Tramvay esnafı bitiriyor, Yenişehir esnafı batıyor

İzmit’te bir süredir devam eden tramvay çalışmalarının en sancılı sürecini Yenişehir ve Mehmet Ali Paşa Mahallesi esnafları yaşıyor. Ramazan ayının g...

İzmit’te bir süredir devam eden tramvay çalışmalarının en sancılı sürecini Yenişehir ve Mehmet Ali Paşa Mahallesi esnafları yaşıyor. Ramazan ayının gelmesiyle işlerinde artış olacağını uman fakat umduklarını bulamayan esnaflar Yenişehir Mahallesi ve Mehmet Ali Paşa mahallesi boyunca uzanan Mustafa Kemal Bulvarı’nda hayatın durduğunu bu yüzden iş yapamadıkları için adeta isyan ettiler. Caddede ki görüntüler esnafın dilinde burası Suriye’mi gibi konuşmalar yaşandığı görüldü.

BU ÇİLEYİ İZMİT’TE KİMSE YAŞAMADI

Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde çay ocağı işletmesi olan Faik Haliloğlu, “Toz duman içindeyiz.  3-4 aydır perişan haldeyiz. Ne müşteri geliyor ne insanlar rahat bir nefes alabiliyor. Şimdi de müteahitte ödeme yapmamışlar 20 gün buradaki çalışmalar durduğu söyleniyor. Bizim yaşadığımız çileyi bu İzmit’te kimse yaşamadı. Bu çalışmalar böyle devam ederse kepenk kapatacak esnaf arkadaşlarımız var” ifadelerinde bulundu.

yol1-002.jpg

Cadde savaştan çıkmış bir bölge haline gelirken etrafa yayılan toz bulutları insanları rahatsız ediyor

BALKONA BİLE ÇIKAMIYORUZ

Yenişehir Mahallesi’nde ikamet eden emekli Kemal Öztürk ise, “Toz ve duman yüzünden yaz günü balkonumuza çıkıp oturamıyoruz. Çamaşır bile asamıyoruz. Evimize giremiyoruz. Şimdi kaçak var diye bu yollar tekrardan kazılacakmış. Kafalarına göre iş yapıyorlar bir açıyorlar bir kapatıyorlar. Yeter artık diyoruz yeter” diyerek isyan etti.

untitled-1-030.jpg

Yenişehir Mahallesi’nde çay ocağı işletmecisi Faik Haliloğlu ile mahalle sakinleri Kemal Öztürk, Erdoğan Eryiğit ve Bayram Yılmaz, tramvay çalışmalarının kendilerinin mahvettiğini belirterek belediye yetkililerine seslendi.

BELEDİYE ESNAFA YARDIM EDİYOR DEDİKODUSU YALAN

Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bulunan Esmez Büfe’nin sahibi Yasin Esmez, “3 aydır bu çalışmalardan dolayı çok büyük mağduriyet yaşıyoruz. Plansız ve bilinçsiz çalışmalar sonucu bu cadde bu duruma geldi. Normalde burası çok işlek bir caddeydi fakat bu çalışmalar işlerimizi durma noktasına getirdi.  Gündüz insan yok akşam hiç yok. Akşamları burası zifiri karanlık oluyor. İnsanlar evinden dışarıya çıkmaya korkuyor. Birde bazı dedikodular var belediye esnafa para veriyor yardım ediyor diye. Fakat öyle bir yardım falan yok.  Burada hergün ya elektrik hatları kesiliyor yada ya doğalgaz boruları yada internet hatları patlıyor fazlasıyla mağduruz” ifadelerinde bulundu.

RAMAZAN HAREKETLİLİĞİNİ YAŞAYAMADIK

Cadde esnaflarından Dostlar Ekmek Fırını sahibi Yunus Doğanay ise, “Araç trafiğinin etkilenmesiyle birlikte işlerimiz yarı yarıya düştü. Biz burada gıda sektöründeyiz. Ekmek satıyoruz. Ama yoldaki çalışmalar nedeniyle toz bulutundan geçilmiyor. Ürünlerimizi muhafaza etmekte zorlanıyoruz.  Fırın işletmesi olarak Ramazan aylarında yaşadığımız hareketi bu Ramazan yaşayamadık” dedi.

BU SESE KULAK VERSİNLER

Cadde üzerinde bir tüp firmasının bayiliğini yapan Cihan Alpaslan’ın tramvay yüzünden işleri oldukça düştü. Alpaslan, “Cumartesi günleri bizim iş yaptığımız tek gün. Cumartesi günü gelip dükkanımın önünü kazmaya çalışıyorlar izin vermedim.  3-4 aydır bu yol böyle esnaf batmaya başladı. 3-4 ay boyunca belediyeden hiç bir yetkili gelip bize sormadı ne yapıyorsunuz işleriniz yolundamı batıyormusunuz bitiyormusunuz diye. Bu sese kulak versinler” dedi.

tup1.jpg

Yenişehir Mahallesi’nde bir tüp firmasının bayiliğini yapan Cihan Alpaslan ve çalışanları işlerinin durma noktasına geldiğini belirtti.

ELEMANLARA MAAŞ ÖDEYEMİYORUZ

Konuşmalarına hiddetli bir şekilde devam eden Cihan Alpaslan, “Hepimiz toz topraktan hasta olduk. Müşteriler gelmiyor. Satışlarımız yarı yarıyadan fazla bir şekilde düştü. Belediye yetkileri ve firmayla yapılan toplantıda bize 3 ay dediler ama 4 ay oldu hiç bir gelişme yok. İnsanlar ekmek parası için burada uğraşıyor. Böyle bir caddenin bu kadar süreyle kapatılması normal birşey değil. Elemanlara maaş ödeyemiyoruz” ifadelerinde bulundu.

VERGİYE GELİNCE HEMEN ALIYORLAR

Alpaslan sonra olarak, “Burada toz topraktan dolayı ürünlerimizi dışarı bile çıkaramıyoruz. Kapalı kutu şeklinde bekliyoruz. Dükkanımız her gün temizlesek bile 1 saat sonra her toza toprağa karışıyor. Biz burada bitiyoruz eriyoruz. Bizi kimse düşünmüyor. Bu caddenin halini görmeyen belediye yetkilileri, bizim durumuzu görmezden gelen o yetkililer vergiye gelince hemen takır takır alıyorlar paralarını bizim halimize düşünen” dedi.

ZARARIMI KİM KARŞILAYACAK

İsmini vermek istemeyen bir Ganyan bayi sahibi ise, “İşlerimiz yarı yarıyanın altına düştü. Araç girişi yok. Yolun kapanmasını geçtim hergün ya elektirik ya internet kesiliyor. 3 ay içinde günlerce internetsiz kaldım. Benim işlerim internet ve elektrik aracılığı ile ilerliyor. Kaç  gün boyunca dükkanım kapalı kaldı. Benim bu zararımı kim karşılayacak. Bilinçsiz bir iş yapılıyor. Derdimizi anlatacak muhattap bulamıyoruz” diye konuştu.

kaptan1.jpg

Tramvay çalışmalarının Yahya Kaptan kısmına ise araç trafiği kısmen sağlanıyor. Yarım yamalak işte bazı yollarda tramvay rayları mevcutken bazı yollar toz toprak içinde kalmış durumda

ÖNÜMÜZE HENDEK KAZILDI

Cadde esnaflarından Kuaför sahibi Emrah Bağı ise, “İşlerimizde yüzde 50 düştü. Gereksiz çalışmalar doğrultusunda biz mağduriyet yaşıyoruz. Dükkanımızın önüne resmen hendek kazıldı. Biz bile içeriye zor giriyoruz. Tramvay çalışmalarıda bittikten sonra da gidişatın iyi olmayacağının kanaatindeyim” şeklinde konuştu. Ahmet HAZER

10 Temmuz 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

can - merak etmeyin herkesten önce onlar biner

Yanıtla . 0Beğen 10 Temmuz 13:50
02

cenk - Tabi ya !.. Tramvay yolunu yapacaksan zerre miktar toz-moz kaldırmadan yapacaksın! Üstelik kimseyi de rahatsız etmeyeceksin ! Valla azizim önümüzdeki Büyükşehir seçimlerinde Karaosmanoğlunun işi bir hayli zor ! Ne bu ya ? Yatırım yapacam diye halkı iflas mı ettirecen ! Nasıl eleştiri ama !..

Yanıtla . 0Beğen 10 Temmuz 13:50
01

serdar - 2019 dan önce mümkün değil bitmez.Belediye başladığına pişman oldu ama geriye dönemiyor,ankaradan yardım alması gerek buradaki yöneticiler bu işi bitiremez..

Yanıtla . 0Beğen 10 Temmuz 13:50
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR