Şeker, Gölcük’te Kentsel Dönüşüm Yasasını anlattı

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Gölcüklü mimar, mühendis vemüteahhitlerle Aşiyan Tesisleri’nde bir araya gelerek Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgi...

BÜYÜT

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Gölcüklü mimar, mühendis ve
müteahhitlerle Aşiyan Tesisleri’nde bir araya gelerek Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili bilgi verdi

AKP Gölcük İlçe Teşkilatı Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Program Koordinatörü Recep Başkut tarafından Aşiyan Tesisleri’nde düzenlenen Kentsel Dönüşüm Yasası konulu yemekli toplantıda AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Gölcüklü mimar, mühendis ve müteahhitlerle bir araya geldi. Şeker, Kentsel Dönüşüm Yasası hakkında bilgilendirmede bulundu, yöneltilen sorulara cevap verdi.

TEŞEKKÜR ETTİ

AKP Milletvekili İlyas Şeker’in katılımıyla gerçekleştirilen yemekli toplantıda AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel, AKP Gölcük İlçe yönetim kurulu üyeleri, belediye ve il genel meclis üyeleri de hazır bulundu. AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel açılış konuşması yaparak “tertip edilen yemekli toplantıya katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

DEPREMDE 1 KİŞİ ÖLDÜ
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’nun mimarlarından olan Bayındırlık Komisyonu üyesi ve AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker toplantıda yasanın detaylarını anlattı. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde yalnızca 1 kişinin depremden dolayı öldüğünü, kalan 16 bin 999’unun ise kişilerin yapmış olduğu hatalardan dolayı hayatını kaybettiğini söyledi. Devletin bu yasayı çıkartmasındaki amacını da açıklayan Şeker, “geçmişteki kurumların ve kişilerin yapmış olduğu hatalardan dolayı verdiğimiz can kayıplarını, bundan sonra vermeyeceğiz” dedi.

TAŞINMA DESTEĞİ VERİLİYOR
İlyas Şeker, “Bu yasa ile vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlanılıyor önemli olan Vatandaşların bu yönde somut adım atmalarıdır dedi. Riskli evlerinden taşınacak olanlara kira yardımı uygulaması başlatan Bakanlık, taşınma desteği de veriyor” dedi. Devletin bundan sonra yapılan binaların denetimli ve kontrollü bir şekilde yapılması ve mevcut bina stokunun gözden geçirilmesi için uğraştığına dikkat çeken İlyas Şeker, Kocaeli’nde 99 depreminden sonra yapılan binalarda çok fazla sıkıntıların olmayacağını ancak depremden önce yapılan binaların risk taşıdığına işaret etti.

YENİLERİ YAPILACAK
Bu yasa ile birlikte mevcut bina stoklarının kontrol edilerek depremde yıkılma ihtimali olanların yıkılacağını ve yerlerine yenilerinin yapılacağını, güçlendirme yapılacak nitelikteki binalarda ise gerekli güçlendirmelerin gerçekleştirileceğini belirten Şeker, yasanın yalnızca deprem riski altındaki alanların dönüştürülmesini kapsamadığını kaydetti. Yasanın sel ve heyelan riski taşıyan hava kirliliği bulunan alanların dönüştürülmesini de kapsadığını bildiren Şeker, devletin her türlü imkanı sağladığını ifade ederek, eğer vatandaş gerekli tespitleri yaptırmış ve binası yıkılmak zorundaysa, devlet bunun nakliye ücretini, kira parasını ödüyor, yıkım ve yapım parasında da destek oluyor açıklamasında bulundu.

VATANDAŞ YARDIMCI OLMALI
Devletin öncelikle kamu alanlarındaki sıkıntılı binaları yıktığını belirten Şeker, “Devlet istiyor ki vatandaşla bu işi birlikte el ele yapalım, her vatandaş kendi binasını kontrol ettirsin. Bunun için de teknik destek büroları oluşturuyor. Vatandaş, bu bürolara gidecek, müracaat edecek ve dairesini kontrol ettirecek. Sonucunda da bürolar vatandaşa rapor verecek bundan sonrası vatandaşın işi” dedi.

KİRA YARDIMI

Milletvekili İlyas Şeker, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afet riski altındaki alanların dönüşümü kapsamında, vatandaşların yıkımlara direniş göstermemesi için her türlü önlemi alıyor. Riskli evlerinden taşınacak olanlara kira yardımı uygulaması başlatan Bakanlık, şimdi de taşınma desteği veriyor.Bakanlık, riskli alanda kiracı olanlara bir defaya mahsus olmak üzere bin lira taşıma ve nakliye parası verecek. Kira yardımı 12 ay boyunca, nakliye ödemesi ise bir defaya mahsus olarak verilecek. Taşınma desteği almak isteyen vatandaşların Bakanlığa başvurması gerekiyor. Başvuru sırasında riskli yapı raporunun da olması şart. Nakliye parası ödemesi, ev ve dükkân sahiplerine yapılmayacak dedi.

07 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR