Başkonsolos ziyaretinde gündem POSCO

Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Jong Kyoung Hong’un Vali Ercan Topaca’ya dün gerçekleştirdiği ziyarette Posco yatırımı hakkında konuşmalar yer aldı.G...

BÜYÜT

Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Jong Kyoung Hong’un Vali Ercan Topaca’ya dün gerçekleştirdiği ziyarette Posco yatırımı hakkında konuşmalar yer aldı.

Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Jong Kyoung Hong’un Vali Ercan Topaca’yı dün Av Köşkü’nde makamında ziyarette bulundu. Bir saat süren ziyaret basına kapalı olarak gerçekleşti. Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Jong Kyoung Hong, ziyaret sonrasında şeref defterini imzaladı. Vali Ercan Topaca, toplantı ve ziyaret hakkında basına yaptığı açıklamada, hem nezaket ziyareti olduğunu hem de Posco hakkında detayların konuşulduğunu kaydetti.

ORTAK TARİHE SAHİBİZ
Topaca, “Ortak iş birliği konularını dile getirdik. Var olan sorunları sıkıntıları nasıl çözebileceğimizi konuştuk. Firmalar ve yatırımlar ile ilgili ortak değerlendirmelerde bulunuldu. Sorunları çözmek için görüş alışverişinde bulunduk. Kore ile aramızda sadece yatırımlar değil, köklü bir bağ var. Bu bağ Kore savaşında bizim oraya askerlerimizin gitmesiyle başladı. Ortak bir tarihe sahibiz” diyerek ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

KORE İÇİN KOCAELİ ÖNEMLİ
Topaca’nın teşekkürü sonrasında konuşma yapan Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Jong Kyoung Hong, Kore İstanbul Başkonsolosluğu Kültür ve Ekonomi Asistanı Dr. Jeong Eun-Kyung tercüman yardımı ile Kocaeli’nin Kore için önem taşıdığını belirtti. Hong, “Kocaeli Kore için yatırımlarla önemli bir kent. Bunun yanında savaş sırasında aramızda bir bağ oluştu. Bunun yanında 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depremde burada yaşanan üzüntüyü bizler de yaşadık ve paylaştık” dedi. Posco ile ilgili olarak ise Hong, Posco’nun İzmit’te yatırım yapacağını ve bunun Kocaeli ve Kore için önem taşıdığını ifade etti. Kore’nin Kocaeli içi araştırma yapmaya başladığını ve bunun devam ettiğini belirterek, “Araştırma için Kocaeli ile iş birliği yaparak ekonomi ve kültürel ilişkileri kuvvetlendirmeliyiz” dedi. Konuşmaların ardından Vali Ercan Topaca, Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Jong Kyoung Hong’a Türkiye bayrağı işlemeli vazo sundu. Hong ise kendi çektiği resimleri yüklediği bir elektronik albüm hediye etti.

POSCO ÇALIŞMA SAATLERİ KONUŞULDU
Vali Ercan Topaca, Hong’u yolcu ettikten sonra çıkışta basın mensuplarının yönettiği soruları cevaplandırdı. Topaca, POsco hakkında nasıl bir sonuca varıldığı sorunun üzerine, şöyle cevap verdi: “Posco’nun temelleri 28 Eylül’de atılacak. Konuşmalarımız arasında ise Posco’daki çalışma saatleri yer aldı. Kore’deki çalışma saatleri ile buradakiler arasında büyük bir fark var. Buradaki mühendislerin çalışma saatleri fazla olduğu için bunu ortak bir şekilde ayarlamaya çalışacağız” dedi.

CEPHANELİKLE İLGİLİLER
Diğer yandan cephanelikte yapılacak olan sağlık yatırımları hakkında da konuşma yaptıklarını belirten Topaca, “Cephanelikte yapılacak olan bir sağlık yatırımı ile ilgilendiklerini söyledi. Ancak bu konunun detaylarını sağlık bakanlığı ve buradaki sağlık il müdürlüğü ile konuşmaları daha iyi olacaktır” dedi.

25 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR