Akbulut: Yabancı yatırım büyümeye katkı sağlıyor

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut, Türkiye’de gerçekleşen doğrudan yabancı yatırım girişlerini ve bu konuda Doğu Marmara...

BÜYÜT

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut, Türkiye’de gerçekleşen doğrudan yabancı yatırım girişlerini ve bu konuda Doğu Marmara Bölgesi’nde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Doğrudan yabancı yatırım girişlerinin hem bölgesel hem de ulusal ekonominin büyümesine önemli katkılar sağladığını ifade eden Dr. Akbulut,  yabancı yatırımcıların ülke içerisinde üretimde bulunarak gayrisafi milli hâsıla artışı ile sermaye artışında olumlu rol oynadığını belirtti.

 

SERMAYE DESTEĞİ

Dr. Akbulut, yabancı yatırımların sermaye desteği sağlamasına ilave olarak teknoloji ve insan kaynağı, modern know-how, yönetim becerisi (management), pazarlama ve ihracat alanlarında da fayda sağladığını ve bu özellikleriyle doğrudan yatırımların portföy yatırımlarından ayrıştığını vurguladı. Ekonomik kalkınma için gelir artışının sağlanabilmesi gerektiğini ve bunun için de üretim faktörlerinde (özellikle sermaye ve teknoloji alanında) artışın sürekli hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Akbulut, bu aşamada doğrudan yabancı yatırımların önemine dikkat çekerek aşağıdaki değerlendirmelerde bulundu.


DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM

“Merkez Bankası verilerine göre Türkiye’ye 2010 yılında 9,0 milyar USD, 2011 yılında 16,1 milyar USD, 2012 yılında 13,2 milyar USD, 2013 yılında 12,9 milyar USD ve 2014 yılının ilk 6 ayında 6,8 milyar USD olmak üzere 2010-2014 Haziran dönemini kapsayan 4,5 yılda toplam 58 milyar USD tutarında doğrudan yatırım girişi gerçekleşmiştir. 2014 yılı Temmuz ayında gerçekleşen 1,03 milyar USD’lik girişle birlikte 2014 yılı Ocak-Temmuz döneminde 7,91 milyar USD’ye ulaşılmış olup, geçen yılın aynı dönemine göre %9,4 artış kaydedilmiştir.  Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı Örgütü’nün (UNCTAD) verilerine göre 2013 yılı sonu itibariyle Türkiye, dünya genelinde gerçekleşen doğrudan yabancı yatırımlardan aldığı % 0,9 payla küresel sıralamada 22, gelişmekte olan ülkeler sıralamasında ise 11. sırada yer almaktadır.

 

BÖLGEDEKİ SORUNLAR

Küresel ekonomideki yavaşlamaya ve bölgesel sorunlara rağmen Batı Asya Bölgesi’nde en fazla yabancı yatırım girişi Türkiye’ye olmuştur.  2013 yılında gelişmekte olan ülkelere olan yabancı yatırımların rekor seviyelere ulaştığını ve en çok yabancı yatırım çeken ülkelerin yarısını gelişmekte olan ülkeler ile geçiş aşamasındaki ülkelerin oluşturduğunu görüyoruz. Bu çerçevede Türkiye, bugüne kadar gelen yabancı yatırımlardan çok daha fazlasını çekebilecek potansiyele sahip bulunmaktadır.”

 

830 YABANCI SERMAYELİ FİRMA

“Ekonomi Bakanlığı kayıtlarına göre 2014 yılı Haziran ayı sonu itibariyle, Kocaeli’de 423, Sakarya’da 178, Düzce’de 26, Bolu’da 17, Yalova’da 186 olmak üzere Doğu Marmara Bölgesi’nde toplam 830 yabancı sermayeli firma faaliyet göstermektedir. Yabancıların yatırım yaptığı sektör açısından 300 firma ile imalat sektörü ilk sırada yer almakta olup, bu veri Türkiye’nin imalat üssü olma niteliğine sahip Doğu Marmara Bölgesi’nin bu özelliğini pekiştirmektedir. İmalat sektörünü, 175 firma ile ticaret, 125 firma ile inşaat, 120 firma ile hizmet, 48 firma ile lojistik, 22 firma ile enerji, 17 firma ile tarım, 15 firma ile turizm ve 8 firma ile madencilik sektörleri takip etmektedir.


YÜKSEK LOJİSTİK KAPASİTE

Türkiye genelinde 2014 yılı Haziran ayı sonu itibariyle 39.183 yabancı sermayeli firma bulunmakta olup, resmi veriler kıyaslandığında Doğu Marmara Bölgesi’nde Türkiye genelinde bulunan firmaların %2,11’i faaliyet göstermektedir. Merkezi İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde bulunan ancak faaliyetini Bölgemizde gerçekleştiren firmaları göz önünde bulundurduğumuzda reel olarak Bölgemizin daha yüksek yüzdelik paya sahip olduğu açıktır. Doğu Marmara Bölgesi, yüksek lojistik kapasitesiyle, organize altyapısıyla, nitelikli insan kaynağıyla, İstanbul ve Ankara ile beraber yaklaşık 22 milyon kişilik pazar büyüklüğüyle uluslararası yatırımlar için cazip ve öncelikli bir bölgelerdendir.”


355 YABANCI FİRMA GİRİŞİ

“Doğu Marmara Bölgesi’ne 2010 yılında 64, 2011 yılında 84, 2012 yılında 108, 2013 yılında 65 ve 2014 yılının ilk 6 ayında 34 adet olmak üzere 2010-2014 Haziran dönemini kapsayan 4,5 yılda toplam 355 yabancı sermayeli firma giriş yapmıştır. İl bazlı incelediğimizde ise, bu 4,5 yıllık dönemde, Kocaeli’ye 157, Sakarya’ya 93, Düzce’ye 11, Bolu’ya 1 ve Yalova’ya 93 yabancı yatırım girişinin olduğu görülmektedir. Yatırım yapılan sektörler ölçeğinde ise toptan/perakende ticaret sektöründe 101, imalat sektöründe 74, hizmet sektöründe 68, inşaat sektöründe 51, lojistik sektöründe, 34, enerji sektöründe 16, tarım ve turizm sektörlerinde 4’er ve madencilik sektöründe 3 yabancı sermayeli firma son 4,5 yıllık dönemde Doğu Marmara Bölgesi’nde yatırım gerçekleştirmiştir.”


MARKA’YA BÜYÜK SORUMLULUK

 “Dünya Bankası’nın hazırladığı İş yapma Kolaylığı (Doing Business) 2014 Yılı Raporu’na göre Türkiye 189 ülke arasında bir önceki yıla göre 3 sıra yükselerek 69. sırada yer almıştır. Konularına göre yapılan alt sıralamada Türkiye, yatırımcıyı koruyucu önlemlerin alınması konusunda 34. sırada yer alan Türkiye, yapım izin ve ruhsatlarının alınması konusunda 148. sırada bulunmaktadır. Yabancı yatırımcılar bu verileri yakından takip etmektedir.

 

REKABET GÜCÜ ARTIRMA

Bu nedenle, iş yapma kolaylığının artırılması adına faaliyetlerimizi yoğunlaştırma gayretindeyiz. İş yapma kolaylığına yönelik Kalkınma ajanslarının kuruluşunu ve görevlerini tanımlayan 5449 sayılı Kanun’un kalkınma ajanslarına atfettiği en önemli görevlerden biri, bölgelerinin kaynak ve olanaklarını tespit ederek rekabet gücünü artırmaya yönelik araştırmalar yapılması, bölgenin iş ve yatırım olanaklarının tanıtımının yapılması ve yatırımlarına yönelik yatırımcıların doğru ve net bir şekilde bilgilendirilerek yatırım süreçlerinin takip ve koordine edilmesidir.

 

İŞ YAPMA KOLAYLIĞI

Bu çerçevede, Türkiye’de iş yapma kolaylığının artırılması, uluslararası doğrudan yatırımların Doğu Marmara Bölgesi’ne çekilmesi ve yatırımcıların doğru bir şekilde ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi noktasında Ajansımız büyük sorumluluk üstlenmektedir. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, özellikle katma değeri yüksek, çevreci, ileri teknoloji ürünlerin imalatını yapan yabancı sermayeli firmaların bölgeye kazandırılabilmesi için kurulduğu günden bugüne çok sayıda bilgilendirme faaliyetinde bulunmuş, ulusal ve uluslararası organizasyon içerisinde yer almış, yatırıma uygun arazileri tespit edip tanıtmış,  çok sayıda yabancı yatırıma ücretsiz danışmanlık sağlayarak yatırımların takibini gerçekleştirmiştir.”

28 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR