Hapis cezasını okulda çalışarak geçiriyor

Ruhsatsız silah taşımak suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan 54 yaşındaki Süleyman Doğan, cezasının kalan 8 ayını bir ilköğretim okulda temi...

BÜYÜT

Ruhsatsız silah taşımak suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan 54 yaşındaki Süleyman Doğan, cezasının kalan 8 ayını bir ilköğretim okulda temizlik yaparak geçiriyor.
     Edinilen bilgiye göre, 54 yaşındaki Doğan, ''Ruhsatsız silah taşımak'' suçundan 27 Aralık 2007 yılında Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesince 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
     Cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından 2 Kasım 2010'da Kandıra Yarı Açık Cezaevine gönderilen Doğan, 12 Mart'ta Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne dilekçeyle başvurarak, cezasının kalan kısmını kamu hizmetinde çalışarak tamamlamak istediğini bildirdi.
     Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, bu talebi reddedince Doğan bir üst mahkemeye başvurdu. Üst mahkemenin söz konusu talebi kabul etmesi üzerine de Doğan, 14 Nisan'da Yuvam Akarca Mahallesi'ndeki Emek ve Dayanışma İlkögretim Okulu'nda çalışmaya başladı.
     Okulda temizlik işleri yapan ve boş zamanlarında çocuklarla oyun oynayan Doğan, okul dışındaki zamanlarını ise eşi ve 4 çocuğuyla geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.
     Bu arada, Doğan'ın okulda verilen görevleri yerine getirip getirmediğinin ise Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğünce takip edildiği belirtildi.
     Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında ruhsatsız silah taşımak suçundan Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesince 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldığını, daha önce söz konusu suçu 13 kez işlemesi nedeniyle de cezasının ertelenmediğini söyledi.
     2 Kasım 2010'da Kandıra Yarı Açık Cezaevi'ne konulduğunu belirten Doğan, burada 7 ayını tamamladıktan sonra, mahkemeye başvurarak cezasının geri kalanının Emek ve Dayanışma İlköğretim Okulu'nda çekmeye başladığını belirtti.
     Sistemin böyle bir imkan sunmasının mutluluk verici olduğunu anlatan Doğan, ''Cezaevinde yatmak yerine günün belirli saatleri arasında okulda çalıştıktan sonra hem ailemi görüp, işimi takip ediyorum hem de cezamı çekmiş oluyorum'' dedi.
     Denetimli serbestliğin kendisini suçtan uzak tuttuğunu vurgulayan Doğan, ''Daha önce 13 kez ruhsatsız silah taşımaktan yakalandım ve en sonuncusunda da cezavine girdim. Cezaevine girmeyene kadar bunu pek önemsemiyordum ancak cezavine girdikten sonra dışarıda olmanın değerini anladım. Artık silah taşımıyorum'' diye konuştu.
     Cezaevinden çıkmasına en çok eşinin ve çocuklarının sevindiğini anlatan Doğan, şöyle devam etti:
     ''Dışarı çıkmama 7 yaşındaki oğlum çok sevindi. Eve geldiğime kucağıma atladı. 4 çocuğumla ve eşimle geziyor, eğleniyoruz. Cezaevinde bunu yapamazsınız. Ben özgürüm artık. Okulda çalışıyorum ama bir hastalığım olduğunda izin alıp doktora gidiyor, gerekiyorsa evimde dinlenebiliyorum. Onun dışında işimi takip edebiliyorum. Zaman içerisinde bir çok cahillik yaptık ama artık bir daha cezaevine girmek istemiyorum. Savcı bile bana 'bu sabıka nedir?' diye sorduğumda utandım. Artık böyle bir cahillik yapmayacağım.''
     Emek ve Dayanışma İlköğretim Okulu'nda haftanın 5 günü, 4'er saat çalıştığını ifade eden Doğan, sözlerini şöyle tamamladı:
     ''Çalışma saatim öğrencilerin dersi bittikten sonra başlıyor. Ancak bazı günlerde çocukları görmek için okula erken geliyorum. Torunlarımı nasıl seviyorsam okuldaki çocukları da öyle seviyorum. Onlar gittikten sonra sınıfları temizliyorum. Temizlik yaparken bazen sıralara oturuyor, ilkokul yıllarımı hatırlıyorum. Kendi kendime ''sen de bir zamanlar bu çocuklar gibiydin' diyorum. Okul yönetimi de bana çok iyi davranıyor. Karşılıklı saygı çerçevesinde işimi yapmıyorum. Kesinlikle işimi aksatmıyorum. Aksi takdirde geldiğim hapishaneye geri dönerim. Bu da aptallık olur.''

31 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR