Kalbinizin ihtiyacı olan D vitaminini yeterince alıyor musunuz?

Dr. Crandall: "Sadece kalp için değil D vitamininin pek çok faydası var. Araştırmalar D vitamini eksikliği olan kişilerin yüksek tansiyon ve diyabete...

Dr. Crandall: "Sadece kalp için değil D vitamininin pek çok faydası var. Araştırmalar D vitamini eksikliği olan kişilerin yüksek tansiyon ve diyabete yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu gösteriyor hatta D vitamininin ruh halini iyileştirdiğini dair bulgular da var."

Yeni bir çalışmada İngiltere'deki araştırmacılar günlük D vitamini dozunun kronik kalp yetmezliği olanlarda kalp fonksiyonlarını güçlendirdiğini göstermişler. Palm Beach kalp kliniğinde kalp nakli programının şefi olan Dr. Crandall bu çalışmanın bir dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Söz konusu çalışma beta bloker, ACE inhibitörü, hız düzenleyici gibi bilinen ilaçlarla tedavi edilmekte olan 160 kalp hastası üzerinde yapılmış. 80 hastaya bir yıl boyunca D vitamini verilmiş, diğerlerine de plasebo verilmiş. D vitamini verilen grupta kalbin pompalama fonksiyonları %26'dan %34'e çıkmış.

Dr. Crandall bu çalışmanın D vitamininin kalp sağlığı üzerindeki rolünü gösterdiğini, kendisinin son senelerde hastalarının D vitamini düzeylerini izlediğini, güneşli yerlerde yaşayanlarda bile eksiklik görülebildiğini belirtiyor.

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz
Kaynak:
http://www.newsmax.com/Health/Headline/vitamin-D-heart-health-chronic/2016/04/19/id/724729/#

20 Nisan 2016 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR