuna dair açıklama yapılması da masumiyet karinesinin ihlalidir. Gazetecilik İlkeleri gereğince de “Yargılama devam ederken resmi makamlar veya görsel ve yazılı basın tarafından sanığın suçlu olduğuna dair açıklama yapılması da suçsuzluk karinesinin ihlalidir”. Yapılan haberlerle Ali Şafak Akmil, gerçek dışı ifadelerle ve halen yargılaması devam eden bir davadan bahisle kamuoyu önünde mahkum edilmiştir.

 

Yapılan haber, masumiyet karinesini ihlal ettiği gibi haberciliğin temel ilkelerine de açıkça aykırıdır. Bu nedenle Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde tanımlı “Hakaret” ve 267. maddesinde tanımlı “İftira” suçlarının tipik bir örneğidir.

Üstelik haberin tamamı incelendiğinde, asıl maksadın KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMEK DEĞİL, Türkiye’nin önde gelen tacirlerinden biri olan Ali Şafak Akmil’in saygın ve girişimci kişiliğine gölge düşürmek olduğu gayet açıktır. Haberde sıklıkla ödüllendirilen başarının esasen gerçek bir başarı olmadığı, Ali Şafak Akmil’in bu sözde başarıya her türlü kirli işi yaparak ulaştığı gibi gerçek dışı bir algı yaratılmış, böylece bir yandan ticari hayatına gölge düşürülmek istenirken diğer yandan devam etmekte olan davaları için suçlu olduğu algısı oluşturulmaya çalışılmıştır.

Söz konusu haberde yer verilen iddiaların asılsız olduğunu ve gerçeğe aykırı yayım ile kişilik haklarını ihlal eden yetkililer hakkında gerekli her türlü yasal yollara başvurulacağını kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Ali Şafak Akmil

Vekili Av. Kenan AYDIN

05 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Fatih - Hacizli olan araçlarını bile 10.000 tl karşılığında satmaya çalısıyormus.

Yanıtla . 0Beğen 05 Kasım 11:27
04

Fatih - Kayyum atanan bir şirket elindeki binlerce ambalajı nasıl satabiliyor.1 lik 3.luk 4 luk ve teneke ambalajları piyasada başka şirket tarafından dolum yapılıp satılıyor.Ambalajlarının içi geridönüşüm yağı ivedilikle incelenmesi gerekli.

Yanıtla . 0Beğen 05 Kasım 11:27
03

İsmail - En yakınında çalışan personellerinin hesaplarından veya isimleriyle yurt dışına devamlı şekilde çok yüklü miktarda dolar gonderdiği söylentisi var .Mevcut personelin (3-5 kişi) tl ve dolar hesaplarının incelenmesi durumunda aslının olup olmadığı belli olabilir.

Yanıtla . 0Beğen 05 Kasım 11:27
02

Bayram yenihayat - Bozuk olunca maya ne ar tanir nede haya.Guzel ulkemin degerlerinni calan herkez icin dir.

Yanıtla . 0Beğen 05 Kasım 11:27
01

Bayram yenihayat - Safak senin icin kara bitti deniz basladi.

Yanıtla . 0Beğen 05 Kasım 11:27
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR