Derince Limanında kimlere imtiyaz tanınıyor?

Özelleştirilme sürecinde ihalesi iptal edilen ve uzun süre tartışmalara neden olan TCDD’ye ait Derince Limanı’nın 39 yıl süre ile işletme hakkı 2 Mar...

Özelleştirilme sürecinde ihalesi iptal edilen ve uzun süre tartışmalara neden olan TCDD’ye ait Derince Limanı’nın 39 yıl süre ile işletme hakkı 2 Mart tarihinde 593 milyon TL bedel karşılığında  Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş ’ye verilmişti. Özelleştirilmesinin ardından sözleşme şartlarına uyulmadığı iddialarını Meclis gündemine taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi.


“GEREKLİ DENETİMLER YAPILMALI”

Haydar Akar, önergesinde tarife fiyatlarının arttırılmasının sözleşme hükümlerine aykırılığına dikkat çekerek TCDD’nin konuya ilişkin inceleme yapıp yapmadığını sordu. Özelleştirme idaresi tarafından sözleşme şartlarına uyulmaması durumunda günlük 5 bin dolar olan cezanın uygulanıp uygulanmadığını da soran Akar, konu hakkında Bakanlıkça incelemeler yapılması gerektiğini belirterek yine sözleşmede 1 milyon dolar ceza ve sözleşmenin fesih edilmesi hükümlerinin bulunduğunu hatırlatarak Bakanlığın ve TCDD’nin derhal gerekli denetimleri yapması gerektiğini belirtti.


“KAMUYA AİT ARAZİ İŞGAL EDİLİYOR”

Bir çok iddiayı gündeme getiren Haydar Akar, yine Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş’nin TCDD’ye ait olan 100 bin metrekarelik araziyi kullandığının altını çizerek kamuya ait bu arazinin ilgili firma tarafından işgal edilmesi konusunda TCDD’nin bedel alıp almadığını ve yine Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş’nin diğer firmalardan farklı olarak Cinner Gruba ait olan Denmar Depolama Nakliyat Ticaret AŞ’ye ayrıcalık tanımasının gerekçelerini sordu.

05 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

selçuk - Limanın özelleşitrmesi zaten yılan hikayesi olmuştu, birşeylerin dönüyor olması hiç şaşırtmadı yani.

Yanıtla . 0Beğen 05 Temmuz 12:15
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR