“MİA’ya değil, yerine karşıyız”

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, MİA ile ilgili çekincelerini dile getirmek için sanayi sitesinde düzenlediği basın toplantısında MİA’ya değil, yerine ka...

BÜYÜT


CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, MİA ile ilgili çekincelerini dile getirmek için sanayi sitesinde düzenlediği basın toplantısında MİA’ya değil, yerine karşı olduklarını belirtti.

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Haymanalı, İzmit Belediyesi Meclis Üyeleri Fikret Gökmen ve Cengiz Çakar, İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen, il yönetim kurulu üyeleri Faize Karakuş, Mithat Özer, Kenan Diler, Arzu Türkkan Enç ve partililerle birlikte Merkezi İş Alanları projesi (MİA)’ın uygulanacağı Sanayi Sitesi’nde basın toplantısı düzenledi. CHP toplantıda MİA projesi konusundaki çekincelerini dile getirdi.

848 KİŞİ İTİRAZ ETTİ
Toplantıda ilk olarak söz alan CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, MİA projesine karşı çıkmadıklarını sadece projenin yapılmak istediği yeri doğru bulmadıklarını vurguladı. Kuşkan, Sanayi Sitesi esnafından 700, dışarıdan ise 148 olmak üzere toplam 848 kişinin itiraz ettiğini söyledi. Kuşkan ayrıca MİA’nın uygulanacağı alanın yüzdem 60’ının 13 kişiye ait olduğuna dikkat çekerek önemli bir rant imasında bulundu. Kuşkan MİA ile ilgili itirazlarının ulaşım, imar, deprem ve alanın sulak olması üzerinde toplandığını kaydetti.

TRAFİK YOĞUNLUĞU NE OLACAK
Kuşkan, “ MİA’nın yeri sulak arazi üzerine kurulacak. Bu konuda Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu ve Devlet Su İşleri’nde gerekli izinlerin alınıp alınmadığını da bilmiyoruz. Sanayi alanı değerlendirilmeli ama MİA buraya uygun proje değil” dedi. Kuşkan, “Ulaşım master planında kent 3.5 milyon olarak planlandı. Bu bölge mevcut halinde trafik içinden çıkılmaz haldeyken nüfus 3.5 milyon olduğunda trafik yoğunluğunun nasıl bir hal alacağını ve işin içinden nasıl çıkılacağını düşünün” diye sordu.

TERCİHLİ PLANLAR İMAR PLANLARINA AYKIRI
CHP’nin neden MİA’nın uygulanacağı alana karşı çıktığı imar konusundaki çekinceleri il yönetim kurulu üyesi Yüksek Mimar Faize Karakuş açıkladı. Karakuş, “Dört ana nokta üzerine kurulu projenin deniz ve kent ile ilişkisini göremiyoruz. Projede tercihli planlar oluşturulmuş. Tercihli planlar imar planlarına aykırıdır. Mevcut planda 3-4 kat izinli olan yere 50 bin metre kare yeri olan biri 10 kat bina yapabiliyor. Nerede kaldı imar eşitliği?” dedi.

FAY HATTININ ÜZERİNDE BİR PROJE
MİA’ya yapılan deprem konusundaki itirazları ise il yönetim kurulu üyesi olan Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Özer açıkladı. Özer, “Kuzey Anadolu Fay hattının büyük bir bölümü proje alanının altından geçiyor. Buralarda yapılaşma oldukça tehlikelidir. Bu tür yerlere kentin cazibe merkezi olacak yerler kurulamaz. MİA burası yerine zemini sağlam olan Kandıra yolu üzerine veya Alikahya bölgesine kurulabilir. Diğer önemli bir konu ise farklı kat yüksekliğinde yapılacak binaların zemin titreşimlerini harekete geçirecek olması” dedi.

12 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR