Ekim ihracatı yüzde 8 arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ekim ayı ihracat rakamlarını düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. TİM verilerine g...

BÜYÜT

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ekim ayı ihracat rakamlarını düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. TİM verilerine göre ekim ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 artışla 12 milyar 598 milyon dolar oldu. Böylelikle Cumhuriyet tarihinin en yüksek ekim ayı mal ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.

 

EKİM AYINDA İKİNCİYİZ

Geride kalan ekim ayındaki istatistiki verilere bakıldığında isi Kocaeli’nin ihracat rakamlarında artış dikkat çekiyor. Bir aylık dönemde 1 milyar 63 milyon 146 bin dolar ihracat rakamına ulaşan Kocaeli, bu rakamla İstanbul’un ardından en fazla ihracat yapan kentler arasında ikinci sıraya oturdu.

 

İHRACAT YÜZDE 8 ARTTI

İlimizin geçen yılın aynı dönemindeki ihracat rakamı 982 milyon 52 bin dolar olarak gerçekleşmişti. Buna göre Kocaeli’nin ihracatının 2013 yılına göre yüzde 8,3 oranında arttığı gözlendi. İlk sırada ekim döneminde 5 milyar 687 milyon 235 bin dolar ile İstanbul, üçüncü sırada ise 987 milyon 788 bin dolar ile Bursa yer alıyor.

 

OTOMOTİV VE KİMYA

Yıllık toplam rakamlara bakıldığında ise Kocaeli’nin yükselişe rağmen üçüncü sırada yer alması dikkat çekiyor. Buna göre ilimiz 2014 yılı ocak-ekim döneminde toplam 8 milyar 196 milyon 194 bin dolar seviyesinde ihracat rakamına ulaştı. İlimizin yüksek ihracat rakamına ulaşmasında özellikle otomotiv ve kimya sektöründeki uygulamanın etkili olduğu belirtildi.

03 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR