Ramazanda beslenme önerileri

İzmit Konak Hastanesi ve İzmit Belediyesinin ortak düzenlediği “Ramazanda Sağlıklı Beslenme” konferansı dün gerçekleştirildi. Kalp damar hastalıkları...

BÜYÜT

İzmit Konak Hastanesi ve İzmit Belediyesinin ortak düzenlediği “Ramazanda Sağlıklı Beslenme” konferansı dün gerçekleştirildi. Kalp damar hastalıkları ve Ramazan ayında beslenme konularıyla ilgili katılımcılara bilgiler verildi.

İzmit Konak Hastanesi ve İzmit Belediyesinin ortak düzenlediği “Ramazanda Sağlıklı Beslenme” konferansı dün yapıldı. Yunus Emre Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansta Konak Hastanesi’nin doktorlarından Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. İlhan Mavioğlu ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yüksel Ağca’nın konuşma yaptı. Konferansa ayrıca İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ramazan Has, İzmit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Nedim Ulutaş, İzmit Belediyesi Sağlık Birim Sorumlusu Dr. Ahmet Uzar katıldı. Konferansa katılan konuklara ücretsiz EKG ve Kalp ultrasonu hediye edildi.

ÖLÜM ORANINDA 1. SIRADA
Konferansta ilk olarak Kardiyoloji Uzmanı ve Konak Hastanesi Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Yüksel Ağca konuşma yaptı. Bu konferansların şehrin markası haline gelen Konak Hastanesinin gelenekselleşmeye başlayan bilgilendirme toplantısı olduğunu vurgulayarak söze başlayan Uzm. Dr. Yüksel Ağca sözlerine şöyle devam etti; “Kalp damar hastalıları dünyadaki gelişmelere rağmen ve günümüzde tanı ve teşhisi daha kolay yapıyorken hâlâ kalp hastalıklarından yeterince korunamıyoruz ve tüm dünyada kalp damar hastalıklarından ölüm oranı 1. Sırada yer alıyor. Tıpkı bir yanardağ gibi”. Kalp hastalığının nedenleri arasında en çok sigara kullanımına dikkat çeken Ağca kalp hatalıklarının nedenlerine örnekler ve deneyimleriyle açıklık getirdi.

AŞIRI YEMEK YENMEMELİ
Katılımcıları birçok konu hakkında bilgilendiren Dr. Ağca acil servislere en çok başvurunun iftardan sonra olduğunu bunun nedeninin ise oruç tutmanın en sık kalp damar hastalıklarını, kalp yetersizliği hastalıklarını ve hipertansiyon hastalıklarını etkilediği için olduğunu vurguladı. Dr. Ağca ramazan ayında nelere dikkat edilmesi konusunda şu açıklamalarda bulundu; “Aşırı efor sarf edilmemeli ve aşırı enerji kaybı yaşanmamalı. Güneş altında çok uzun süre kalınmamalı. İftarda aşırı yenmemeli, aralıklarla yemek yenmeli. Sahurda çok yemek yenmemeli ve yemekler kahvaltı tarzında olmalı”. Altı ay içerisinde kalp krizi geçiren, yine altı ay içerisinde by-pass olan ve birden çok ilaç kullanan kişilerin oruç tutmamaları gerektiğine dikkat çekti.

İKİ YÜZ BİN KİŞİYE BİR KALP MERKEZİ
Kalp damar hastalıkları ve ramazan ayında beslenme konularını farklı açıdan yaklaşan Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. İlhan Mavioğlu ise; “46 ilimizde kalp damar merkezi var. Ülkemizde 2 yüz bin kişiye 1 kalp merkezi düşüyor. İngiltere’de ise 1 buçuk milyon kişiye 1 kalp merkezi düşmekte. Ülkemizde insanlar bu açıdan daha şanslı” dedi.

08 Temmuz 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?