DOMİF 2015, kapılarını açtı

Kocaeli Valiliği tarafından organize edilen İŞKUR, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), Doğu Marmara kalkınma Ajansı (MARKA), Büyük...

Kocaeli Valiliği tarafından organize edilen İŞKUR, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), Doğu Marmara kalkınma Ajansı (MARKA), Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’nın destek verdiği Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı kapılarını açtı. İnterteks Fuar Merkezi’nde açılan fuarı yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret etmesi ve 15 bin kişinin de istihdam edilmesi hedefleniyor.

 

PROTOKOL İLGİSİ

Nitelikli işsiz ile işvereni buluşturan fuara 250 firma katılırken, kurulan stant sayısı ise 300’u buldu. 9 Mayıs’a kadar açık kalacak olan fuarın açılışına Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, KOTO Başkanı Murat Özdağ, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İŞKUR İl Müdür Vekili Engin Gülmez ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik katıldı. Açılışta halk oyunu gösterileri de ilgi ile izlendi.

 

5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Açılışta konuşan İŞKUR İl Müdür Vekili Engin Gülmez, fuarın bölgedeki istihdam sorununa katkı sağlamasını umut ettiklerini söyledi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise, UMEM projesine dikkat çekerek, “Bu proje ile Türkiye birincisi olduk. 5 bin kişiye istihdam sağladık. Bir takım aksilikler vardı, bunları hükümetimize ilettik ve geri dönüş aldık. Kursiyerlerimizin alacakları rakamlar yükseltildi. UMEM’de ivme yükselecektir” dedi.

 

SANAYİ-ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü ise konuşmasında fuarın istihdam yaratması ve bölge için umut verici olduğunu belirtirken, istihdama nitelikli işçi yetiştirebilmek için üniversite ile bölge sanayisi arasında işbirliği anlaşmaları amacı ile yakın zamanda toplantı yapacaklarını söyledi.

 

“YAPAMAM DİYORSAN HASTASIN”

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, Kocaeli’nin genç, dinamik ve çalışkan bir nüfus yapısına sahip olduğunu söyledi. Ülkenin en büyük değerinin gençler olduğunu dile getiren Karaosmanoğlu, “Onları en iyi şekilde donatabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Kendini iyi bir şekilde donatan asla işsiz kalmaz. Ben bir işi yapamam, edemem diyorsan sen bir hastasın. Ama farklıyım, yaparım diyorsan seni hayallerine kavuşmakta kimse tutamaz” şeklinde konuştu.

 

EKONOMİNİN EN ÖNEMLİ UNSURU ‘İSTİHDAM’

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, ekonomide en önemli unsurun istihdam olduğunu dile getirdi. Güzeloğlu, şöyle konuştu: “Türkiye nitelikli iş gücüne sahip büyük bir ülkedir. İstihdam piyasalarının istediği kriterlere sahip gençlerimizi, insan gücümüzü donatmak yükümlülüğümüz var. Nitelikli insan gücü Türkiye’nin en büyük zenginliğidir” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından fuarın açılışı, protokol mensupları tarafından yapıldı. Buket SEZER

07 Mayıs 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR