Trabzon-Rize seyahatiyle yeni ufuklara yelken açtık!

Kocaeli Üniversitesi’nde 5’imiz gazetecilik birimiz İnşaat Mühendisliği okuyan 6 yakın arkadaşımız ile birlikte, göğe komşu topraklar, Karadeniz’e kü...

Kocaeli Üniversitesi’nde 5’imiz gazetecilik birimiz İnşaat Mühendisliği okuyan 6 yakın arkadaşımız ile birlikte, göğe komşu topraklar, Karadeniz’e küçük bir gezi düzenledik. İlk olarak İzmit Otogar’da buluştuğumuzda yolculuğumuzun 1 saat rötarlı başlayacağını öğrendik. Yol boyunca sağımızda cennet yeşili solumuzda çarşaf gibi mavi bir denizin tertemiz bir havayla birlikte bize eşlik ettiğini görünce büyükşehrin curcunasından ve kalabalığından çıktığımızı anladık.

 

TRABZON’DA ADANA KEBABI

15 saatlik yolculuk süresince heyecan ve sevinçle karışık olan duygularımızla çok ses yaptığımız için muavinden ve yolculardan 2-3 kez uyarı aldık. Neyse ki kazasız belasız Trabzon-Moloz’a indik. Konaklamayla ilgili yaşanan küçük bir sıkıntının ardından KTÜ’de (Karadeniz Teknik Üniversitesi) okuyan öğrencilerin kaldığı bir daireye yerleştik. Biraz dinlendikten sonra Kalkınma semtinde akşam yemeği yedik. Bazılarımız Trabzon’un orta yerinde Adana Kebap yemekten hiç çekinmediler.

 

DENİZE SIFIR KTÜ KAMPÜSÜ

ktu-muzik.jpg

Yine KOÜ’de okuyan 4 yakın erkek arkadaşımız sadece 1,5 saatlik uçak yolculuklarının ardından KTÜ’nün kampüsünde bizimle buluştu. Denize sıfır olan KTÜ kampüsü, köye bakan KOÜ’nün yanında bizi kıskandırmıştı. Kampüsün bu güzelliğinden biz de nasiplendik. Saz çalan arkadaşımız Azad Özdemir, güzel sesiyle, arada bizim de eşlik etmemizle, Karadeniz türkülerini yerinde söyledi. Gecenin geç saatlerine kadar kampus içinde 12 arkadaş güzel vakit geçirdikten sonra diğer 4 arkadaşımızı Rize’ye yolcu ettik.

 

YÖRESEL LEZZETLER: KUYMAK VE KAYGANA

her-sabah-kuymak.jpg

Ertesi sabah Ayasofya Camii Müzesinin hemen yanında bulunan çay bahçesinde bölgenin yöresel tatlarından Kaygana ve Kuymakla zengin bir Karadeniz kahvaltısı yaptık. 1250-1260 yılları arasında yapımı tamamlanan ve ilk zamanlarında kilise olarak kullanılan Ayasofya Camii Müzesi, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethetmesinin ardından camiye dönüştürülmüş. Yapının duvarlarında Hz. İsa ve havarilerinin bulunduğu motifler, kilise havası hissettiriyordu.

 

ATATÜRK’ÜN İKİ GECE KALDIĞI KÖŞK

Ayasofya gezimizin ardından Trabzon’a hâkim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer alan Atatürk Köşkü’ne geçtik. 3 katlı bembeyaz ahşap bir binadan oluşan Köşk, sislerin arasından zor görünüyordu. Bizde Atatürk’ün kendi ifadesiyle büyük mutluluk yaşayarak iki gece geçirdiği köşkün odalarını tek tek dolaştık.  Atatürk Köşkü, Trabzon ve Trabzonlular için olduğu kadar Türk Tarihi için de sonsuza denk unutulmayacak.

 

MEŞHUR AKÇAABAT KÖFTESİ İÇİN 17 KM YOL TEPTİK

nihat-usta-001.jpg

Trabzon’un bitip tükenmek bilmeyen sisleri Sera Gölü’nde de peşimizi bırakmadı. Karadeniz iklimine pek uygun olmayan çevrede bulunan seralar, bu göle ismini vermiş olabilir. Doğal bir güzelliğine sahip olan Sera Gölü, sisli havayla bütünlük oluşturmuştu. Biz deniz bisikletleriyle boydan boya bütün gölü dolaştık. Günün yorgunluğunu Trabzon’un tavşankanı çayıyla dindirdik. Yemek yemek için meşhur Akçaabat Köftecisi Nihat Usta’ya ulaşmak için 17 km kat ettik.

 

TRABZON’DA ORTADOĞU MİSAFİRPERVERLİĞİ

sumela-son.jpg

Restoran çalışanı Iraklı Lubnağ’ın sıcak ve samimi karşılaması bizi çok memnun etti. Hatta bir WhatsApp grubu bile kurduk. Ertesi sabah adeta bağımlısı olduğumuz Kuymak ve Kaygana arayışımız sonunda, nihayet zengin bir Karadeniz kahvaltısı daha yaptık. Kahvaltıdan sonra Sümela’ya çıkmak için uygun bir ücretle tur ayarladık. Şoför ağabeyimiz Orçun Yalçınkaya’nın müzik çalarındaki Karadeniz türküleriyle Sümela Manastırına eğlenceli bir yolculuk yaptık.

 

DAĞIN YAMACINDA BİR MANASTIR: SÜMELA

sumela-avludayiz.jpg

Sümela Manastırına çıkarken sol yanda kalmakta olup epey tehlikeli olmasına rağmen kendimizi aşağı inmekten alıkoyamadığımız bir şelalede mola verdik. Her ne kadar ıslanmış olsak da pek bir eğlendik. Deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikteki Panagia deresinin batı yamaçlarındaki Mela tepesi üzerinde bulunan Sümela Manastırı, bir efsaneye göre Atinalı Barnabas ile Sophronios adlı iki keşiş gördüğü aynı rüyada, İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’ın yaptığı üç Panagia ikonundan, Meryem'in bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olduğu rivayet edilir.

 

YASAKLARI ÇİĞNEDİK!

yasak-003.jpg

Eylül’den beri restorasyon halinde olan Sümela Manastırı’nın içerisine girmenin yasak olduğunu bildiğimiz halde Trabzon’a gelip de buraya uğramamak olmazdı. Biraz tehlikeli de olsa bir giriş yolu bulduk fakat kapısı kilitli olan manastırın içine giremedik. Sadece avlusunda dolaştık. Trabzon’un üzerinden eksik olmayan sis, manastırın çevresindeki upuzun çam ağaçlarını görmemize engel olsa da bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedik.

 

4. GÜN: UZUNGÖL

uzungol-kahvalti.jpg

Sümela’ya çıkarken bize çok büyük yardımları dokunan Orçun Ağabeyimiz sayesinde Uzungöl’e gidebilmek için uygun bir tur ayarladık. Gezimizin 4. Gününde Trabzon’un en güzel yerlerinden olan Uzungöl’e sabah 11.00 civarında vardık. Uzun arayışlar sonunda Uzungöl’ü ayaklarımızın altına seren bir restoranın teras katında kahvaltı yaptık. Yine Kuymak ve Kayganamız eksik değildi. Kahvaltımızın ardından gölün başında bulunan şelalede bol bol fotoğraf çekindik.

 

UZUNGÖL HATIRALARI: YAZMA VE ANAHTARLIK

Uzungöl’ün etrafını kiraladığımız bisikletler ile turladık. Daha sonrasında Uzungöl’ü tepeden görebileceğimiz bir yere çıktık. Karadeniz’in hemen hemen her yerinde gördüğümüz şelalelere çıktığımız tepede de rast geldik. Bir süre Uzungöl’ü seyre daldık… Havanın kararmasına doğru ilk geldiğimiz noktaya bisikletlerimiz ile geri dönerken ufak bir bisiklet kaza yaşadım. Neyse ki bi’şeyim yok… Buradan ayrılmadan önce çevrede bulunan küçük süs eşyaları satan dükkânlardan hatıra niteliğinde eşyalar aldık. Buket SEZER

 

ayasofya-4lu.jpg

Zehra Ulus, Neslihan İnan, Berfin Şahin, Cansu Barandır ve Ayşe Eser ile birlikte Trabzon’daki ilk kahvaltımız için Ayasofya Camii’nin çay bahçesine gelmeden önce..

 

ayasofya-camii-5li-iceri.jpg

Ayasofya Camii'ndeyiz...

 

ayse-ayriliyoruz.jpg

Ayşe Eser, en önde Sümela'dan ayrılıyoruz :((

 

buket-gol-001.jpg

Buket arkadaşımız “Sera Gölünde beni de bi de tek çekin” dedi. Onu da kırmadık…

berf-gol-(2).jpg

Sera Gölü'nün büyüsüne kapılmış bir arkadaşımız da Berfin, ama objektifimize neden bakmıyor?

 

cansu-gol.jpg

Cansu Barandır arkadaşımızı göle hayran hayran bakarken yakalıyoruz

 

cocuk-003.jpg

Uzungöl İlk ve Orta Okulunda eğitim gören iki dünyalar tatlısı arkadaş edindik. Fotoğraf çekinelim dedik ama bizden rahatsız olmuş gibi bakıyorlar

 

gol-bisikleti-(1).jpg

Sera Gölü’nden boydan boya göl bisikleti ile dolaştık. Pedal çekmekten ayaklarımız koptu ama temiz hava ve bol oksijen bizi yıldırmadı!

 

uzungol-bisiklet.jpg

En büyük amaçlarımızdan olan Uzungöl’deyiz. Uzungöl’ü bisiklet ile dolaştık.

 

uzungol-selale-ikili.jpg

Ayşe Eser ve Cansu Barandır

01 Mayıs 2016 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Orçun yalçınkaya - Tesekkürler

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 11:57
01

oktay - harika olmuş tebrikler..

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 11:57
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR