EVYAPPORT’dan gerçeği aratmayan çevreci tatbikat

Evyapport’da deniz kirliliği ile mücadele tatbikatı yapıldı. EVYAPPORT’da 5312 sayılı Kanun kapsamında Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerden Kaynaklanan...

BÜYÜT

Evyapport’da deniz kirliliği ile mücadele tatbikatı yapıldı. EVYAPPORT’da 5312 sayılı Kanun kapsamında Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerden Kaynaklanan Kirliliğe Karşı Hazırlıklı Olma tatbikatı büyük bir başarı ile tamamlandı.

2003 yılında sektöre hizmet vermeye başlayan Evyapport Limanı’nda gerçekleşen deniz kirliliğini önleme tatbikatı güzel bir havada gerçekleştirildi.
Olası bir deniz kirliliği halinde alınacak önlemler ve en kısa sürede müdahale edebilmek için bu işte uzman olan ve birçok kıyı tesisine hizmet veren Martı Deniz Temizliği Ltd. Şti. (SEAGULL)’den eğitim alan EVYAPPORT’da tatbikat için hazırlanan senaryo nefesleri kesti. Gerçeği aratmayan tatbikata Evyapport Kamusal İlişkiler Müdürü Şevki Mete, Seagull Genel Müdürü Erdem Nevşehir, Evyapport Limanı Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Yerge başta olmak üzere Evyapport Limanı’ndan 50, Seagull’den 30 kişi katıldı.

GEMİDE YANGIN ÇIKAR

Senaryo gereği rıhtıma yanaşmak için gelen bir gemi dümen ve makine arızası sonucu iskeleye vurur, geminin yakıt tankı delinir ve döküntü gerçekleşir. Bu arada yangın çıkar ve bazı kişiler yaralanır. Bunun üzerine daha önce eğitim almış bütün guruplar sistemli bir şekilde hareket etmeye başlayarak, yangına ve döküntüye müdahale etmeye başlarlar. Bu arada durumdan Seagull yetkilileri de haberdar edilir, Seagull ekipleri de hızla olay yerine ulaşırlar.

DENİZ DENETİM UÇAĞI

Limana ait ambulans ve itfaiye arabası da hemen olay yerine gelir. Ardından bariyerlerle deniz kirliliğine müdahale edilir ve skimmer yardımıyla döküntü toplanır. Bu arada Kocaeli’nde bulunan deniz denetim uçağı da tatbikata katılarak, olay yerini gözlemleyip, kaza sonrası bölgeyi kontrol eder. Herkesin büyük bir titizlikle çalıştığı operasyonda Seagull yetkilileri ve liman çalışanları hem karadan, hem denizden olayı kısa zamanda kontrol altına aldılar.

YILDA İKİ KEZ YAPILIYOR

Tatbikatın ardından basın mensuplarına açıklama yapan Evyapport Kamusal İlişkiler Müdürü Şevki Mete, tatbikatı izlemeye gelen herkese teşekkür etti. Şevki Mete, 5312 sayılı kanun kapsamında kıyı tesislerinin yılda 2 defa yapmak zorunda olduğu bu tatbikatlar için EVYAPPORT’un bütün eğitimleri tamamladığını belirterek şunları söyledi: “EVYAPPORT 1000 metre engelleme bariyeri, yağ sıyırıcı, emici malzemeler, depolama tanklarını bünyesinde barındırarak, olabilecek bir deniz kirliliğine en kısa sürede müdahale edebilecek durumda. Bu da bizim çevreye olan saygımızın bir kanıtı”.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Şevki Mete, Türkiye’de ISO 9001, 10002, 14001 ve OHSAS 18001 kalite yönetim sistemlerini aynı anda almayı başardıklarını belirterek, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Belgesi’ne sahip olan ilk ve tek liman işletmesi olduklarını vurguladı. Mete, bu başarılı tatbikatta görev alan liman çalışanlarını ve kendilerini bu konuda eğiten ve acil müdahale konusunda yetkilendirilmiş bir kuruluş olan Seagull Firması’nın yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür etti.

BAŞARILI BİR TATBİKAT

Seagull Firması’nın Genel Müdürü Erdem Nevşehir de, tatbikatta herkesin üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdiğini belirterek, başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiklerini vurguladı. Kullandıkları malzemeleri kendilerinin ürettiğini belirten Erdem Nevşehir, Türkiye’de bulunan kıyı tesislerinin büyük bölümüne kendilerinin hizmet verdiğini belirtti.

13 Nisan 2012 Kocaeli- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR