Genel-İş Sendikası, 8 Mart etkinliğinde

Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, 8 Mart etkinliğinde yaptığı konuşmada kadın emeğinin sömürüsüne dikkat çekerek, sendikal çalışmal...

BÜYÜT

Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, 8 Mart etkinliğinde yaptığı konuşmada kadın emeğinin sömürüsüne dikkat çekerek, sendikal çalışmalardan bahsetti.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla önceki gün KYÖD Sosyal Tesisleri’nde etkinlik düzenledi. Şube başkanı Sedat Küçük’ün ev sahipliği yaptığı etkinliğe İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Başkan Yardımcıları Hüseyin Üzülmez, İbrahim Ergün, Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği İzmit Şube Başkanı Sevcan Tamer, Sendika Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.

İŞ GÜVENCESİZ ÇALIŞMA
Etkinlikte konuşma yapan Küçük, “Buradaki programı çok kısa sürede hazırladık, bu bizim için bir hedefti. Önümüzdeki yıllarda 8 Mart’ı daha coşkulu şekilde kutlayacağız” dedi. Küçük, kadın sorunlarıyla ilgili şunları kaydetti “ Emekçi kadınların sorunları gün ve gün artmakta, bu nedenle emekçi kadınların ev ve çalışma hayatından kaynaklanan sorunların görünür kılınması ve kalıcı, uygulanabilir çözümler üretilmesi gerekir. 2010 Haziran ayı Hane Halkı İşgücü Anketine göre ücretsiz aile işçisi olan kadınların oranı yüzde 37.4’dür ve kadınların yüzde 68’i sosyal güvenlik kapsamı dışında kalmaktadır.

KADIN SÖMÜRÜSÜNE SON
Kadınların iş gücüne katılma oranı 1990 yılında yüzde 34.1 civarındayken 2010 Haziran ayında Hane Halkı İşgücü Anketi’ne göre bu oran yüzde 29.1’e kadar düşmüştür. Kadınlar kayıt dışı sektörlerde, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarında az bir ücretle çalışmaya zorlanmaktadır.” 2010 Haziran ayı Hane Halkı İşgücü Anketi’ne göre kadınların yüzde 60.7’sinin kayıt dışı çalıştığını kaydeden Küçük, sendika olarak bu konuyla ilgili çalışma yaptıklarını ve kadın emeğinin sömürüsüne izin vermeyeceklerini söyledi.

DUYGUSAL TACİZ
Küçük’ün ardından kısa bir konuşma yapan Başkan Nevzat Doğan, kadınların yüzyıllardır ikinci plana atıldığını söyleyerek, “Kadına yönelik şiddet ve baskı tamamen çağdışı” dedi. Etkinlikte konuşma yapan Darıca Farabi Devlet Hastanesi Psikolog Doktor Adem Kara, ile Genel- İş Sendikası Basın Sözcüsü Özgün Millioğulları Kaya, iş yerinde duygusal taciz sorunları ile karşı karşıya kalan kadınların sorunları ve bu durumdan nasıl korunacağı, kadınların mücadele tarihi, Türkiye’deki gelişimi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadınların iş ve siyaset alanında temsili ve sendikanın kadın politikası üzerine konuşmalar yaptı.

06 Mart 2011 Kocaeli- Yaşam


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR