Meclis’te ‘baz istasyonu’ gerginliği

İl Genel Meclisi’ne baz istasyonları damgasını vurdu. CHP’li üyeler baz istasyonlarına tamamen karşı çıkarken, AKP’liler ise istasyonların olması gere...

BÜYÜT

İl Genel Meclisi’ne baz istasyonları damgasını vurdu. CHP’li üyeler baz istasyonlarına tamamen karşı çıkarken, AKP’liler ise istasyonların olması gerektiğini ancak zararlarının en aza indirilmesini savundu. Bunun yanı sıra İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç’ın MOBESE Merkezi’nin açılışında ‘isimlerimiz anılmadı’ diye sitem ederken CHP’li Nurhan Atalay, otoban kenarına ‘ses perdesi’ talep etti

FAHİM KILIÇ SİTEM ETTİ
İl Genel Meclisi Ağustos ayı ilk oturumu Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Fahim Kılıç, sitem ederek sözlerine başladı. MOBESE Merkezi’nin kurulmasında İl Genel Meclisi’nin çok emeği geçtiğini söyleyen Fahim Kılıç, “MOBESE Merkezi’nin yapımına en çok katkıyı koyan bizler neden açılışta anılmadık” diyerek yakındı.

GÜNDEM MADDELERİ
İl Genel Meclisi’nin bu ayki ilk oturumunda İzmit Tavşantepe Mahallesi İlköğretim Okulu Yapımı için yeni bir proje açılması ve İller Bankası harcama kaleminden alınan 972 bin 633 TL’lik ödeneğin bu projeye eklenmesi kararı alındı. Bir diğer gündem maddesine göre de İzmit İlçe İnsan Hakları Kurulu’nda görev almak üzere AK Partili Meclis üyesi İsmail Önay seçildi.

BAZ İSTASYONLARI MECLİS’TE
CHP’li Meclis üyesi Adnan Tok ‘baz istasyonları’ ile ilgili sıkıntıyı meclis gündemine taşıdı. Derince Çınarlı Mahallesi Kümeevler mevkiinde yapılmak istenilen baz istasyonuna tepki gösteren Tok, Karamürsel’de de birkaç gün içerisinde aynı sıkıntıların yaşanacağını ifade etti. ‘Baz istasyonu’ meselesinin meclis gündemine taşınmasından memnun olduğunu belirten Fahim Kılıç, “Biz hiçbir zaman tasdik merkezi olmadık. Gündeme getirin tartışalım” açıklamasında bulundu.

MALİYET UCUZ OLSUN DİYE ÇATIYA
CHP’li Mustafa Asım Uğurlu da baz istasyonu hakkında konuşan bir diğer isim oldu. Karamürsel’de maliyet ucuz olsun diye çatılara baz istasyonlarının yapıldığını belirten Uğurlu, vatandaş sağlığa duyarlı olunması gerektiğini söyledi. Uğurlu, konuyla ilgili belediyelere uyarı yazısı yazılmasını tavsiye etti. Uğurlu’ya cevap veren İl Genel Meclisi Fahim Kılıç ise konuya hakim olmadan suçlama yapmanın yanlış olduğunu söyledi ve mantıklı olanın komisyona havalesini istemek olduğunu dile getirdi.

BAZ İSTASYONLARI OLMALI
AK Partili Muhammed Karaosmanoğlu ise ‘nimet külfetsiz olmaz’ diyerek baz istasyonlarını savundu. Baz istasyonlarının gerekli olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu, “Yapılması gereken zararı asgari düzeye indirmektir” dedi. AK Parti Ömer Koşan da en doğru bilgiyi almak için uzman birinin meclise davet edilmesi gerektiğini söyledi. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olan İl Genel Meclisi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Ustaoğlu, baz istasyonlarının olması gerektiğini söyleyerek zararlarının azaltılması noktasında öneride bulundu.

BAZ İSTASYONLARI İÇİN İKİ SEÇENEK
Baz istasyonlarını şehirden uzak yerlere çıkarıp gücünü arttırmanın mantıksız bir düşünce olduğunu ifade eden genel sekreter yardımcısı Murat Ustaoğlu, gücünün azaltılıp alanın daraltıldığında ise zararlarının en az ineceğini söyledi. Ustaoğlu, baz istasyonlarının gücünün azaltıldığı takdirde çok sayıda baz istasyonu kurulması gerektiğini, konulacak yerlerin iyi seçilmesi gerektiğini dile getirdi.

ATALAY’DAN SES PERDESİ ÖNERİSİ
CHP’li Nurhan Atalay ise daha farklı bir konuya değindi. İzmit’in ortasından devamlı bir araç yoğunluğu bulunan otobanın geçtiğini ifade eden Atalay, bir çok şehirde otobandan gelen gürültü ve kirliliği azaltmak için etrafına ‘ses perdesi’ yapıldığını söyledi. Kocaeli’de de ‘ses perdesi’ yapılması gerektiğini belirten Atalay, gerekirse bunun için dava açabileceğini de söyledi.

GEBZE MYO TAŞINMASI KOMİK
Gebze Meslek Yüksekokulu’nun ‘yer yok’, ‘fiziksel şartlar yetersiz’ gibi gerekçelerle taşınmaya çalışılmasını komik bulduğunu söyleyen CHP’li İl Genel Meclisi üyesi Telat Osmanoğulları, “13 OSB’ye yer bulunabiliyor da bir üniversiteye mi yer yok? Gebze MYO’ya yapılan üvey evlat muamelesi bir an önce son bulsun” açıklamasında bulundu.

KANDIRA ÖLÜM YOLU
Kandıra Miniköşk Çayırköy mevkiinde hemen hemen her gün meydana gelen kazaları Dilek ve Temenniler Bölümü’nde gündeme taşıyan CHP’li meclis üyesi İsmet Kanık, bir an önce yola müdahale edilmesi gerektiğini dile getirdi. Altgeçidin genişletilmesi ve sinyalizasyonun yapılmasıyla bu sorunun çözülebileceğini ifade eden Kanık, herkesi göreve çağırdı.

01 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR