“Gizli Şampiyonlar” buluştu

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Şerife İnci Eren tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasında Eren, “Türkiye’nin genç sanayisi ve iş dünyası, gelece...

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Şerife İnci Eren tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasında Eren, “Türkiye’nin genç sanayisi ve iş dünyası, gelecek on yıl içinde 2’nci ve 3’üncü nesile devir olacak çok sayıda şirketi içinde barındırıyor. Bu nedenle, daha fazla gecikmeden, şimdiden harekete geçmek önümüzdeki yıllarda ülke ekonomisinin gelişimi ve başarısı adına büyük önem taşıyor. 2030 yılı tahminlerine göre, gelecekte yüksek büyüme ve ihracat rakamlarına sahip olacak ülkelerin lokomotifliğini, ‘Gizli Şampiyonlar’ olarak adlandırılan başarılı ve sürdürülebilir aile şirketleri yapacak. Bugün bu salonda herkes 2030 Türkiyesi’nin birer “Gizli Şampiyonu” dedi.

 

Ülke ekonomisinin can damarı olan aile işletmelerinin sürdürülebilir büyümesini desteklemek amacıyla Ağustos 2012’de kurulan Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER) tarafından düzenlenen “2. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi”, “Aileler için Aileler Tarafından” temasıyla 28-29 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul Raffles – Convention Center’da yapıldı.

 

Bu yıl uluslararası konuşmacı ve konukların da hazır bulunduğu zirveyi 250’nin üzerinde katılımcı izledi. Uluslararası Aile Şirketleri İletişim Ağı (Family Business Network International/ FBN-I)’ın Türkiye paydaşı olan TAIDER bu yılki zirve öncesinde dünyaca ünlü aile işletmelerinin temsilcilerinin yer aldığı FBN Yönetim Kurulu toplantısına da ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin önde gelen iş aileleri, genç nesil temsilcileri ve alanında uzman danışman ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleşen zirve hoş bir sürprizle başladı. Genç soprano Ekinsu Paker ve gitarist Oğuzhan Aksoy’un performansı ile açılan zirvede TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Şerife İnci Eren “Bu yoğun güne güzel bir girişle ve ruhumuzu sanatla beslemek adına müzikle başlamak istedik” dedi.

 

Müzik dinletisinin ardından, TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Şerife İnci Eren yaptığı açış konuşmasında zirvenin “Aileler için, Aileler Tarafından” teması ile gerçekleştirildiğine değinerek “Ailede veya işte veya çoğunlukla her ikisinde de lider konumunda olan yöneticilerin ve aile üyelerinin çok özel olduğunu düşündükleri konularda kendilerini ne kadar yalnız hissettiklerini biliyoruz. İşte, burada bir araya gelerek tanışmanız, pek çoğunuzun birbirine benzer ancak bir o kadar da farklı olan aile ve iş konularını paylaşmanız ve tartışmanız için sıcak bir ortam yaratmaya çalıştık. Bugün siz değerli aileler için ilginizi çekecek başlıklarda yine çok değerli aileler tarafından deneyim ve tecrübelerini paylaşmalarını sağladık” dedi.

 

Prof. Dr. Hermann Simon’un 2030 yılına yönelik öngörülerinden bahseden Eren, ”Yüksek büyüme ve ihracat rakamlarına sahip olacak ABD, Avrupa Birliği ve Çin gibi ülkelerin lokomotifliğini, ‘Gizli Şampiyonlar’ olarak adlandırılan başarılı ve sürdürülebilir aile şirketleri yapacak. Bugün bu salonda herkes 2030 Türkiyesi’nin birer ‘Gizli Şampiyonu’ dedi. Aile şirketlerinde sürdürebilirlik konusuna da değinen Eren, “Ailemizin, işimizin, ülkemizin ve evrenimizin geleceği için çok önemli olan sürdürebilirlik konusunda farkındalığı arttıracak, çalışmalara ivme kazandıracak öncülere ihtiyaç var. FBN’in bu alanda başlattığı Kutup Yıldızı anlamına gelen Polaris Projesi iş ailelerine rehberlik etmeyi amaçlıyor” dedi.

 

Zirveye, TAİDER’in kuruluş çalışmaları sırasında destek vermiş olan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım onur konuğu olarak katıldı. Yıldırım konuşmasında; “Ulu Önder Atatürk’ün ‘az zamanda çok işler başardık’ sözünün TAİDER tarafından hayata geçirildiğini görmekten gerçekten mutluluk duyuyorum” dedi. Yıldırım, “Ülkemizde aile şirketlerinin oranı %95 seviyesinde olup, Türk aile şirketlerinin satışlarının %33’ünün yurtdışı pazarlara yapılıyor olması küresel ticarette her geçen gün sesini yükselten ülkemiz için önemli bir noktadır” diye konuştu.   

 

Zirvenin ana konuşmacısı, Singapur’dan katılan IMC Pan Alliance Şirketi ve FBN Asya Başkanı Frederick Chavalit Tsao’ydu. Tsao, “aileler için, aileler tarafından” teması altında “Aile ilişkilerinin karmaşık yapısı ve aile işletmelerinin gelişimine nasıl katkı sağlanır?” konularını; FBN Asya’nın mevcut stratejileri ve kişisel deneyimleri çerçevesinde ele aldı.

 

Açılışı izleyen oturumlarda, Türkiye’nin önemli iş liderleri ve aileleri konuşmacı olarak bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. “Aile Şirketlerinde Kurumsallaş(ama)ma ve İlham Verici Liderlik” başlıklı oturumda Akfen Ailesi’nden; Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Başkanvekili Selim Akın,  Üye Pelin Akın ve Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş; aile şirketlerinde kurucuların özellikleri, kurumsallaşmanın yaratabileceği problemler ve yararlarını anlattı. “Kurumsallaşma ve Profesyonel Yönetim” başlıklı oturumda ise Fiba Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Execution Partners kurucu ortağı Ateş Sungur, ikinci neslin işe kazandırılma süreci, üst düzey yönetici seçimine yaklaşım gibi konuları ele aldı. Hüsnü Özyeğin, hem finans sektörü hem de farklı sektörlerdeki yöneticilik deneyimlerini paylaşarak, ‘iş portföyünü yönetmek ve profesyonel yönetim ilişkisi’ konularına değindi. ‘‘Aile şirketleri olarak tıpkı bizimle çalışacak profesyonelleri seçtiğimiz gibi yönetim kurulumuza girecek aile üyelerini de çok iyi seçmek gerekir’’ diyen Özyeğin, veliahtların aile şirketlerinden önce mutlaka başka şirketlerde deneyim sahibi olmaları gerektiğini söyledi.

 

Zirveye katılan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Başkan Yardımcıları Bernard Arkas ve Diane Arkas Aktaş ile birlikte Kurumsal Yönetim ve Sürdürebilirlik Merkezi (CGS Center) Kurucu Başkanı Dr. Güler Manisalı Derman, “Yeni Nesil ile İlişkiler ve Gelecek Kuşağa Devir: Devir Öncesi- Devir Süreci- Devir Sonrası başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldılar. Farklı kuşak aile yöneticilerinin katılımı ile ilginç deneyimlerin paylaşıldığı oturumda; ‘Aile şirketlerinde sürdürebilirliğin sağlanması için başarılı bir yeni nesil profili nasıl olmalıdır’ konusu üzerinde duruldu. Devir öncesi yürütülecek programlar, devir sürecinin zamanlaması, süresi, aile üyeleri ile aileden olmayan şirket yöneticileri arasındaki dengenin sağlanması, yönetim devrinin aileye ve şirkete iyi anlatılması ve devir sonrasında yeni nesil liderin yol haritası, geçmişe saygı ve geleceğe odaklanma, anlaşmazlıkların çözümü gibi katılımcıların ilgiyle dinlediği konular ele alındı.

 

Zirvenin ilgi çeken oturumlarından biri de Fransa’dan gelen Wendel Participations aile şirketi temsilcilerinden Priscilla de Moustier ve INSEAD Aile İşletmeleri öğretim üyesi Christine Blondel’in konuşmacı olduğu oturum oldu. “On Kuşaktır Devam Eden Bir İşletme, Bin Aile Hissedarı: İşletme ve Aile Ortaklığını Büyütmek” konulu oturumda De Moustier, yaklaşık 300 yıllık bir geçmişi olan Wendel ailesinin ailelerini ve şirketlerini ayakta tutabilmek ve gelecek nesillere aktarabilmek için attıkları adımlardan ve aldıkları önemlerden bahsetti.

 

Paralel oturumların ardından ITA Legal & Advisory Av. Aydın Buğra İlter’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; Helvacızade Yönetim Kurulu Üyesi ve Zade Vital Genel Müdür Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, EY Ortaklarından Mehmet Küçükkaya ve Aile Şirketleri Danışmanlığı Başkanı Dr. Haluk Alacaklıoğlu aile şirketlerinde hukuk boyutunu ele aldılar. “Aile Anayasası”, “Hissedarlar Sözleşmesi”, “Ana Sözleşme Hükümleri” ve “Evlilik ve Miraslailgili Planlamalar” konularının ele alındığı oturumda aileler özellikle Aile Anayasasının oluşturulma süreci ile ilgili deneyimlerini paylaştılar.

 

Zirvenin ilk günü, İzgören Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şerif İzgören’in konuşmacı olduğu  “Bir Aile Şirketi 0’dan Nasıl Kurum Oldu?” konulu oturumla sona erdi. ‘Aile şirketleri başarıya ulaşmak için neler yapmalı? Nasıl daha verimli bir çalışma ortamı oluşturulabilir? Çalışan-Yönetici İlişkileri nasıl olmalıdır?’ gibi sorulara cevap aranan oturumda aile işletmelerinde kurum kültürü, iletişim, bilgi ve gelecek konularına odaklanıldı.

 

Zirvenin ikinci gününde ise aile işletmelerinin gelecek nesillerine özel bir çalıştay gerçekleştirildi. Açılışta Gelecek Nesil Komitesi tarafından yapılan “Yeni Liderler Çemberi” tanıtımının ardından FBN-I Gelecek Nesiller Komitesi üyesi Simon Torres “Kolombiya’dan Sürdürebilirlik Üzerine Vaka Çalışması” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Torres, kendi aile işletmesinin sürdürebilirlik yolculuğu konusunda deneyimlerini gelecek nesil temsilcileri ile paylaştı. Bu sunumlar sonrasında Psikolog Doğan Cüceloğlu tarafından “Sürdürülebilir Aile Şirketi Olmanın Temelleri, Mış Gibi Olmayan Aile Şirketleri” konulu çalıştay gerçekleştirildi. Sürdürülebilir aile şirketlerinin de sürdürülemeyen aile şirketlerinin de kendilerine özgü hikayeleri olduğunu söyleyen Cüceloğlu, çalıştayın amacını ‘bu öykünün yapısını ve dinamiklerini keşfetmek’ olarak açıkladı.

 

Bu yılki zirvede tüm konuşmacılara günün anısına seramik sanatçısı Mehmet Tüzüm Kızılcan tarafından TAİDER için özel tasarlanan anı sembolleri sunuldu. Sanatçı Kızılcan eseri ile ilgili olarak “Bu anı sembolünü tasarlamam söz konusu olunca çok heyecanlandım. Aile benim için çok önemli ve olmazsa olmazımdır. Ailenin sarmalı, sevgi-saygı ve hoşgörü ve en önemlisi paylaşımcı el ele kilitlenmiş yapının sağlıklı ve uzun ömürlü olma teması ağırlık merkezimi oluşturdu. Dünya, evren, sonsuzluk adına elden ele geçen ve sonsuz sarmal bu güne kadar gelmiş aile şirketlerine sonsuzluk temennisi iletmek üzere bu sembol olarak ortaya çıktı” dedi.

01 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR