Çölyaklılara yağmur engel olmadı

        Kısa adı Met-Der olan Kocaeli Metabolik Hastalıklar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü sebebiyle İzmit Fevziye Camii...

BÜYÜT

 

 

 

 

Kısa adı Met-Der olan Kocaeli Metabolik Hastalıklar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, 9

Mayıs Dünya Çölyak Günü sebebiyle İzmit Fevziye Camii önünde bir araya gelerek, Kocaeli Valiliği Tören alanına yürüdü ve Atatürk anıtına çelenk bıraktı.

 

ÇÖLYAK’A KARŞI FARKINDALIK YARATMAK

 

 İzmit Belediyesi Bando Takımı eşliğinde ve ellerinde Çölyak pankartlarıyla MET-Der Başkanı Nesrin Atar, 2. Başkanı Vedat Girgin ev sahipliğindeki yürüyüşe Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kent Konseyi Başkanı İbrahim Kahraman, İzmit Kadın Meclisi Başkanı Sinem Öztürk, KOÇ-DER Başkanı İlkin Kılıçaslan, TEMA vakfı İl Temsilcisi Nermin Tol de katılarak destek verdi. Yürüyüşte ayrıca Çölyak hastalığına karşı farkındalık yaratmak için İzmit-Darıca arasında yürüyen Hakan Pekzorlu da katıldı.

 

YOL GÖSTERMEKTİR

 

Yürüyüş yolundan başlayarak Kocaeli Valiliği tören alanına yürüyen grup burada Atatürk

anıtına çelenk bıraktı. Met-Der Başkanı Nesrin Atar yaptığı basın açıklamasında,

“Derneğimizin kuruluş amacı hastalıklar hakkında farkındalık yaratmak, yaşam dostlarıyla

kaynaşmak, bilgi alışverişi yapmak, yeni tanı alanlara diyet hakkında yol göstermektir.

 

100 KİŞİDEN 1’İ ÇÖLYAK HASTASIDIR

 

Çölyak buğday, arpa, çavdarda bulunan gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ince bağırsak emilim rahatsızlığıdır. Çölyak tanı alıncaya kadar bir hastalık, tanı aldıktan sonra ise bir yaşam biçimidir. Türkiye’de her 100 kişiden biri Çölyak hastasıdır” dedi. Törenin ardından Met-Der adına gönüllü olan Hakan Pekzorlu da Çölyak hastalığına karşı farkındalık yaratmak için İzmit’ten Darıca’ya 50 kilometre boyunca yürüyecek.

09 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR