Mehmet Hilal Kaplan'dan iki soru önergesi birden

Kaplan, 1 milyon bedava bisikletin kaynağını sordu CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen ve Sağlık B...

Kaplan, 1 milyon bedava bisikletin kaynağını sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen ve Sağlık Bakanlığı tarafından yerel yönetimlere verilmesi planlanan 1 milyon bisikletin yaklaşık tutarı olan 500 milyon liranın hangi kaynaktan karşılanacağını sordu.

Kaplan’ın, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği soru önergesi şöyle:

Plan Bütçe Komisyonunda 2015 yılı bütçe sunumları görüşülürken, Bakanlığınızın 20.11.2014 tarihinde (Bütçe+ Kesinhesap + Sayıştay Raporu) Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü (Özel Bütçe), (Bütçe + Kesinhesap + Sayıştay Raporu) Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (Özel Bütçe), (Bütçe + Kesinhesap + Sayıştay Raporu) Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (Bütçe + Kesinhesap + Sayıştay Raporu) Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (Bütçe + Kesinhesap + Sayıştay Raporu) görüşüldü.

Sağlık Bakanlığı olarak 2015 yılı bütçe sunum kitapçığınızın 119 sayfasında “Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğu Geliştirme Programı kapsamında bisiklet yolu yapan yerel yönetimlere 1 milyon bisiklet vermeyi planlıyoruz” diye beyanda bulunuyorsunuz.  2015 yılı bütçesinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yatırım ödenekleri içinde 80 milyon ayırıyorsunuz.

Bu bağlamda;

  1. Ortalama bir bisikleti 500 liraya mal ettiğinizde, 1 milyon bisikletin ederi 500 milyon Türk lirasıdır. 2015 yılı bütçesinde böyle bir yatırım planlamışsınız. Ancak Bu parayı hangi kalemden ya da hangi kaynaktan karşılamayı düşünüyorsunuz?
  2. Sağlık Bakanlığı olarak 2015 yılı bütçesinde, toplum sağlığı için son derece önemli olan TürkiyeHalk Sağlığı Kurumu yatırım ödenekleri için 80 milyon lira ayırmışsınız. Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğu Geliştirme Programı kapsamında dağıtmayı hedeflediğiniz bisikletler için Ortalama yarım milyar değerinde bir bütçe gerekmektedir, 80 milyon liralık Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yatırım kalemini bütçe sunumunda belirtiyorsunuz da, 500 milyon liralık harcama kalemini bütçe sunum kitapçığında neden belirtmiyorsunuz?

 

 

Kaplan, Bakan Eroğlu’na orman arazisini sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, Gebze Gaziler Dağı’ndaki ormanlık araziye yapılan hizmet binasını sordu. Bu konuyla ilgili daha önce de araştırma önergesi veren Kaplan’ın, Bakan Eroğlu tarafından yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği soru önergesi şöyle:

“Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı, İzmit Orman İşletme Müdürlüğü Gebze Orman İşletme Şefliği idari binası ve hizmet evlerinin bulunduğu taşınmaz Gebze şehir merkezinde Hacıhalil mahallesi Atatürk caddesinde 1042,78 m2’lik kıymetli bir taşınmazdı. Gebze Orman İşletme Şefliği ‘’Gelişim ve Değişim’’ projesi adı altında şefliği hizmet binasının yer darlığını gerekçe gösterilerek, İnönü mahallesi İbrahimağa caddesindeki 3 hektarlık orman alanında tasarladığı, idare binası ve hizmet evlerinin yapılmasını takas yöntemi ile ihale etmiştir.

Gebze Orman İşletme Şefliği Gebze merkezde bulunan mevcut yerini, İnönü mahallesi İbrahimağa caddesinde bulunan Gaziler Dağı devlet ormanı içerisindeki 3 hektarlık ormanlık alana taşımak için inşaat çalışmalarına başlamış ve bitirmiştir. Gebze Orman İşletme Şefliğine ait Hacıhalil mahallesinde bulunan taşınmaz, imar durumunda resmi kuruma kayıtlı olarak görünürken imar değişikliği yapılarak taşınmaz, resmi kurum alanının dışına çıkarılmıştır. Yeni imarda kat irtifası 6 kata yükseltilmiş olup imar durumu da ticaret alanına dönüştürülmüştür. Taşınmazın açık artırma ihale yöntemiyle trampa usulünde takas edilerek,kurumun menfaati olacağı yapılan sözleşmede ifade edilmiştir. Gaziler Dağı İnönü Mahallesi orman arazisinin içerisindeki yer, Orman Bakanlığına ait olup ihaleyi alan şirket orman arazisinin içerisinde 250-300 çam ağacı (20-25 yıllık) keserek biri idari üçü lojman olmak üzere 4-5 katlı binalar yapmıştır.

Bu bağlamda;

  1. Hükümet tasarruf tedbirleri doğrultusunda, Türkiye’nin birçok yerinde ve birçok kuruma ait olan lojmanları elden çıkarırken bakanlığınızın tam bunun aksine İstanbul’un en yakın merkezinde Kocaeli’nin,Gebze ilçesinde Orman Bakanlığına ait arazide lojman yapmasını doğrumu buluyor musunuz? Hükümet programıyla çelişmiyorsunuz?
  2. Gelişim ve değişim projesi adı altında 3 hektarlık orman arazisinde, 300’e yakın 25 yıllık çam ağacını kesilip yok edilmesi Bakan olarak sizi rahatsız etmiyor mu?
  3. Gebze merkezdeki taşınmazın açık artırmalı ihaleyle, trampa yöntemiyle takas kararı verilirken, meslek odalarından ve belediyeden uzaman bilirkişi görüşü alınmış mıdır?
  4. İhaleyi alan firmanın hükümete yakın, Gebze-AKP örgütüyle bağlantısı olduğu kaygısı sizleri rahatsız etmiyor mu?

 

12 Aralık 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR