Böbrek taşı tedavisinde PNL yöntemi nasıl uygulanır?

Perkütan Nefrolitotomi (PNL) 2cm ve üzeri boyutlara sahip böbrek taşlarının cerrahi tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir ameliyat yöntemi. PNL amel...

BÜYÜT

Perkütan Nefrolitotomi (PNL) 2cm ve üzeri boyutlara sahip böbrek taşlarının cerrahi tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir ameliyat yöntemi. PNL ameliyatı, genel anestezi altında, hastanın sırt bölgesinden yaklaşık 1cm'lik kesiyi takiben ciltten böbreğe doğru uzanım gösteren kanal oluşturulması ve bu kanaldan kamera görüntüsü altında taşların kırılarak toplanması esasına dayanıyor. Bu yöntemde böbrek taşları pnömotik, ultrasonik yada lazer enerjileri ile kırılmakta ve taş parçaları cilt ile böbrek arasında yerleştirilen kanal yardımıyla vücut dışına alınmaktadır. Ameliyat sonrası yerleştirilen ve 2 ile 4 gün arasında vücutta bırakılan bir tüp yardımıyla da hem böbrekten idrarın drenajı sağlanmakta hemde böbrek giriş deliğinin iyileşmesi hızlandırılmaktadır.

 

PNL  BİRÇOK YÖNDEN AVANTAJ SAĞLIYOR

Op. Dr. Onur Serin; PNL ameliyatının, tüm diğer kapalı ameliyat teknikleri gibi açık cerrahiye kıyasla birtakım avantajlar sağladığını belirtti. Bunlar:

•   Sırt bölgesindeki parmak ucu genişliğindeki giriş deliği dışında ameliyat izinin olmaması nedeniyle kozmetik avantaj sağlar.

 •   Açık cerrahiye bağlı sırt bölgesindeki 15-20 cm boyutundaki kesinin olmaması nedeniyle operasyon sonrası dönemde daha az ağrı ve daha hızlı normal yaşantıya dönüş sağlar.

 •   Yara yeri dikişlerinin açılması, yara yeri enfeksiyonu gibi açık cerrahinin yarattığı sorunlara neden olmaz.   

 

HER HASTAYA UYGULANAMIYOR

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Onur Serin bu yöntemin her hastaya uygulanamayacağını söyleyerek bu işlemin uygulanmaması gereken durumları şöyle sıraladı:

 

 •   Cerrahi teknik zorluklar nedeniyle aşırı derecede obez hastalar,

 •   Kan sulandırıcı ilaç kullanmakta olan hastalar,

 •   Ameliyat olmasına engel olabilecek sistemik hastalıklarının olması (ör: koroner arter hastalığı, ileri derecede KOAH vs)

 •   İdrar yollarında ya da diğer vücut bölgelerinde tedaviyi gerektirecek enfeksiyonun olması,

 •   Gebelik olması (ameliyatta skopi kullanılması, hastaya verilen yüzüstü pozisyonu ve genel anestezinin yaratmış olduğu riskler nedeniyle)

 •   Skolyoz, kifoz gibi ciddi iskelet anomalilerinin olması.

 

Op. Dr. Serin; PNL ameliyatının, uygun hastalar seçildiğinde  taş cerrahisinde deneyimli olan merkezlerce %90'ın üzerinde başarı oranları ile yapılabildiğini ve PNL yapılacak hastanenin ekip ve ekipmanının da başarı oranlarını artırmasında önemli katkısı olduğunu sözlerine ekledi.

14 Eylül 2015 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR