Derince AKP’de Ark ayaklanması

AKP'de kongresi ertelenen üç ilçeden biri olan Derince’nin adayı genel merkez tarafından Ahmet Ark olarak geçtiğimiz günlerde belirlemişti. Ancak 2011...

BÜYÜT

AKP'de kongresi ertelenen üç ilçeden biri olan Derince’nin adayı genel merkez tarafından Ahmet Ark olarak geçtiğimiz günlerde belirlemişti. Ancak 2011 yılının temmuz ayında AKP'ye üye olan Ahmet Ark teşkilattın içinden gelmediği gerekçesiyle partililer tarafından ilçe başkanı olarak istenmiyor. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Derince ilçe başkanlığı adaylığından geri çekilerek il yöneticiliğini kabul eden Mehmet Eryürek ve Derince Belediye Başkanı Dr. Azizi Alemdar ile arkadaş olan ancak kongrenin ertelendiği sıkıntılı süreçte Eryürek'in ekibinde yer alan Ahmet Ark için muhalif grup ayaklandı. Muhalif grup Ark'ın teşkilatın içinden gelmediğini gerekçe göstererek aday gösterilmesini istemiyor.

İKİ BUCUK SAAT GÖRÜŞTÜLER
Derince ilçe teşkilatında yaşanan bu durum sonrasında muhalifler sabah saatlerinde, AKP İl binasına geldi ve il başkanı Mahmut Civelek ile yaklaşık 2,5 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşemeye; Derince ilçe başkan adaylığı için adı geçen; Recep Çalışkan, Mustafa Tırpan, Veysel Kadirakkuş, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar'ın yine desteklediği isimlerden biri olan Halil Yılmaz, kadın kolları başkanı Hülya Akdilek, gençlik kolları başkanı Özkan Okutulmuş, İl Genel Meclis üyelerinden; Ömer Koşan, Kemal İrfan Akkuş, belediye meclis üyelerinden Celal Ayvaz ve Eryürek yönetiminden istifa eden 20 kişilik bir grubun yer aldığı 50'ye yakın kişi katıldı.

MUHALİFLERİN FİKRİ DEĞİŞMESİ
İl başkanı Mahmut Civelek ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Görüşme sonunda dahi Derince muhalif grubun fikri değişmezken teşkilat mensuplarının son sözü Ahmet Ark'ın ilçe başkanı olmaması gerektiği oldu. Derince ilçe teşkilatında muhalif kesimin bu kadar ciddi hareket etmesinin altında ise Gebze ilçe teşkilatında, genel merkez tarafından önce Ekrem Özenir’in aday gösterilmesi, daha sonra ise Av. Cemalettin Kaflı’nın başkan adayı olarak belirlenmesi yatıyor. Bu yapılan değişiklik Derince ilçe teşkilatında muhalefetin de beklentisi olarak ön plana çıkıyor. Gebze’de Ekrem Özenir’in lise mezunu olması başkanlığı için sıkıntı oluştururken Derince’de Ahmet Ark’ın başkan olmasında mezuniyet engeli bulunmuyor.

21 Ocak 2012 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR