Yılmaz: Kalkınmada Kocaeli lokomotif olacak

Yatırım Destek Ofisleri İstişare Toplantısı dün Ramada Otel’de Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla yapıldı. Toplantıda Vali Hasan Basri Güze...

Yatırım Destek Ofisleri İstişare Toplantısı dün Ramada Otel’de Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla yapıldı. Toplantıda Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AKP Kocaeli Milletvekilleri Zeki Aygün ve İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başbakanlık Yatırım Destek Ve Tanıtım Ajansı Başkanı M. İlker Aycı, MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut ve çok sayıda davetli yer aldı.

 

‘29 BİN KİŞİYE DANIŞMANLIK HİZMETİ’

Fatih Akbulut, “Kocaeli konumuna yakışır bir şekilde kalkınma stratejisinde öncü şehir olma yolunda. Kocaeli, Türkiye ortalamasının gayri safi milli hasılada % 10 ve vergi geliri ortalamasında % 13. Yatırımcıyı ilimize çekmek için desteklerimizi arttıracağız. İlimizi daha cazip hale getirmek için çalışıyoruz” dedi. Yatırım yapmak isteyenlere eğitimler de verdiklerini söyleyen Akbulut “29 bin kişiye danışmanlık hizmeti verdik” dedi.


‘TÜRKİYE YATIRIM ÇEKİYOR’

Ardından söz alan İlker Aycı, yeni Türkiye hedeflerine kalkınma ajanslarıyla adım adım ilerlediklerini belirten Aycı, “Ajanslar çok iyi bir şekilde lojistik planlama yaparak yatırımcıyı desteklemeli ve yönlendirmelidir. Türkiye 45-50 milyon dolar yatırım çeken bir bölgede ve bölgesel riskler taşıyor. Buna rağmen, 2023 hedeflerine ulaşmak için daha fazla çalışmalıyız” dedi.

 

‘İSTİKRARIN TEZAHÜRÜ’

Son yıllardaki kalkınma hamleleri ve yatırımların artmasının bir istikrarın tezahürü olduğunu, kalkınmanın da olabilmesi için bir istikrar ortamı olması gerektiğini söyleyen Hasan Basri Güzeloğlu ise “Bu anlamda Kocaeli önemli bir şehir. Ulaşım ve lojistik alanında gelişme gösterdiğini ve imalat sanayinde öncü şehirler arasında” ifadelerine yer verdi.

 

‘MARKA VE KOCAELİ’YE ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR’

Son olarak söz alan Bakan Cevdet Yılmaz, Kocaeli’nin dinamik bir şehir olduğunu, sanayinin can damarı olduğunu söyledi. İlk on ekonomiye girme çalışmalarımızın gerçekleşmesi için Kocaeli’ye ve MARKA’ya çok büyük görev düştüğünü ve yatırımların artırılarak devam etmesi gerektiğini de belirtti.

 

‘HER YERDE KALKINMAYI AMAÇLIYORUZ’

Sağlıktan eğitime, sanayiden ekonomiye her alanda çalışma yaptıklarını söyleyen Yılmaz, “İnsan odaklı çalışıp inanı merkeze koyarak her alanda kalkınmayı amaçlıyoruz. Türkiye ihracatının 500 milyar doları aşması için Kocaeli en büyük görevi üstlenecek ve lokomotif olacak. Sanayi alt yapısı güçlü olan ülkelerin kalkınması daha güçlü olur” dedi.

 

‘KOCAELİ SANAYİSİYLE ÖN PLANDA’

Bakan Yılmaz, “Kocaeli sanayisiyle ön planda olan bir imizdir. Sanayi ve teknopark alp yapısını daha da artırarak ülke kalkınmasına en büyük katkıyı sağlayacaktır” dedi. Ülke kalkınması için bilgi teknoloji alt yapısının geliştirilmesi, Ar-Ge çalışmalarının yapılması, üniversite sanayi işbirliğinin sağlanması ve nitelikli iş gücünün artırılması gerektiğini de ekledi.

 

‘MİLLET OLARAK TASARRUF ZAMANI GELDİ’

Ülke insanı olarak yeterince tasarruf yapamadıklarını ve bu konuda biraz geri kaldıklarını söyleyen Yılmaz, “Önceden devletin açık vermesi sonucu tasarruf yapılamıyordu, biz bu açıkları giderdik. Şimdi ise millet olarak tasarruf zamanı gelmiştir. Herkes kazancına göre harcama yapmalıdır” şeklinde konuştu.

 

PERFORMANSA GÖRE ÖDÜLLENDİRME

Ayrıca Bakan Yılmaz, bundan sonra performansa göre ödüllendirmeler  yapacaklarını ve en çok çalışan ajansın en çok ödül alacağı müjdesini verdi. Ajansların elbette rekabet etmesi gerektiğini ancak bu rekabetin tatlı bir rekabet olması gerektiğini ve ajansların birbirlerinin tecrübelerinden faydalanması gerektiğini de dile getirdi. Muharrem İBRAHİMOĞLU

26 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR