Bu manzarayı sadece müşteriler izleyebiliyor

İzmit Belediyesi’nin Kültür Tepesi projesi kapsamında revize edilen, uzun yıllar kent siluetinin en güzel gözlenebildiği yer olan seyir tepesinin kapı...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi’nin Kültür Tepesi projesi kapsamında revize edilen, uzun yıllar kent siluetinin en güzel gözlenebildiği yer olan seyir tepesinin kapısına kilit vurulduğunu. 15 gün önce gazetemiz sütunlarından duyurmuştuk Halka açık park alanı olan seyir tepesinin girişine demir kapı yaptıran Şelale Park Kafe’nin sahibi Metin Tanta’ya 15 gündür kimse sesini çıkarmadı. Tanta keyfine göre parkın kapısını açıp kapamaya devam ediyor.

İzmit Belediyesi’nin kentimize kazandırdığı sayılı değerlerden olan Kültür Tepesi’nde işler yine karıştı. Daha önce Kültür Tepesi’nde bulunan kafeteryanın bir türlü kiralanamamasıyla yaşanan sıkıntıların ardından şimdi de kafeteryayı kiralayan Metin Tanta adeta krallığını ilan etti. 15 gün önce gazetemiz sütunlarında Tanta’nın gelişi güzel uygulamalarından, halka açık park alanına dmeir kapı yaptırıp asma kilit vurmasından bahsetmiştik. Aradan 15 gün geçmesine karşın hiçbir yetkili Tanta’nın anıtlar kurulundan izin almadan yaptığı demir kapıya müdahale etmedi.
KAFE GİDEREK BÜYÜYOR
İlk olarak kafeteryanın normal kullanım alanı olan kafeterya çevresine ve alt katta bulunan terasa masa ve sandalyeler yerleştiren Tanta daha sonra bir alt bölümde bulunan terası da kullanabilmek için Atatürk Heykeli’nin arkasındaki yeşil alana merdivenle iniş vermişti. Her geçen gün kafesini büyütmek için çabalayan Tanta ardından Saat Kulesi’nin hemen altında bulunan ve kafeye doğru giden yola da masa ve sandalyeler yerleştirerek yolu daraltmıştı.
DEMİR KAPI YERLEŞTİRDİ
Bir süre bu şekilde çalışmalarını sürdüren Tanta daha sonra şelalenin üst, Saat Kulesi’nin yan tarafında bulunan, İzmit Belediyesi tarafından revize edilerek seyir terasları yerleştirilen ve kent kamuoyunun nefes almak için haftasonlarını geçirdiği seyir tepesinin girişine demir bir kapı yerleştirmiş ve kapıya asma kilit takmıştı. Seyir tepesinin bulunduğu bölüme kafeye ait sandalyeleri, masaları yerleştiren Metin Tanta’nın müşterisi olmayan vatandaşların bölgeye girmesini engellediğini gazetemiz sütunlarında kent gündemine taşımıştık.
15 GÜNDÜR KİMSE SES ÇIKARMADI
Yapılan ihale ile aylık 4100 TL kiraya verilen şelale kafe için 3 yıllık peşin ödeme yapan Metin Tanta konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Kilitli olan bölge (Seyir tepesi) kafemize ait bir alan. Saat 11 veya 12 gibi açıyoruz orasını akşam saatine kadar müşteriye açık oluyor. Daha sonra tekrar kapatıyoruz” ifadelerine yer vermişti. Demir kapının alana yerleştirilmesiyle ilgili olarak anıtlar kurulundan hiçbir izin almadan tarihi bir alan olan Kültür Tepesi’ne istediği eklemeyi yapan Tanta’ya 15 gündür hiçbir belediye yetkilisi ses çıkarmadı. Halka açık parkı vatandaşa kapatan Tanta’nın bölgedeki esareti devam ediyor.

01 Ağustos 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR