Barbaros Mahallesi’ne devletten iki öneri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü heyeti, Körfez’in kanayan yarası Barbaros Mahallesi’nin dönüşümü konusunda, K...

BÜYÜT


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü heyeti, Körfez’in kanayan yarası Barbaros Mahallesi’nin dönüşümü konusunda, Kültür Merkezi’nde halkı bilgilendirme toplantısı düzenledi.


Mahallelinin büyük ilgi gösterdiği toplantıda, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcıları Hikmet Haspolatlı ile Tamer İnan, Kentsel Dönüşüm Şube Müdür Vekili Taner Tokses, Bakanlıktan ve İl Müdürlüğünün teknik personeli, kentsel dönüşüm hakkında halkı bilgilendirdi.

AMAÇ FİKİR ALMAK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Haspolatlı, toplantı amacının eldeki projeleri halka anlatıp, halkın fikirlerini alarak gerekirse yeni proje üzerinde çalışmak olduğunu söyledi. Hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini ifade eden Haspolatlı, vatandaşlardan konuyla ilgili fikirlerini anlatmalarını istedi. Kentsel Dönüşüm’ün Kocaeli’ye özgü bir durum olmadığını vurgulayan Haspolatlı, Türkiye’nin dört bir yanında yerel yönetimlerin dönüşüm çalışmaları yaptığını ifade etti.

HEYET 2 PROJEYLE GELDİ
Haspolatlı’nın ardından söz alan Kentsel Dönüşüm Şube Müdür Vekili Taner Tokses, 2 proje düşündüklerini belirterek, “Projelerimizden ilki, yeni bir daire istemeyen vatandaşlara taşınmaz değerini vererek, yeni alacakları evlerinde de banka kredisinin faizinin yarısını ödemek ve 18 aya kadar kiranızı ödemek. İkinci projemiz ise Emlak Konut’tan aldığımız dairelere yerleştirme” dedi. “Biz ne sizin hakkınızı devlete yediririz, ne de devletin hakkını size yediririz” diyen Tokses, vatandaşların yıkılacak evlerinin değeri belirlenerek, ona göre Emlak Konut’tan daire verilebileceğini dile getirdi.

DEĞİŞİK EV SEÇENEKLERİ
Taşınmazına karşılık yeni bir daire isteyen vatandaşların 1+1, 2+1, 3+1 gibi değişik seçeneklerdeki evlerden dilediğine sahip olabileceğine dikkat çeken Tokses, “Duruma göre biz borçlu çıkarsak paranızı hemen peşin olarak ödeyeceğiz. Eğer siz seçtiğiniz eve göre borçlu çıkarsanız banka krediyse siz bize ödersiniz, faizinizin yarısını da biz öderiz” diye konuştu. Projeden kâr yapmadıklarını vurgulayan Tokses, “Bizim derdimiz depreme dayanıksız, çürük binaları yıkarak, yeni, sağlam ve depreme dayanıklı binalar inşa etmek” diyerek, vatandaşları mağdur etmek istemediklerini söyledi.

“2. PROJE DAHA CAZİP”
Toplantıda söz alan Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, Kentsel Dönüşüm’ün bölgede 7 yıldır konuşulan bir konu olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: “Bir değerlendirme firmasına tüm binaların değerlendirilmesini yaptırdık. Sonuçları Bakanlığımıza ilettik. Amacımız vatandaşın metrekaresine karşılık metrekare vermek. Bunun için uğraşacağız. Kimse sizi mağdur etmeye çalışmıyor. Bence 2. Proje bölge halkı için ideal. Sizden rica ediyorum yapıcı olalım, kimse sizin üzerinizden rant elde edemez.”

“İSTEYEN İSTEDİĞİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİR”
Vatandaşların taşınmazlarını diledikleri gibi değerlendirebileceklerini söyleyen Hikmet Haspolatlı, “İsteyen dairesini alır, isteyen parasını alır. Buna taşınmazın sahibi karar verir” dedi. Dileyen mahallelinin, arsalarını kendilerinin de sanayi kuruluşlarına satabileceğini ifade eden Haspolatlı, “Kimseyi bir şey yapmaya zorlayamayız. Ama fikirlerinizi açıklayın, belki birlikte proje oluşturup onu uygularız” şeklinde konuştu.

“DAHA İYİ FİKRİNİZ VARSA SÖYLEYİN”
Tokses, amaçlarının kötü zemindeki binaları yıkmak olduğunu vurguladı. “Sizin bu işleri bireysel olarak yapmanız daha zor olacağı için, biz devlet olarak alalım, kimsenin hakkını yemeden bu işi halledelim diyoruz” diyen Tokses, 2. Projeyi daha önce uyguladıklarını, bunlara rağmen daha güzel fikri olan vatandaşların fikirlerini söylemesini istedi.

VATANDAŞ BORCA GİRMEK İSTEMİYOR
Mahalle sakinlerinden bazıları farklı projeler isterken, bazıları ise konuya temkinli yaklaştı. Mevcut durumdan memnun olduğunu belirten bazı mahalle sakinleri ise bölgeden sanayinin kaldırılması gerektiğini dile getirdiler. Taşınmazlarının neye göre değerlendirileceğini öğrenmek isteyen mahalleliler, genel olarak borca girmek istemediklerini ifade ettiler. Tüm soruları cevaplayan heyet, notların alınarak Bakanlığa iletileceğini söylediler.

PEHLİVAN’DAN GÜVENCE
Bazı mahallelilerin Başkan Yunus Pehlivan’ı eleştirmesi, salonda alkışlarla karşılandı. Bunun üzerine söz alan Başkan Pehlivan, “Neyi alkışlıyorsunuz? Madem bu kadar memnunsunuz, o halde niye bu kadar şikayet vardı? Ben eleştirildiğimde niye bu kadar alkışlıyorsunuz? Alkışlayınca sorunlar çözülmüyor” dedi. Kamulaştırma kelimesinin başlarda kendisini de tedirgin ettiğini belirten Pehlivan, “Birbirimizi kırmanın hiçbir anlamı yok. Endişe etmeyin, sizi mağdur edecek bir çalışmanın içinde en başta ben yer almam” şeklinde konuştu.

“BİZ ZOR OLANI SEÇTİK”
Vatandaşların “Kamulaştırma olacak” yorumlarını cevaplayan Taner Tokses, şu an kamulaştırmanın gündemde olmadığını belirtti. Kamulaştırmanın daha kolay bir yöntem olduğunu vurgulayan Tokses, “Bu bir tehdit değil ancak kamulaştırmak, işin en kolay kısmıydı. Biz hiç kimse mağdur olsun istemediğimiz için konuşup anlaşma yolunu seçtik” diye konuştu.

“PAZARLIK YAPMIYORUZ”
Bir mahalle sakininin “Evimizin değerini bilmeden sizinle anlaşma yapamayız” sözüne karşılık veren Tokses, şu an pazarlık aşamasında olmadıklarını vurgulayarak, “Evlerinizin değerini bizler de bilmiyoruz. Öyle bir çalışma yapmadık. Şu an model oluşturmaya çalışıyoruz, vatandaş ne istiyor bunu anlamaya çalışıyoruz” dedi

05 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR